اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

رونق اقتصاد دانش‌بنیان در دست سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است

رونق اقتصاد دانش‌بنیان در دست سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است

رونق اقتصاد دانشبنیان در دستان سرمایهگذاران بخش خصوصی استبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عصر دیروز، ۱۰ دیماه در جلسه شورای ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در استانداری با تأکید بر ایجاد محیط و اکوسیستمی مناسب برای رشد اقتصاد دانش بنیان اظهار کرد: آنچه که منجر به رشد اقتصاد دانشبنیان میشود، محیط و اکوسیستم است که در آن عوامل مختلفی اثرگذار است؛ به طوری که عامل مالی در رده پنجم و یا ششم قرار میگیرد در حالی که در اقتصاد نفتی عامل مالی در اولین رده قرار گرفته و به عنوان عاملی محوری بشمار میرود.

وی ادامه داد: زمانی که پول محور یک اقتصاد باشد، اقتصادی همچون اقتصاد نفتی شکل میگیرد در حالی که اقتصاد دانشبنیان بر اساس نیروی انسانی است؛ در حال حاضر شاهد هستیم که برخی از این جوانان کالایی را با حجم کم با ارزشی بالا به فروش میرسانند در حالی که ارزش آن با ارزش دو بشکه نفت برابری میکند؛ در واقع تفاوت جدی اقتصاد دانشبنیان با اقتصاد نفتی در درآمد بسیار حاصل از صادرات با سرمایهگذاری اندک و حجم قابل توجه ارزش افزوده آن است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: در دنیا شرکتهایی در حوزه بیوتکنولوژی فعالیت دارند که ۱۳۰ میلیون یورو صادرات داشته که وزن تمام این کالاها ۷۰ کیلوگرم بوده است؛ در واقع هر ۵ تا ۶ گرم از این کالا چند صد دلار ارزش داشته است. این ارزش افزوده ناشی از دانشی است که منجر به تفاوتهایی در اقتصاد کشور میشود. شاید چندین تن سنگ آهن و هزاران لیتر نفت صادر کنیم اما ارزش آن با این دسته از کالاها برابری نکند.

ستاری با تأکید بر اینکه آن چیزی که باعث میشود یک اقتصاد شکل گیرد، اکوسیستم است، تصریح کرد: در راستای دستیابی به اقتصاد دانشبنیان باید فرهنگ جامعه تغییر یابد؛ در واقع کارآفرینی باید تبدیل به یک ارزش تلقی شود؛ ضروری است برای همه افراد جامعه کارآفرینی ارزش باشد و این روحیه که همه سازمان و بخشها افتخارشان بستن یک کسب و کار با هر عنوان باشد، خود معضلی جدی برای توسعه و ارتقا فضای کسب و کار است.

خبر جدید  افتتاح ستاد نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی

وی با اشاره به اینکه تمام شهر باید تبدیل به پارک علم و فناوری شود، افزود: تفکر استخدام شدن در سازمانهای دولتی باید در ذهن فرزندانمان کمرنگتر شود و باید اکوسیستمی ایجاد شود تا بتوان از فرزندان این جامعه و تقویت توانمندی و تخصص آنها در توسعه کشور و ارتقای اشتغال و رونق تولید حمایت کنیم و از طرفی دیگر این امر برای حفظ و ماندگاری این نیروی انسانی ارزشمند در سطح استان و کشور است.

پارک علم و فناوری به محیط فیزیکی محدود نشود
وی تصریح کرد: پارک علم و فناوری جز یک محیط کسب و کار نیست؛ البته دلیلی ندارد که این پارک حتماً به یک محیط فیزیکی محدود باشد چراکه کل شهر میتواند پارک علم و فناوری بشمار رود؛ بنابراین هر فردی در خانه خود کسب و کاری ایجاد کند و هر کس که دارای ایده خوبی بود، میتواند از تسهیلات این پارک بهره ببرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عنوان کرد: در حقیقت سیستم دانشبنیان مربوط به فیزیک نیست بلکه پارک علم و فناوری به کل شهر اطلاق میشود. تفاوت یک شهر استارت آپی با شهری مانند شهرهای ما این است که مردم از وضعیت موجود در شهر به دنبال ایده و فرصت همراه با علم و دانش هستند.

ستاری خاطرنشان کرد: دلیل حمایت ما از استارتآپها این است که این استارتآپها در یک نوع تفکر فرهنگی آمیخته شده و روشی را برای حل معضلات اجتماعی به مردم ارائه میدهد.

وی در خصوص اهمیت سرمایه‎گذاری بخش خصوصی در حوزه پژوهش و بیاثر بودن سرمایهگذاری دولت در این حوزه اظهار کرد: اینکه تنها دولت در این حوزه سرمایهگذاری کند، راه به جایی نمیبرد؛ سرمایهگذاری در حوزه پژوهش تنها زمانی مؤثر است که اگر دولت در این حوزه سرمایهگذاری کرد، بخش خصوصی نیز نسبت به دولت بیشتر اقدام به سرمایهگذاری کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اضافه کرد: اگر به درستی مطرح شود که سرمایهگذاری در حوزه پژوهش میتواند در اقتصاد کشور راهگشا باشد، سرمایهگذاران به جای آنکه در حوزههایی مانند دلار، طلا و سکه سرمایهگذاری کنند، به این سمت و سو سوق داده میشوند. تمام تلاش ما بر اقتصاد دانشبنیان و اکوسیستم است.

خبر جدید  انس با قرآن دانش‌آموزان را در برابر آسیب‌های اجتماعی واکسینه می‌کند

ستاری ادامه داد: شرکتهای استارتآپی که امروز توسعه پیدا کردهاند، طی دو تا سه سال گذشته در فضای کسب و کار حضور نداشتند اما کسانی که تصمیم گرفتند در این حوزه سرمایهگذاری کنند، دارای شم اقتصادی بالایی بودند. البته سرمایهگذاری باید توسط بخش خصوصی و با استفاده از تسهیلات دولتی باشد اما نباید دولت سهامدار شود زیرا دولت شریک خوبی برای سرمایهگذاری نیست.

وی افزود: دولت تنها باید در راستای اصلاح محیط و اکوسیستم فضای کسب و کار اقدام کند؛ برای ایجاد این فضا باید همه بخشها اعم از بانکها، بیمهها، ادارات اماکن، شهرداری و بسیاری سازمانها و دستگاههایی که در فضای کسب و کار دخیل و مؤثر هستند، وظیفه دارند، در راستای بهبود فضای کسب وکار این استارتآپها گام بردارند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در خصوص برخی از مشکلات شرکتهای فناور و استارتآپی تصریح کرد: شرکتهای فناور و استارتآپی امروز با مشکلاتی اعم از بیمه و گمرک و… رو به رو هستند که باید برای مرتفع مشکلات آنها تلاشهایی صورت گیرد تا محیط کسب و کار برای فعالیت این بخشها فراهم شود.

اهمیت کارآفرینی
ستاری با اشاره به اهمیت کارآفرینی گفت: اگر کارآفرین و کارآفرینی مقدس شمرده شود، کسی به خود اجازه نمیدهد که کرکره واحد کارآفرینی را پایین کشیده یا آن را در اموری همچون اخذ مالیات، گمرگ، بیمه و… تحت فشار بگذارد زیرا کارآفرین، اشتغال برای افراد جامعه ایجاد کرده و رونق اقتصادی را برای جامعه به همراه داشته و برای جامعه یک ارزش محسوب میشود.

وی با تأکید بر اینکه خراسان رضوی دارای پتانسیل بالایی در حوزه فناوری و شرکتهای دانش بنیان است، تصریح کرد: این پتانسیلها شامل نیروی انسانی، ظرفیتهای مرزی گسترده است. در واقع فرهنگ کارآفرینی قوی در خراسان رضوی وجود دارد. همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری آمادگی همکاری برای تبدیل مشهد به شهری نوآور، فناور و هوشمند را دارد. همچنین شرکتهای دانش بنیان فوقالعادهای در پارک علم و فناوری و شهرک صنعتی توس مستقر هستند که آینده موفقیتآمیزی را برای خراسان رضوی رقم خواهند زد.

خبر جدید  رشد 7 ‌برابری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزش قرآن حرم مطهر طی 3 سال اخیر

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عنوان کرد: آنچه که امروز باید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد، این است که سیستم اقتصاد سنتی در کسب و کار بداند که باید بر جوانان نخبه و متخصص سرمایهگذاری کند نه آنکه بر سر راه آنها سد شود و یک روز با فیلترینگ و روزی دیگر با قوانین دست و پاگیر و… مانع از فعالیت آنها شود چراکه در نهایت خود اوست که میبازد.

ستاری با اشاره به اینکه زبان فارسی در رتبه ۹ در فضای مجازی قرار گرفته، افزود: ایران از نظر جمعیت در رتبه شانزدهم دنیا قرار دارد اما زبان فارسی رتبه نهم را در اینترنت و فضای مجازی از آن خود کرده است. بیش از ۵۰ درصد تعداد نام های کاربری اینترنت در خاورمیانه متعلق به ایرانیان است؛ این در حالی است که کشورهای عرب زبان جمعیت بیشتری از ایران دارند.

باید از اقتصاد سنتی فاصله گرفت
وی اظهار کرد: هر روز شاهد ورود برنامههای جدید در حوزههای مختلف مانند پزشکی، نانو و… هستیم و این ابزارها توسط مردم مورد قرار استفاده میگیرند. برای تحقق مشهد هوشمند باید فرایندها و بوروکراسی و دسترسی شرکتها به منابع اصلاح شود و همچنین صندوق پژوهش و فناوری استان تقویت شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ۴۵۰ شرکت نوآور در اطراف شهر تهران مستقر شدهاند که سود حاصل از فعالیت آنها به مردم منطقه نیز رسیده است؛ از سوی دیگر کارخانه نوآوری در تهران راهاندازی شده که ۱۵۰۰ نفر را جذب کرده و تا پایان سال این تعداد به ۳۵۰۰ نفر جوان کارآفرین خواهد رسید.

ستاری اضافه کرد: تاکنون ۱۵۰۰ ایده نوآورانه و فناورانه در دنیا احصا و در قالب ۷ جلد کتاب گردآوری و توسط معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری به چاپ رسیده است. این یک موقعیت استثنایی برای استان است که از طریق آن میتواند از اقتصاد سنتی فاصله گرفته و جهشی در حوزه اقتصادی ایجاد کند اما این امر نیازمند همکاری همه در راستای ایجاد محیط کسب و کار مناسب است.

انتهای پیام


منبع :: http://khorasan.iqna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *