اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

سکونت ۴۰ درصد مردم مشهد در بافت‌های فرسوده

سکونت ۴۰ درصد مردم مشهد در بافت‌های فرسوده

شهردار مشهد گفت: بیش از یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر، یعنی حدود ۴۰ درصد جمعیت شهر مشهد در بافت‌های فرسوده سکونت دارند.

به گزارش ایسنا، «قاسم تقی‌زاده خامسی» در مراسم افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های گروه سرمایه‌گذاری مسکن در بافت فرسوده اطراف حرم مطهر با بیان این‌که «مشهد دارای ۳۸۰۰ هکتار بافت فرسوده دارای مسکن ناکارآمد شهری است»، اظهار کرد: بیش از یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر یعنی حدود ۴۰ درصد جمعیت شهر مشهد در این بافت‌ها سکونت دارند.

وی ادامه داد: نوسازی بافت‌های فرسوده جز با تسهیل‌گری از سوی دولت و استفاده از ظرفیت شهرداری‌ها امکان‌پذیر نیست.

تقی‌زاده خامسی تصریح کرد: شهرداری‌ها ظرفیت‌های بسیار زیادی دارند که اگر دولت در کنار این ظرفیت شهرداری‌ها قرار گیرد اتفاقات بزرگی رقم خواهد خورد، اما متأسفانه دولت شهرداری‌ها را به حال خود رها نمی‌کند و از این ظرفیت استفاده بهینه‌ای نمی‌شود.

خبر جدید  واژگونی خودرو در جغتای با یک کشته

وی خاطرنشان کرد: دولت باید حمایت ویژه‌ای از نوسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری انجام داده و بگذارد این کار مسیر خود را طی کند و گرنه با حرف‌هایی که می‌زنیم، همانند رؤسای جمهور پیشین امیدی در دل مردم ایجاد می‌کنیم و اگر طرح درست پیش نرود باعث ناامیدی مردم می‌شود.

شهردار مشهد بروکراسی تأمین منابع مالی، بالا بودن قیمت خدمات و عدم همراهی مردم را سه چالش پیش رو برای نوسازی بافت‌های فرسوده در کشور عنوان کرد و گفت: داستان نوسازی بافت‌های فرسوده داستان جدیدی نیست و همیشه در مورد این موضوع صحبت شده است، اما باید توجه داشت که ما همیشه از تحولات جامعه در این حوزه عقب هستیم.

خبر جدید  بهره برداری ۲۱۱ طرح، هفته دولت در بجنورد

وی خاطرنشان کرد: نوسازی بافت‌های فرسوده با این سه چالش مواجه است که تأمین منابع مالی مورد نیاز یکی از آن‌هاست، زیرا مردم ساکن در بافت‌های ناکارآمد، پول کافی برای سپرده‌گذاری جهت دریافت تسهیلات بانکی را ندارند.

تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه «چالش دوم نیز به موضوعات اجتماعی و عدم همراهی مردم با این طرح بر می‌گردد»، یادآور شد: برای مثال خرید املاک در بافت فرسوده منطقه آبکوه مشهد از متری ۷۵۰ هزار تومان آغاز شد، اما هم‌اکنون مالکان به متری سه میلیون تومان نیز زمین‌های خود را واگذار نمی‌کنند.

وی افزود: هم‌چنین یکی دیگر از چالش‌های پیش رو برای نوسازی بافت‌های فرسوده، بروکراسی موجود در دستگاه‌های تأمین‌کننده منابع مالی مورد نیاز است که لازم است این بروکراسی کاهش پیدا کند.

شهردار مشهد با اشاره به این‌که «باید بروکراسی تأمین منابع مالی نوسازی بافت‌های فرسوده کاهش پیدا کند»، تصریح کرد: در این صورت ما در شهرداری مشهد مقدس آمادگی داریم تا با بانک مسکن هم‌کاری نموده و بیش‌ترین منابع بانکی را برای نوسازی بافت‌های فرسوده مشهد جذب کنیم.

خبر جدید  ۱۳ هزار میلیارد ریال در حاشیه مشهد هزینه شده است

وی یادآور شد: اگر بانک مسکن و سایر دستگاه‌های متولی کنار شهرداری مشهد قرار بگیرند، ما آمادگی داریم تا همه امکانات لازم در جهت نوسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده را در همه مناطق مشهد در اختیار آن‌ها قرار دهیم و با کاهش مدت زمان صدور پروانه ساختمانی تا دو روز و ایجاد تسهیلات مختلف و در نظر گرفتن مشوق‌های لازم، سرعت نوسازی بافت‌های فرسوده در مشهد را به شدت افزایش دهیم.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *