اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

شاهکار هنر معماری بکار گرفته شده در حرم رضوی در دنیا تکرارنشدنی است

شاهکار هنر معماری بکار گرفته شده در حرم رضوی در دنیا تکرارنشدنی است
شاهکار هنر معماری بکار گرفته شده در حرم رضوی در دنیا تکرارنشدنی استبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی سید محمدحسین نواب امروز در حاشیه برگزاری دومین همایش هنر و معماری اعتاب مقدسه در دوران معاصر که در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همیشه تلاش شده که بهترین خط و طرح در اعتاب استفاده شود، اظهار کرد: این در حالی است که به جرات میتوان گفت که آثار خوشنویسی که در گنبد امام رضا(ع) مشاهده میشود، در هیچ مکان دیگری استفاده نشده است. در واقع شاهکارهایی که استاد عباسی در این مکان مقدس استفاده کرده در هیچ مکان مقدسی تکرار نشده است.

وی ادامه داد: در طول تاریخ تشیع شاید کمتر موضوعی به اندازه هنر و معماری در خدمت ترویج تفکر شیعی بوده و اگر بخواهم هنر را از تفکر شیعی جدا کنیم، تقریبا چیزی به نام هنر غیردینی باقی نمیماند و اوج هنر ایرانی اسلامی را میتوان در اعتاب و مراقد معصومین(ع) مشاهده کرد. اگر در جهان اسلام هم جستوجو کنیم، باز هم نمیتوانیم شاهکارهای آثار هنری که در مراقد امامان معصوم(ع) بکار رفته است را پیدا کنیم.
مدیر مدرسه اسلامی هنر افزود: این در حالی است که حتی ما میتوانیم در کشورها و شهرهای مختلف جهان، مساجد ویژهای را مشاهده کنیم، مانند شمال آفریقا مصر که در واقع همه این هنرهای استفاده شده، بازمانده تفکرات شیعی است و در واقع گره خوردن هنر و دین فرصتی را برای تفکر شیعی فراهم آورده است که این امر طبق روایات متعددی تایید شده و روایات بسیار زیادی در خصوص هنر و زیبایی در قرآن و سنت اشاره شده است.
تفکر غلط عدم ارتباط اسلام با هنر
نواب عنوان کرد: در واقع بر خلاف تفکر رایجی که توسط غربیها در ذهن ما مبنی بر اینکه اسلام با هنر میانهای ندارد نفوذ پیدا کرده است، از این رو این تفکر در واقع تفکر غلطی بیش نیست بلکه اسلام کاملا مشوق هنر بوده، به گونهای که میتوان در این میان به مرقد امام خمینی(ره) اشاره کرد در این حرم هنر و زیبایی بیشترین چیزی است که در این مرقد به کار رفته و این موضوع در این حرم نیز به خوبی و کاملا رعایت شده است.
وی اظهار کرد: در معماری هم اینگونه بوده و تفاوتی ندارد که سلسله شیعی و یا غیرشیعی بوده و ما شاهد این امر هستیم که هنرمندان در حرم امام رضا(ع) سنگ تمام گذاشتهاند و اگر بخواهیم آثار شیعی به کار گرفته شده در اصفهان که از اینگونه هنرها به وفور مشاهده میشود را به صورت یکجا جمع کنیم، در واقع این شهر توانایی رقابت با حرم امام رضا(ع) را ندارد.
مدیر مدرسه اسلامی هنر اضافه کرد: البته درست است که مجموع آثار ارزشمند و فوقالعادهای در اصفهان مانند مسجد شیخ لطفالله و مسجد امام به چشم میخورد اما هنوز با این وجود این آثار هنر معماری این شهر فاصله زیادی با معماری به کار رفته در حرم امام رضا(ع) دارد.
نواب تاکید کرد: در واقع هنر یک فرصتی برای شیعه است که تقریبا در سایر فرق اسلامی بدین شکل وجود ندارد و هر آن چیزی که نقطههای اوج هنر اسلامی داریم در شیعه است و از این ظرفیتی که وجود دارد باید نهایت استفاده را کرد. در واقع موید دینی و عقلی را به همراه دارد و اکنون هم نخبگان علمی با جان و دل در خدمت معماری حرم اهل بیت(ع) هستند.
وی عنوان کرد: در واقع نمیتوان بین هنر شیعی و اسلامی خط کشی کرد من در همین راستا به دنبال مفهوم جدیدی برای هنر شیعی نیستم چرا که همه این امور هنر اسلامی را تشکیل میدهند و این مجموعه اصطلاح مستقر علمی بوده که دنیا هم آن را پذیرفته است، بر همین اساس شاید جالب نباشد که ما یک مفهوم جدیدی را به نام هنر شیعی داشته باشیم اما هنگامیکه هنر اسلامی را کنکاش کنیم شاید بیش از ۸۰ درصد آن شیعی است و لزوما ندارد که به دنبال مجموعه جدیدی باشیم.
مدیر مدرسه اسلامی هنر گفت: من اصراری بر این ندارم که این طرحهای به کار رفته در حرم مطهر رضوی در مکانهای دیگری استفاده شود چرا که شرایط زمانی، مکانی، اقلیمی و بومی میتواند عوامل تاثیرگذار بر این امر باشد. مثالی که میتوان در این خصوص آورد این است که امامزادهای را میشناسم که به صورت کامل از چوب ساخته شده و از طرفی هم امامزادهای وجود دارد که هیچ چوبی در آن به کار برده نشده است.
نواب خاطرنشان کرد: در این میان مهمترین عاملی که وجود دارد این است که ما توانستهایم در این مسیر یک گام به جلو پیش رویم و اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی موقعیتی بر سر راه معماری اعتاب مقدسه و امامزادگان به وجود آمد که موجب پیشروی ما در هنر و معماری اعتاب مقدسه شد.
مدیر مدرسه اسلامی هنر تاکید کرد: امیدواریم که این تجربیاتی که امروز در این همایش به اشتراک گذاشته میشود، به حرم امام علی(ع)، نجف، کربلا، سامرا و کاظمین منتقل شود تا بتوانیم در این مکانهای مقدسه نیز آثار گرانبهایی را شاهد باشیم.
انتهای پیام


منبع :: http://khorasan.iqna.ir

خبر جدید  فراز پنجم از مناجات شعبانیه
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *