اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

ظرفیتهای گردشگری و معادن نوخندان نیازمند برنامه ریزی است

ظرفیتهای گردشگری و معادن نوخندان نیازمند برنامه ریزی است

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد،  فرخ جوادپور گفت: ظرفیتهای گردشگری و معادن نوخندان نیازمند برنامه ریزی است

وی بیان کرد:شهر نوخندان با حدود ۳ هزار نفر جمعیت و حدود ۲۵۰ هکتار وسعت شهری یکی از شهرهای تاریخی استان است که در فاصله ای حدود ۲۷۰ کیلومتر از شهر مشهد قرار دارد.

شهردار نوخندان با اشاره به لزوم توجه سرمایه گذاران به نوخندان به عنوان یک فرصت مطلوب در حوزه گردشگری، عنوان افزود: پارک ملی تندوره، تفرجگاه های چهلمیر و چرلاق، تپه نادری، بازار تاریخی، حمام و خانه های قدیمی، مقبره عبدالکریم شهرستانی جاذبه هایی است که می توان با ایجاد زیرساختهای مناسب، یکی از کانونهای گردشگری برای هم میهنان از اقصی نقاط کشور به ویژه به عنوان یک سفر کوتاه ۳ روزه به مناطق زیبای شمال شرقی خراسان رضوی در شهرهای شهرستانهای کلات، درگز، قوچان و چناران برای هم استانی های عزیزمان باشد.

خبر جدید  بسیج دانشگاه فرهنگیان مشهد وزیر آموزش و پرورش را به بازدید از مدارس حاشیه شهر دعوت کرد

جواد پور با اشاره به باغات سرسبز این منطقه، ادامه داد: مردم این شهر غالبا به شغل کشاورزی ، باغداری و دامداری مشغول اند و حدود ۳۰ نوع انگور با کیفیت در تاکستانهای این شهر تولید می شود.

نوخندان کشتارگاه صنعتی ندارد

وی به مراتع مملوء از گیاهان دارویی این شهر اشاره و عنوان کرد: گوشت استحصالی از دام های این منطقه به دلیل نوع دام پروری و مراتع موجود از کیفیت ویژه ای برخوردار است که به دلیل نبود یک کشتارگاه صنعتی و امکان استحصال و بسته بندی و انتقال آن، بسیاری از دام ها به صورت زنده به استانهای دیگر فروخته می شود.

خبر جدید  اجرای نهمین دوره طرح‌ حمایت از کتابفروشی‌ها در خراسان رضوی

شهردار نوخندان با اشاره به توان سازمان همیاری در حوزه صنعت کشتارگاه،  عنوان کرد: خدمات ذبح در کشتارگاه نوخندان تنها برای تعدادمحدود فروشگاه های شهر انجام می شود که قطعا ایجاد مشارکتی یک کشتارگاه صنعتی یا شعبه ای از موسسه صنعتی گوشت تحت پوشش سازمان همیاری در نوخندان و همچنین برنامه ریزی راه کاری برای تامین خوراک دام و خدمات رسانی به دامداران می تواند از خروج این ظرفیت دامی مطلوب به دیگر استانها جلوگیری کند و منافع خوبی برای تولیدکنندگان بومی و همچنین درآمد پایداری برای شهرداری ها به دنبال داشته باشد.

جواد پور به تولید روزانه ۴۰ تن شیر در شهرستان درگز و جمع آوری آن در شهر نوخندان اشاره و عنوان کرد: با توجه به کیفیت بالای شیر این منطقه در حوزه صنایع تبدیلی لبنی نیز می توان با ایجاد واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی در این بخش از این ظرفیت برای ایجاد اشتغال و بهره وری بیشتر استفاده کرد.

خبر جدید  نماینده ولی‌فقیه در سپاه: مردم باید سخن رهبری را در مراحل مختلف به خصوص در انتخابات بشنوند

ضرورت مطالعه در خصوص معادن نوخندان

وی با اشاره به وجود معادن غنی از انواع سنگ های معدنی شناسایی نشده در ارتفاعات منطقه درگز، عنوان کرد: متاسفانه مطالعه چندانی در این بخش صورت نگرفته که باتوجه وجود گمرک و امکان صادرات، می توان با شناسایی این معادن و تدوین سازوکارهای مشارکتی برای ۴ شهرداری تحت پوشش این شهرستان، برای استفاده از این ظرفیت در جهت ایجاد درآمد های پایدار برای شهرداری های منطقه  استفاده کرد.

 

 

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *