به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، دکتر مرتضوی در خصوص تفاوت مدیریت پروژه و توسعه حرم ها در ایران و عراق اظهار کرد: مهم ترین تفاوت ایران عراق در تعدد ذی نفعان و زائرین اعتاب مقدسه میباشد چراکه حرم هایی که در ایران وجود دارد در قرون اخیر در یک زمینه شیعی و با دولت ها و ملت شیعی احداث، بازسازی و نوسازی شده اند.

وی ادامه داد: اما شرایط در کشور عراق در طول سالیان متمادی چنین چیزی نبوده و اعتاب مقدسه مورد بی مهری های زیادی از طرف حکومت های مختلف قرار گرفته اند.

خبر جدید  رتبه سوم تیم راگبی بانوان استان در مسابقات کشور

دکتر مرتضوی بیان کرد: رفتار شناسی زائر در طراحی و معماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید به آن توجه کرد، به عنوان مثال سنت بیتوته که طبق آن زائرین عراقی در داخل حرم اقدام به اسکان و استراحت میکنند، سنتی مرسوم است که باید در طراحی تدابیر لازم در خصوص آن اتخاذ گردد.

خبر جدید  طرح توسعه حرم کربلا، تلفیقی از فضاهای زیارتی ایران و عراق است

وی افزود: این موضوع جزو سنت های عراق در زیارت اماکن متبرکه است و ربطی به تمکن مالی افراد ندارد و زائرین عمل بیتوته را شایسته دانسته و آن را بخشی از زیارت محسوب میکنند که ما این قضیه را به طور واضح در مشهد یا قم نداریم.

مرتضوی عنوان کرد: در بعضی از مواقع نیز حجم غیر قابل تصوری از زائر به حرم های عراق مخصوصا کربلا و نجف مشرف میشوند که در طرح توسعه نجف و صحن حضرت زهرا برای این مسئله راه حل دیده شده و این صحن به صورت مطبق ساخته شده است تا در صورت لزوم فضای بیشتری را در اختیار زائر قرار دهد.

خبر جدید  117 محله شهری در خراسان رضوی هدف بازآفرینی قرار گرفتند