اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

رونق اقتصادی و گردشگری گناباد دستاورد ثبت جهانی زعفران است

رونق اقتصادی و گردشگری گناباد دستاورد ثبت جهانی زعفران است

به گزارش ایرنا مجتبی مزروعی عصر چهارشنبه در حاشیه بازدید از تعدادی از طرحهای در دست اجرای جهاد کشاورزی گناباد طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: این امر موجب برند سازی زعفران کشور با محوریت گناباد در سطح بین المللی می شود که باید با فعالیتهای پژوهشی از این فرصت برای توسعه و رونق اقتصادی و گردشگری بهره گرفت.
وی اظهار داشت: اعتبارات احیا و لایروبی قنوات خراسان رضوی از حدود ۵۰ میلیارد ریال در چهار سال قبل به ۵۰۰میلیارد ریال طی یک سال قبل افزایش یافته و مسئولان ذیربط و اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی باید به صورت خاص به احیای قنوات توجه داشته باشند و ردیف خاص اعتباری در این زمینه در نظر بگیرند.
وی با بیان اینکه ۶ هزار و ۷۰۰ رشته قنات استان خراسان رضوی نیازمند احیا و لایروبی هستند گفت: سال گذشته یک هزار رشته قنات در این استان لایروبی شد.
مزروعی افزود: بهره برداری از قنات جهانی قصبه گناباد مطلوب نیست و به همان شیوه سنتی و در قالب قطعات بسیار خرد صورت می گیرد که باید برای استفاده بهینه و کاهش هدر رفت منابع آب محصولات کشاورزی به صورت کشت تجمیعی کاشته و برداشت شود.
وی اظهار داشت: با اینکه شهرستانهای جنوبی خراسان رضوی با کمبود منابع آب مواجه هستند ولی به نسبت مناطق شمالی این استان بیشترین میزان بهره برداری مطلوب آب را به خود اختصاص داده اند و هدر رفت آب در آنها کمتر است.
وی با بیان اینکه ۲۲٫۴ درصد اشتغال استان خراسان رضوی مربوط به بخش کشاوری است و بخش اعظمی از محصولات این بخش به صورت خام فروشی عرضه می شود گفت: باید با کاهش اشتغال در این بخش بیشتر مشاغل موجود به سوی صنایع فرآوری و بسته بندی و دیگر کسب و کارها سوق یابد.
نظام زراعت و تولید زعفران گناباد مبتنی بر قنات گناباد به عنوان پنجاه و پنجمین نظام میراث کشاورزی مهم جهانی از سوی سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) طی چند روز گذشته به ثبت رسید.
ثبت میراث های کشاورزی مهم جهانی موسوم به (GIAHS) از سال ۲۰۰۲ میلادی به ابتکار سازمان فائو با هدف شناسایی، معرفی و حفاظت از میراث کشاورزی جهانی آغاز شده است.
بیش از ۳۴ هزار بهره بردار بخش کشاورزی گناباد با ۲۰ هزار هکتار کشتزار آبی، ۱۷۰۰ هکتار دیمزار و ۵۰۰ هزار راس دام، سالانه ۸۷ هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی تولید و روانه بازار می کنند.
آب کشاورزی این شهرستان نیز از بیش از ۴۰۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۳۴۶ رشته قنات تامین می شود.
۲۰۹۵/ ۶۰۵۳

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  رکورد ترانزیت ریلی کالا در پایانه سرخس شکسته شد
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *