اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

«فدک در تاریخ» نقد و بررسی می‌شود

«فدک در تاریخ» نقد و بررسی می‌شود

«فدک در تاریخ» نقد و بررسی میشودبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، به نقل از روابط عمومی بهنشر حسین سعیدی با بیان اینکه این مراسم با همکاری بهنشر و پژوهشکده تخصصی شهید صدر برگزار می شود، اظهار کرد: نقد و بررسی کتاب «فدک در تاریخ» ساعت ۱۸ روز یکشنبه، ۳۰ دی ماه، با حضور محمدحسین رجبی دوانی، مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام و حجتالاسلام مجتبی الهی خراسانی، رئیس میز توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی قم، در فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی بهنشر واقع در بلوار سجاد، چهارراه بزرگمهر، برگزار میشود.

وی ادامه داد: کتاب فدک در تاریخ اثری از شهید آیت الله محمدباقر صدر است که از سوی حجتالاسلام ابوالقاسم حسینی ژرفا ترجمه شده است.

خبر جدید  برپایی بیش از دو هزار پایگاه به منظور جذب کمک‌های مردمی در خراسان رضوی

مدیرعامل بهنشر تصریح کرد: فدک در تاریخ به عنوان یکی از آثار مهم و ارزشمند آیتالله محمدباقر صدر درباره تاریخچه فدک است و مؤلف در این بخشها، سرگذشت فاطمه زهرا(س) پس از درگذشت پیامبر اسلام(ص)، گوشههایی از سخنان وی و گفتوگوهایش با خلیفه اول درباره میراث انبیا(ع) را مطرح و نیز تاریخچه جغرافیایی و سیاسی فدک و ارزش مادی و معنوی این سرزمین را بیان کرده است.

وی تاکید کرد: این اثر که در ۵ فصل گردآوری شده است، به تحلیل رویدادهای و روایات جریان فدک با نوشتاری منصفانه می پردازد و «بر صحنه قیام»، «معنای حقیقی و رمزی فدک»، «رقابت سیاسی خلفا با حضرت علی(ع)»، «گوشههایی از کلام فاطمه الزهرا(س)» و «ارزیابی نهایی ماجرا» عناوین این فصول را تشکیل می دهند.

خبر جدید  امام موسی صدر در تعامل با جریان‌ها نگاه صنفی نداشت

در بخشی از این کتاب آمده است «این اشارهای کوتاه به تاریخ آشفته فدک بود؛ تاریخی که روند مستقیمی ندارد و بر مدار یک قاعده نمیشود. در بیشتر موارد، هوس و آرزو سرنوشت فدک را رقم میزد و غرضها و سیاستهای حاکمان روزگار، وضعیت فدک را مشخص میکرد. با این حال، این تاریخ از میانهروی و درستکرداری خالی نبود و در برخی موارد فدک به صاحبان واقعی خود سپرده شد. مساله فدک در نظر جامعه اسلامی و سران آن، دارای اهمیتی بسزا بوده و از این رو، تصمیمگیری درباره آن به تناسب سیاست حاکمان تفاوت میکرده و به رویکرد عمومی خلیفه در برابر اهلبیت(ع) ارتباط داشته است. هر گاه خلیفه رویکردی سزاوار و اندیشهای عادلانه داشته، فدک را به فاطمیان بازگردانده و هر گاه چنین نبوده، بازپسگیری فدک در ردیف نخستین کارهای خلیفه قرار داشته است».

خبر جدید  حضور پرشور جوانان در نمازهای جمعه سبب باشکوه‌تر شدن آن می‌شود

انتهای پیام


منبع :: http://khorasan.iqna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *