اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

مزارع موقوفی از حالت اجاره ای خارج می شود

مزارع موقوفی از حالت اجاره ای خارج می شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان رضوی، حجت الاسلام محمد مهدی حاتمی در نشست تخصصی ارائه تجارب موفق درمزارع موقوفی از حالت اجاره ای خارج می شود حوزه کشاورزی در مشهد افزود: یک میلیون هکتار کشتزار در سراسر کشور تحت مديريت اين سازمان است و اگر مدیریت این زمین ها یکپارچه باشد، تاثیر زیادی بر ارتقای امنیت غذایی کشور می گذارد.

وی گفت : اراضی کشاورزی موقوفی در اختیار سازمان اوقاف بسیار زیاد است که باید از اجاره ای به مشارکتی تغییر وضعیت دهند، در این راستا سازمان طرحی را با عنوان “اشتغالزایی کارشناسان جوان در حوزه کشاورزی” ارائه کرده است.

حجت الاسلام حاتمی افزود : مدیریت برخی رقبات کشاورزی که بسیار حجم وسیعی دارند به کارشناسان جوان حوزه کشاورزی واگذار شده است تا محصول نهایی را از این اراضی برداشت کنند.

خبر جدید  شرکت پدیده موظف به انتقال باشگاه به مالک خصوصی

وي گفت: ظرفیت های زیادی در حوزه گیاهان وحشی کشور وجود دارد که می توان با توسعه و برداشت اصولی ، آنها را جایگزین گیاهان وارداتی کرد.

معاون بهره وري اقتصاد سازمان اوقاف و امور خيريه افزود: در استان کرمانشاه سامانه ای تعبیه شده است که به مدیران در کشت محصول ، نوع پرورش و توسعه بهره برداری در اراضی کشاورزی موقوفی کمک می کند.

وی گفت : در این راستا همکاری کارشناس ، مجری طرح و مدیر اداره اوقاف برای مدیریت اراضی کشاورزی به منظور بهره برداری مناسب از موقوفات ضروری است که این مهم در برنامه های سازمان اوقاف دیده شده است.

خبر جدید  اعزام دانشجویان معدل الف دانشگاه آزاد اسلامی به اردوی راهیان نور

مدیرکل بهره وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در این نشست گفت: یک سوم موقوفات این سازمان در کل کشور مربوط به حوزه کشاورزی است، همچنین ۶۰ درصد از موقوفات استان خراسان رضوی نیز به همین حوزه مربوط می شود.

غلامعلی رحیمی افزود : بر اساس سامانه تایید پایه رقبات کشور، خراسان رضوی اکنون رقبات بالای ۵۰ هکتار متصرفی منفعتی داخل استان دارد که شامل ۷۵ رقبه با مساحت ۱۵ هزار هکتار می شود.

مشاور کشاورزی سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در این نشست گفت: یک میلیون هکتار از اراضی کشور وقف نامه دارد که اراضی کشاورزی موقوفی این سازمان یک سیزدهم کل اراضی کشاورزی کشور را شامل می شود.

خبر جدید  مه و کاهش دید در بعضی محورهای خراسان رضوی

عسکری افزود : سازمان اوقاف ، زنجیره های تولید در حوزه کشاورزی را طراحی کرده است تا با استقرار آنها ، بهره وری در حوزه کشاورزی در اراضی موقوفی افزایش یابد.

وی گفت : افزایش بهره وری اراضی موقوفی کشاورزی در قالب اجرای طرح های سازمان اوقاف منجر به اشتغال و افزایش ظرفیت تولید در این بخش می شود.


منبع :: http://mashhad.iribnews.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *