اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

شهرک صنعتی کاشمر تهدیدی برای قنات‌ها

شهرک صنعتی کاشمر تهدیدی برای قنات‌ها

رئیس جهادکشاورزی کاشمر با بیان اینکه شهرک صنعتی کاشمر تهدیدی برای قنوات این منطقه است، گفت: خشکسالی‌های سال‌های اخیر موجب شده بخش کشاورزی این شهرستان با تنش آبی مواجه باشد.

سیدابوالقاسم موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه اگر امنیت شغلی کشاورزان به مخاطره بیفتد امنیت و سلامت غذایی جامعه نیز به مخاطره خواهد افتاد، اظهار کرد: با توجه به اینکه حدود ۹۰ آب استحصالی شهرستان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود اولین تنش‌هایی هم که به وجود بیاید در بخش کشاورزی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه وضعیت منابع آبی به شدت بحرانی است و اولین کسانی که وضعیت را حس می‌کنند کشاورزان هستند، گفت: سال گذشته براثر سرما و تنش‌های گرمایی، سیل و… ۳۴۲ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شد.

خبر جدید  افزایش خرید تضمینی کلزا در سبزوار

رئیس جهادکشاورزی کاشمر با اعلام اینکه هرچند با این وضعیت سخت کشاورزان تولید می‌کنند اما در بازاریابی محصولات مشکلات بسیاری دارند، اظهار کرد: با توجه به شرایط فعلی کشاورزان توان بازپرداخت بدهی خود به بانک‌ها را ندارند.

وی با بیان اینکه امیدواریم برای استمهال وام‌های بخش کشاورزی و اعطای تسهیلات جدید پیگیری لازم صورت گیرد، خواستار عدم گسترش شهرک صنعتی شهرستان شد و افزود: شهرک صنعتی کاشمر در بالادست قنوات و یا مرکز آبخیز قنوات بخش مرکزی قرار دارد.

موسوی با اشاره به اینکه باید توسعه شهرک صنعتی در جلسات تخصصی‌تر مطرح شود، گفت: اگر بخواهد شهرک صنعتی کاشمر گسترش پیدا کند باید جانمایی دیگری صورت گیرد.

خبر جدید  آیاتی از سوره «فرقان» باصدای یاسر پارسایی‌راد

وی طول قنوات را ۱۵ کیلومتر اعلام کرد و افزود: این قنوات جز میراث فرهنگی هستند.

رئیس جهاد کشاورزی کاشمر با بیان اینکه بسیاری از قنوات در حال خشک شدن هستند، علت اصلی این خشک شدن را صدور مجوزهای حفر چاه و بهره‌برداری از آن‌ها دانست که در گذشته صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری چاه‌های بخش کشاورزی و غیر کشاورزی در بالادست قنوات زده شده و مستقیما روستاهای پائین‌دست را تحت پوشش قرار می‌دهند، اظهار کرد: این چاه‌ها مشکلات جدی برای امنیت شغلی کشاورزان ایجاد می‌کند.

خبر جدید  هدف قیام حضرت امام حسین (ع)، نجات مردم از سلطه ظلم

رئیس جهاد کشاورزی کاشمر با بیان اینکه با اجرای این پروژه ۶ میلیون متر مکعب صرفه جوی در آب بخش کشاورزی می‌شود، افزود: این مقدار صرفه‌جویی حداقل برای جلوگیری از تنش آبی گیاهان به میزان سه هکتار نقش‌آفرینی کرده و برای ۶۰۰ نفر نیز در بخش کشاورزی تثبیت اشتغال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه هرچند از سال ۷۰ تا ۹۴ فقط ۳۵۰ هکتار آبیاری نوین اجرا شده بود اما تنها در امسال ۱۵۰۰ هکتار آبیاری نوین در شهرستان کاشمر اجرا شده است، بیان کرد: چهار برابر ۲۴ سال گذشته فقط امسال آبیاری نوین در شهرستان اجرا می‌شود.
انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *