اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

قائم‌مقام تولیت آستان قدس: جزئیات راه‌اندازی "سامانه شفافیت اقتصادی" آستان قدس/ سود شرکت‌های اقتصادی ۲برابر شد

قائم‌مقام تولیت آستان قدس: جزئیات راه‌اندازی "سامانه شفافیت اقتصادی" آستان قدس/ سود شرکت‌های اقتصادی ۲برابر شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، سیدرضا فاطمی امین ظهرامروز در نشست خبری اقدامات سال ۹۷ و برنامههای نوروز ۹۸ آستان قدس رضوی(ع) با اعلام خبر راهاندازی سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی، اظهار داشت: این سامانه در قالب یک صفحه اینترنتی راهاندازی میشود تا تمام فعالیتهای اقتصادی آستان قدس رضوی و سود و زیان شرکتهای آن توسط مردم قابل رصد باشد. تمام جریان مالی آستان قدس رضوی مبتنی بر نذر و وقف است و ما مردم را سهامداران حقیقی این آستان میدانیم بنابراین معتقدیم مردم باید در جریان امور اقتصادی آستان قدس رضوی باشند.

قائممقام تولیت آستان قدس رضوی در رابطه با برنامههای نوروز ۹۸، خاطرنشان کرد: امسال نیز مردم مشهد و خادمان آستان قدس رضوی توفیق میزبانی از سخنرانی نوروزی مقام معظم رهبری را دارند، این مراسم پنجشنبه اول فروردین ماه ساعت ۱۵ در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر آغاز خواهد شد. نمایشگرهای پهنپیکر در صحنهای حرم مطهر این مراسم را پوشش تصویری خواهند داد. همچنین در تالار قدس حرم مطهر برای زائران غیرفارسیزبان سخنرانی مقام معظم رهبری ترجمه همزمان خواهد شد.

فاطمیامین با بیان اینکه در سال گذشته در فاصله زمانی ۲۸ اسفندماه تا ۱۵ فروردین حدود ۹ میلیون زائر وارد مشهد شدند، تصریح کرد: آستان قدس رضوی با توجه به این حجم زائر برنامهریزیهای لازم را برای میزبانی انجام داده است، برنامه تحویل سال آستان قدس از ساعت ۲۰ روز چهارشنبه در صحن جامع رضوی آغاز خواهد شد و مراسم تحویل سال نیز ساعت یک و ۲۸ دقیقه بامداد روز پنجشنبه خواهد بود.

فاطمی امین با اشاره به تقارن نوروز امسال با ایامالبیض و مراسم اعتکاف، گفت: در نوروز امسال مراسم اعتکاف در مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی اجرایی خواهد شد.

خبر جدید  تکرار تاخیر پروازها در فرودگاه مشهد؛ مسافران پرواز ساعت ۱۶ سرگردان شدند

قائممقام تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به مشکلات زائران برای تردد در مشهد و تشرف به حرم رضوی، عنوان کرد: داخل حرم مطهر امکانات بسیار خوبی برای زائران فراهم شده است، اما متأسفانه در حوزه حملونقل عمومی و پارکینگ، زائران با مشکل مواجه هستند.

وی با بیان اینکه همکاریهای بسیار خوبی میان دستگاههای مختلف برای حل مشکلات زائران انجام شده است، اظهار کرد: برنامههای بلندمدت و کوتاهمدت خوبی برای حل مشکلات زائران در حوزه حملونقل عمومی و پارکینگ در مشهد برنامهریزی شده است که با همکاری دستگاههای مختلف همچون آستان قدس، شهرداری مشهد، استانداری خراسان رضوی، راه و شهرسازی خراسان رضوی اجرایی میشود.

فاطمی امین افزود: برخی از این اقدامات مانند احداث پارکینگها، پایانهها، قطار شهری و… بلندمدت هستند، اما برخی دیگر به نوروز ۹۸ خواهد رسید.

قائممقام تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه ۸۴ درصد از زائران نوروزی مشهد مقدس با وسایل نقلیه شخصی وارد مشهد میشوند، عنوان کرد: آستان قدس رضوی ۷ قطعه زمین و شهرداری مشهد ۷ یا ۶ قطعه زمین را برای احداث پارکینگ اختصاص داده است که ظرفیت پارک خودرو ۹ هزار جایگاه خواهد شد و تا ۱۵ هزار نیز قابل افزایش است.

خبر جدید  رئیس مجلس انتصاب تولیت آستان قدس رضوی را تبریک گفت

فاطمی امین ادامه داد: بهعنوان مثال زمینی در میدان فردوسی مشهد با ظرفیت پارک ۲۸۰۰ خودرو به این امر اختصاص یافته است.

وی ابراز کرد: همچنین شهرداری مشهد خطوط وسایل نقلیه عمومی را بهصورت رایگان از این پارکینگها تا حرم مطهر در ایام نوروز تدارک دیده است، همچنین آستان قدس ۱۰۰ دستگاه مینیبوس را در خیابانهای نزدیک منتهی به حرم برای سرویس دهی رایگان به زائران اختصاص داده است.

قائممقام تولیت آستان قدس رضوی با اعلام خبر بازگشایی دوربرگردانهای اطراف حرم مطهر در نوروز امسال ابراز کرد: دوربرگردانهای اطراف حرم در نوروز امسال بازگشایی خواهد شد و پس از نوروز نیز باز خواهد ماند، از این دوربرگردانها بهمنظور پایانههای تاکسی و اتوبوس استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به سامانه اطلاعرسانی و هوشمندسازی ۱۳۸، ابراز کرد: این مرکز اطلاعرسانی با تلفن ملی ۱۳۸ که در ایام دهه فجر امسال راهاندازی شده، آماده اطلاعرسانی به زائران درباره ترافیک، آدرس پارکینگها و پارکینگهای خالی است.

قائممقام تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: آستان قدس رضوی در ۲۸۰۰ نقطه و در ۱۹ استان کشور ایستگاههای استقبال از زائران را راهاندازی کرده که خدمات فرهنگی و اطلاعرسانی به زائران ارائه خواهند داد. همچنین ۳۰ هزار بسته ارزاق در ۳۱ استان کشور با کمک خیرین در نوروز امسال توزیع خواهد شد.

فاطمی امین درباره توسعه فضاهای زیارتی حرم مطهر متناسب با افزایش زائران بارگاه منور رضوی، ادامه داد: در سال جدید دو نوع توسعه سطحی و زیرسطحی در اماکن حرم مطهر در دستور قرار گرفته است که ساخت صحن رضوان بهعنوان بزرگترین صحن آستان قدس رضوی، مهمترین پروژه در توسعه سطحی حرم مطهر رضوی است و استحکام فضای زیرسطحی بست شیخ بهایی و مسجد گوهرشاد از دیگر اقدامات در دستور کار این مجموعه خواهد بود.

خبر جدید  ۴۸ درصد منابع بانکی خراسان رضوی از استان خارج می‌شود

وی در ادامه با اشاره به فراهم آوردن تسهیل زیارت در ایام نوروز تصریح کرد: در ایام نوروز حدود ۱۰ هزار نفر در زائرشهر رضوی اسکان داده میشوند.

فاطمی امین اظهار داشت: سود شرکتهای اقتصادی آستان قدس رضوی در مقایسه با سال گذشته دو برابر شده است و از ۱۴ شرکت زیانده در سال گذشته تقریباً هیچ شرکت زیاندهی وجود ندارد که این نتیجه کار در حوزه زیرساختی است.

وی در خصوص فعالیتهای مجموعه آستان قدس رضوی در حوزه اشتغالزایی در سرخس گفت: در این منطقه فعالیتهای در خور توجهی صورت گرفته است. در سال آینده شاهد افتتاحیه کارخانهای در منطقه ویژه اقتصادی سرخس هستیم که پیشبینی میشود برای ۳۰۰ نفر ایجاد شغل شود.

قائممقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: همچنین در حوزههای مختلفی همچون دام، سردخانه و فرآوریهای حوزه نفت اقدامات خوبی در حال انجام است که با این اقدامات در سال ۹۸ بیش از ۵۰۰ شغل در منطقه سرخس ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام/ز*


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *