اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

سگ‌ها می‌توانند ۱۰۰ نوع بیماری به انسان منتقل کنند

سگ‌ها می‌توانند ۱۰۰ نوع بیماری به انسان منتقل کنند

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت:حدود ۱۰۰ نوع بیماری مشترک بین انسان و سگ اعم از بیماری‌های انگلی، ویروسی و باکتریایی وجود دارد که سلامت انسان را تهدید می‌کند.
محمد رشتی‌باف در گفت‌و‌گو با ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه «حدود ۸۰۰  بیماری مشترک بین انسان و حیوان گزارش شده است» ،اظهارکرد: بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان بیماری‌هایی هستند که بالقوه‌ می‌توانند از حیوان به انسان منتقل شوند. براساس گزارش CBC آمریکا از هر ۱۰ بیماری عفونی ۶ بیماری می‌تواند مشترک بین انسان و حیوان باشد. 
وی با اشاره به اینکه «مهم‌ترین بیماری مشترک بین انسان و حیوان در کشور ما بیماری بروسلوز است»، ادامه داد: افرادی که با دام مرتبط هستند یا افرادی که به صورت غیرپاستوریزه از فراورده‌های خام  دامی استفاده می‌کنند، بالاقوه در معرض خطر بیماری بروسلوز هستند. 
معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی خراسان رضوی عنوان کرد: از بین ۸۰۰ بیماری گزارش شده برای بیماری‌های بروسلوز، تب کنگو، سل گاوی، هاری، شاربن، سیاه‌زخم و… برنامه‌ریزی شده تا کنترل شوند. کسی که قصد نگهداری حیوانات خانگی را دارد بر حسب نوع و گونه حیوان باید شرایط و لوازم بهداشتی لازم آن را رعایت کند. 
رشتی‌باف بیان کرد: برای نگهداری هر نوع حیوان باید به کلینیک‌های دامپزشکی مراجعه کرده و توصیه‌ها و واکسن‌های لازم حیوان مورد نظر را دریافت کنند. سگ و گربه از حیواناتی است که موارد بیماری‌های مشترک بین انسان و دام آن‌ها نسبت به گونه‌های دیگر حیوانات بیشتر است. 
وی افزود: حدود ۱۰۰ نوع بیماری مشترک بین انسان و سگ اعم از بیماری‌های انگلی، ویروسی و باکتریایی وجود دارد که سلامت انسان را تهدید می‌کند. افرادی که قصد نگهداری از سگ را دارند، حتما به مشاوره دامپزشک بروند و واکسن‌های لازم سگ را بزند. این افراد باید سگ را به صورت دوره‌ای تحت مراقبت‌های بهداشتی قرار دهند. 
معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: افرادی که قصد نگهداری حیوان خانگی دارند، حتما باید شرایط و ضوابط نگهداری حیوان را مد نظر خود دهند. مردم باید بعد از تهیه حیوان خانگی خود حتما به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنند و اقدام به خرید واکسن‌های مورد نیاز کنند. این افراد باید دفع فضولات حیوان را یادگیری بگیرند.   رشتی‌باف اظهارکرد: برای کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، سالانه بیش از هفت میلیون واکسیناسیون دام در کل استان انجام می‌شود. احتمال شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان در همه‌جا وجود دارد. شیوع بیماری بروسلوز در مناطق روستایی نسبت‌به مناطق شهری بیشتر است.
وی بیان کرد: در هرجای استان بیماری بروسلوز بیشتر باشد، مرکز بهداشت گزارش می‌دهد و ما با آن منطقه می‌رویم. در آن منطقه کلاس آموزشی برگزار کرده و واکسیناسیون برای تمام دام‌ها انجام می‌شود. دام‌ها خون‌گیری می‌شوند و اگر تست آن‌ها مثبت باشد، دام از گله حذف می‌شود.
معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی خراسان رضوی با بیان اینکه «سال گذشته هیچ گزارشی از بیماری شاربون در کل استان نداشتیم» اشاره کرد: هرساله تعداد قابل توجه‌ای از سگ‌ها که بیش‌ترین احتمال خطر بیماری دارند، واکسناسیون می‌شوند.  با کمک شهرداری سگ‌های ولگرد در سطح شهر جمع‌آوری می‌شوند و  مراقبت و واکسیناسیون این سگ‌ها انجام می‌شود. 
انتهای پیام
منبع :: سگ‌ها می‌توانند ۱۰۰ نوع بیماری به انسان منتقل کنند

خبر جدید  اضطراب و وابستگی از عوارض «ریتالین» است
0/5 (0 نقد و بررسی)
برچسب‌ها:


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *