اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

رویکرد دولت تدبیر و امید سرمایه گذاری در حوزه گردشگری است

رویکرد دولت تدبیر و امید سرمایه گذاری در حوزه گردشگری است

مهدی فروزان روز سه شنبه در نشست ستاد اجرایی هماهنگی خدمات سفر کاشمر افزود: به رغم اینکه صنعت گردشگری بعد از نفت و خودرو سومین صنعت درآمدزا و اشتغالزا در دنیاست اما ایران اسلامی در این حوزه کمتر از سه درصد فعال است و این یک نقطه ضعف برای همه ما محسوب می شود.
وی ادامه داد: در دنیا بیش از ۲۵۰ میلیون نفر در حوزه گردشگری امرار معاش می‌کنند به طوری که امروز ترکیه در یک بازه زمانی خاص بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ارز آوری خود را از محل گردشگری انجام می دهد در صورتی که ایران به مراتب مکانهایی بسیار بهتر از آنتالیای ترکیه دارد که می تواند مقصد گردشگری باشد.
مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: دولت در سال ۱۳۹۲ با ایجاد ساختار ستاد خدمات سفر در همه استانها این زمینه را ایجاد کرد تا با برنامه ریزی برای سفر مردم را تشویق به سفر کند.
فروزان افزود: تمهیداتی در حوزه خدمات سفر در مشهد و استان خراسان رضوی اندیشیده شده و در بسیاری از روستاهای هدف گردشگری اقدامات خوبی انجام شده است.
وی ادامه داد: در تعطیلات نوروز امسال ۹۱ رام قطار در حوزه ورود و خروج مسافر به مشهد از ۲۵ اسفندماه به طور رسمی کار خود را آغاز می کنند و امسال برای اولین بار قطار رشت به مشهد هم راه اندازی شده تا در یک بازه ۱۶ ساعته فاصله این دو شهر را طی کند.
مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: قطار بین المللی نخجوان هم برای دومین سال متوالی از مرز تبریر وارد می شود و گردشگران ترکمنستان را به مشهد انتقال خواهد داد و هشت قطار گردشگری به صورت ویژه از نقاط مختلف کشور با گردشگران مشخص خود به مشهدالرضا(ع) خواهند آمد.
فروزان افزود: در حوزه اقامتی خراسان رضوی با داشتن هتلها، هتل آپارتمانها، مهمانپذیرها، خانه مسافرها، پارکهای زائر پذیر و بقاع متبرکه به طور میانگین هر شب می توانیم ۵۰۰ هزار نفر شب اقامت خواب را ترتیب دهیم ضمن اینکه در هر شهرستان یک سوله و در مشهد ۹ سوله مدیریت بحران تدارک دیده شده است.
وی ادامه داد: امسال ۱۱ پایگاه اورژانس با ۱۷ آمبولانس به صورت ویژه به مجموعه ۲۳۰ پایگاه اورژانس قبلی این استان اضافه شده تا خدمات دهی کنند همچنین دو بالگرد هلال احمر هم وارد چرخه امدادرسانی شده است ضمن اینکه بالگردهای اورژانس هوایی شهرستانهای گناباد، سبزوار، نیشابور و مشهد هم در این زمینه کمک خواهند کرد.
مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: نوروز امسال بیش از ۱۸۰ نوروزگاه و جشن نوروزی در همه شهرهای استان خراسان رضوی برگزار می شود و با توجه به اینکه کاشمر مهد موسیقی سنتی و هنر است انتظار این است که این نوروزگاه به بهترین نحو در این شهرستان برگزار شود.
فروزان افزود: برای اولین بار نوروزگاهی بین المللی را در مرز ترکمنستان در لطف‌آباد برگزار خواهیم کرد تا بر پیوند دو ملت بیش از گذشته افزوده شود.
وی ادامه داد: اداره صنعت، معدن و تجارت در حوزه نظارت و ارزیابی و تعزیرات باید نظارت مستقیم کند و در همین راستا با بازرسیهای صورت گرفته پارسال دو هزار میلیارد ریال در مشهد احقاق حق شد.
مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: امسال برای دومین سال در مسیرهای منتهی به شهرها سیاه چادرهای عشایر نصب می شود تا دست سازها و تولیدات آنان به فروش برسد و مکانی برای اسکان موقت زائران باشد.
فروزان از کاشمر به عنوان قطعه‌ای از بهشت نام برد و افزود: وظیفه همه مسئولان است که قدر این منطقه را بدانند و برای خدمات دهی بهتر به شهروندان بیشتر تلاش کنند.
وی افزود: جاذبه‌های گردشگری دیدنی و مذهبی بسیاری غنی و ظرفیتهای حوزه سلامت کاشمر بسیار ارزشمند است علاوه براین کاشمر تنها شهرستانی در خراسان رضوی است که با فاصله پنج کیلومتری اش مقصد گردشگری و جاذبه گردشگری وجود دارد.
او با تاکید براین که برای جذب گردشگر باید زیرساختهای لازم فراهم شود ابراز امیدواری کرد که با پیگیریهای فرمانداری و شهردار کاشمر زائر سرای ارزان قیمتی در امامزاده سید مرتضی این شهر احداث گردد.
مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: هلدینگ سفر بزرگی در کاشمر وجود دارد اما اگر نمی توان زائر خارجی را به کاشمر آورد به این خاطر است که مکانی مناسب برای اقامت در این شهر نیست.
فروزان افزود: بسیاری از زائران امام رضا (ع) از جنوب و محور بردسکن، انابد، خلیل‌آباد و کاشمر به مشهد می آیند و باید از فضای مجازی برای معرفی جاذبه های گردشگری کااشمر به این مسافران استفاده کرد.
فرماندار کاشمر نیز در این نشست گفت: به رغم اینکه زائران بسیاری به منطقه می‌آیند و کاشمر مقصد سفر است اما متاسفانه زیرساختها در منطقه ضعیف است.
محمد علی نبی پور افزود: برای افزایش ماندگاری مسافران در مناطق روستایی بخش کوهسرخ و مرکزی کاشمر با توسعه اقامتگاه‌ها وارد عمل شده ایم تا ضعف زیرساخت اقامتی شهرستان جبران شود.
وی ادامه داد: در ایام نوروز در روستاهای این شهرستان حداقل ۱۵ نوروزگاه برگزار می شود که از نقاط قوت گردشگری این شهرستان است و می تواند موجب زنده کردن سنتهای تاریخی و مذهبی شود و به مجموعه شهرستان و مناطق روستایی و شهری هم هویت دهد.
کاشمر یکی از شهرستانهای زیارتی سیاحتی خراسان رضوی است که قدمتی دو هزار و ۵۰۰ ساله دارد.
مرکز این شهرستان ۱۹۵ هزار نفری در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.
۱۹۲۲/۷۴۹۷

خبر جدید  وزش باد خیلی شدید خراسان رضوی را فرا می گیرد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *