اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

صدور مجوز «دهکده حیوانات اهلی» در مشهد مشروط به مطالعات زیست محیطی است

صدور مجوز «دهکده حیوانات اهلی» در مشهد مشروط به مطالعات زیست محیطی است

شعار سال: در حالی که کشمکش‌ها و حاشیه‌های پروژه کمربند جنوبی مشهد همچنان ادامه دارد و بحث بر سر ادامه یا توقف این پروژه بین موافقان و مخالفان داغ است، هفته گذشته شهردار مشهد از احداث «کوه پارک» در بخشی از این کمربند خبر داد و حالا انتشار آگهی یک مزایده در روزنامه گویای تصمیم جدید شهرداری مشهد مبنی بر ایجاد دهکده حیوانات اهلی در کوه پارک است.

دهکده حیوانات اهلی مشهد احتمالا تا پایان تابستان به بهره برداری می‌رسد

مدیر ارتفاعات جنوب مشهد درباره مزایده ساخت دهکده حیوانات اهلی به خبرنگار فارس گفت: با توجه به تصمیم شهرداری مشهد برای احداث کوه پارک در ارتفاعات جنوبی این شهر، قرار است یک فضای ۳۰ هکتاری از اراضی طبیعی و منطقه حفاظتی کمربند سبز جنوبی نیز محصور و ۳۰ گونه از حیوانات اهلی توسط سرمایه گذار به آنجا آورده شود تا برای مردم سبک زندگی روستایی به نمایش گذاشته شود.

امیر رمضانی با بیان اینکه آگهی مزایده این پروژه در روزنامه منتشر شده و کسانی که شرایط این کار را دارند می‌توانند اعلام آمادگی کنند، اظهار کرد: پس از طی مراحل اداری و قانونی واگذاری مزایده، ما زمین را به صورت فنس کشی شده و محصور به سرمایه گذار تحویل می‌دهیم.

وی ادامه داد: ۲۷ خرداد ماه پاکت این مزایده باز می‌شود و وقتی برنده مشخص شد قرارداد منعقد و کار آغاز می‌شود، به احتمال زیاد سوم تیرماه که مراسم افتتاح کوه پارک مشهد است در آنجا بخشی از این فضای دهکده حیوانات را نیز به نمایش می‌گذاریم، البته این فقط جنبه نمایشی از آغاز کار این دهکده دارد، چرا که تا آن زمان بعید می‌دانم ما بتوانیم فنس کشی دور این مکان را به اتمام برسانیم.

خبر جدید  توس دقیقا کی جهانی می‌شود؟

طبق گفته مدیر ارتفاعات جنوب مشهد، پس از اتمام حصارکشی‌ها، سرمایه گذاری که در مزایده برنده شده احداث محل نگداری حیوانات را شروع می‌کند و آغل‌های متناسب با طبیعت زیست بوم مشهد را در آنجا می‌سازد.

رمضانی متذکر شد: در این مکان قرار نیست حیوانات مانند باغ وحش در داخل قفس نگهداری شوند بلکه حیوانات اهلی به سبکی که حیوانات در روستا‌های اطراف مشهد نگهداری می‌شوند، پرورش می‌یابند؛ با یک نفر از سرمایه گذاران صحبت کرده ایم و گفته با احداث سیاه چادر و ساخت برکه و امثال آن، فضایی ایجاد می‌کند که تداعی گر زندگی روستایی باشد.

وی درباره زمان بهره برداری این پروژه اظهار بی‌اطلاعی کرد، اما گفت: بعید می‌دانم که تا اخر تابستان امسال به بهره برداری نرسد.

مدیر ارتفاعات جنوبی مشهد در مورد گونه‌های حیوانی هم عنوان کرد: این گونه‌ها تقریبا مشخص است و شامل مواردی مانند بزکوهی، قوچ کوهی و نژاد‌های مختلف گوسفند، گاو و اسب، خرگوش و بعضی گونه‌های گربه سانانی که در اطراف مشهد سکونت دارند مانند گربه کوهی می‌شود.

رمضانی خاطر نشان کرد: شهرداری مشهد در ابتدا ایجاد سافاری پارک یا وحش گشت را در نظر داشت که مانند باغ وحش است، ولی از آنجا که سافاری پارک باید در مساحت‌های بالای ۵۰ هکتار احداث شود، این طرح به دهکده حیوانات اهلی تغییر یافت.

خبر جدید  برنامه تحویل سال نو در حرم مطهر رضوی غیرحضوری برگزار می‌شود

در حالی که طبق گفته رمضانی، هنوز مزایده دهکده حیوانات اهلی برگزار نشده و چیزی مشخص نیست، اما رمضانی در قسمتی از صحبت خود از مذاکره با یک سرمایه گذار در این مورد خبر داد، نکته جالب دیگر اینکه هیچ اسمی از انجام مطالعات زیست محیطی برای ایجاد چنین فضایی به میان نیامد!

صدور مجوز دهکده حیوانات اهلی در مشهد مشروط به مطالعات زیست محیطی است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: دهکده حیوانات اهلی که شهرداری مشهد قصد دارد در کوهستان پارک خورشید احداث کند تلاشی است که شهرداری قصد دارد برای بهبود شرایط ارتفاعات جنوبی و جذب گردشگر انجام دهد، اما در این مورد من هم شنیده‌ام و بیشتر از این در جریان قرار نگرفته‌ام.

تورج همتی خاطرنشان کرد: مجوز دهکده حیوانات اهلی را سازمان محیط زیست باید صادر کند، اما من به عنوان مدیر کل این سازمان بی‌اطلاعم فقط شنیده‌ام گویا یک پیگیری از اداره محیط زیست مشهد داشته‌اند، اما هنوز جوابی به شهرداری داده نشده چرا که باید در ابتدا طرح توجیهی این پروژه به لحاظ زیست محیطی تهیه شود تا ما بررسی‌های لازم را برای صدور مجوز انجام دهیم.

وی متذکر شد: از جزییات برنامه‌هایی که شهرداری مشهد برای پروژه دهکده حیوانات اهلی دارد بی‌اطلاعم و فقط در حد شفاهی کلیاتی در این مورد می‌دانم.

خبر جدید  مناسب‌سازی معابر حرم رضوی جهت تسهیل رفت‌وآمد معلولان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با تاکید بر اینکه باید از برنامه‌های شهرداری مشهد برای جذب گردشگر حمایت کرد، گفت: باید اجازه داد شهرداری پروژه‌هایش را در یک فضای آرام و با برنامه و مطالعه پیش ببرد نه اینکه تصمیم عجولانه‌ای گرفته شود که بعدا مورد انتقاد قرار بگیرد.

همتی یادآور شد: دهکده حیوانات چه وحشی و چه اهلی، یک سری شرایط و استاندارد‌های خاص محیط زیستی دارد مانند اینکه فواصل خاصی از سکونتگاه‌های انسانی داشته باشد و یا اینکه در جهت وزش باد احداث نشود و خیلی موارد دیگر که امیدواریم شهرداری مشهد مطالعات زیست محیطی این موضوع را انجام دهد تا مشکل جدیدی ایجاد نشود.

وی تصریح کرد: نمی‌دانم شهرداری این طرح را از کدامیک از شهر‌های دنیا گرفته، چون ما در شهر‌های ایران مورد مشابهی نداریم، اما من به عنوان یک دانش آموخته محیط زیست معتقدم اگر قرار است چنین چیزی داشته باشیم باید «بوم پارک» یا «اکو پارک» ایجاد شود؛ یعنی طبیعت را به نزدیکی شهر بیاوریم تا مردم از آن بهره‌مند شوند و محیط زیست را در کنار خود احساس کنند.

همتی بار دیگر بر مخالفت خود با تصمیمات عجولانه و بدون مطالعه تاکید کرد.

با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی حکیم مهر ، تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ، کدخبر: ۵۷۸۱۸ ، www.hakimemehr.ir

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *