اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

سیره امام رضا(ع) الگویی برای تمام ادیان ابراهیمی است

سیره امام رضا(ع) الگویی برای تمام ادیان ابراهیمی است
سیره امام رضا(ع) الگویی برای تمام ادیان ابراهیمی استبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از آستان نیوز حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم اختتامیه نخستین کنفرانس بینالمللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی که صبح امروز با حضور جمعی از اندیشمندان و محققان برجسته دینی داخل و خارج کشور در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: اصل برگزاری این نشست، هماندیشی در برابر الحاد و دیدگاههای سکولار است.
وی با بیان اینکه جریان استکباری با استفاده از ابزار رسانهای و فضای ارتباطی و دیجیتالی به دنبال گسترش نگاه الحادی است، تصریح کرد: این نشست‎ها و هم اندیشیها میتواند عزم و اراده علما، اندیشمندان و فرهیختگان در ادیان ابراهیمی را در مقابل این تفکر و نگاه به راهکارهای عملی نزدیکتر کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: تشکیل دبیرخانهای برای اجرایی کردن مفاد بیانیه میتواند ساز و کارهای بحثهای مطرح شده مقالات را تبیین کند و این نشست باید به دنبال عمل و اجرا در حوزههای مختلف خانواده، مدرسه و نهادهای رسمی و غیر رسمی باشد.
وی با بیان اینکه در تاریخ ادیان دو نگاه و مأموریت دیده میشود، گفت: برخی از نگاهها ناظر به این است که باید بشر را هدایت کرد و این هدایت باید به هر شکل و تحت هر شرایطی صورت گیرد، این نگاه نوعی تحمیل است.
رئیسی افزود: نگاه دیگر این است که ما پیام را میرسانیم اما افراد در انتخاب آن مختارند. در این نگاه نیز نوعی بیتفاوتی نسبت به سرنوشت انسان مشاهده میشود. این رویکرد بر خلاف نگاه اول نوعی آزادی را نشان میدهد اما صاحبان این ایده برای خود ممنوعیتی قائل نیستند و معتقدند انسانها مختارند و اگر پذیرشی صورت نگرفته است مقصر خود آنان هستند.
وی بیان کرد: در تاریخ ادیان هر دو این نگاه مشاهده میشود؛ رویکرد اول روحیه نظامیگیری و رویکرد دوم نگاهی تجاری دارد، اما نگاه سومی نیز وجود دارد که به فطرت انسان و هر آنچه که خدا در درون انسانها از جمله خداجویی، حقخواهی و عدالت خواهی قرار داده، توجه دارد.
تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: خداوند متعال با فطرتی که در درون انسان نهاده است او را دعوت به نیکیها کرده که این تفکر، اندیشه بالنده، اخلاق کریمه، عمل صالح همراه با علم و عمل سالم را برای انسان به ارمغان میآورد.
وی با بیان اینکه دین پناهگاهی برای متدینان و خاستگاه و جایگاهی برای تمام دینداران است، گفت: دین نمیتواند نسبت به انسان و فکر و آینده انسان بی توجه باشد.
تربیت، عامل احیای تمایلات عالی نفسانی
تولیت آستان قدس رضوی تربیت را احیای تمایلات عالی نفسانی انسانی دانست و گفت: دین و آموختههای دینی برای نجات انسان است و برای شکل دادن یک زندگی که در پرتو آن انسان بتواند تمام نیازهای این عالم و آن عالم را بر آورده ببیند. به نحوی که این دنیا با جهان آخرت در ارتباط بوده و زمینهساز و کشت گاهی برای آن عالم است. انسان در این دنیا زارعی است که برای آن دنیا کشت میکند. در واقع این دنیا زمینه ساز برای حیات جاودان توام با نعمتهای الهی در طول زندگی انسان است.
وی اضافه کرد: امروزه جامعه ما در مواجه با شبیخون فرهنگی قرار دارد و معنویت و ایمان مورد هجوم قرار گرفته است. مبانی استکبار که الحاد و سکولار است جهان را تهدید میکند و هدفشان دور کردن مردم از معنویت و خداست، از این رو رسالت جدی ادیان ابراهیمی این است که با همفکری، هماندیشی، هم‎آهنگی و همزبانی در مقابل تهاجم بایستند و با پیشبینی و پیشگیری و برخورد متناسب با پدیدهای که امروزه در حال فراگیری در محافل علمی و دانشگاهی است مقابله کنند.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: امروز شاهد آثار جدایی معنویت از زندگی انسان و سیاست و بلاهای آن هستیم. مستکبرین ظلمهای زیادی به مردم میکنند که این خوی زیادهخواهی محصول توجه نداشتن به خدا و ارزشهای الهی است.
وی بیان کرد: کلاهکهای هستهای، تجاوز به حقوق اولیه مردم فلسطین محصول همین نگاه است. از این رو لازم است صاحبان اندیشه و تفکر، پژوهشگران و محققان گردهم جمع شوند و با هماندیشی، راهکارهای اجرایی برای ایستادگی در برابر اندیشههای تحمیلی و سکولار ارائه دهند.
رئیسی خاطرنشان کرد: احساس ما این است در پناه دین نگاه تحمیلی که امروز از سوی برخی از صاحبان اندیشه و تفکر القا میشود، وجود ندارد. این دین دینی است که پرچمدار آن رسول خدا(ص) است. همه پیغمبران الهی در آموختهها مشترک هستند و اشتراکشان از جهت دعوت به خدا، معاد و زندگی الهی و دوری از هر گونه ظلم و استثمار است.
وی با بیان اینکه زندگی سالم نوید جامعه سالم و جامعه سالم نوید دارالسلام را میدهد، افزود: دارالسلام از آن کسانی است که در این دنیا زندگی سالم دارند و در اندیشه، اخلاق و عمل از سلامت اخلاقی، روحی، فکری، عملی برخوردارند و سبک زندگیشان دینی و برخوردار از آموختههای دینی است.
رئیسی گفت: این نشست در کنار مضجع نورانی امام علی بن موسی الرضا(ع) برگزار شد و امیدواریم از برکات نام این امام همام بر غنای هر چه بیشتر آن افزوده و راهکارهایی اجرایی ارائه شود.
انتهای پیام


منبع :: http://khorasan.iqna.ir

خبر جدید  روحیه اسلامی در گام دوم انقلاب بر مبنای طاغوت‌زدایی است
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *