اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

مسابقات پهلوانی کشتی باچوخه در جغتای برگزار شد

مسابقات پهلوانی کشتی باچوخه در جغتای برگزار شد

رئیس اداره ورزش و جوانان جغتای به خبرنگار ایرنا گفت: در این مسابقات ۱۸۰ کشتی گیر از استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، تهران، البرز، گلستان و لرستان در حضور بیش از سه هزار تماشاگر در گود کشتی مرحوم ججو شهر ریواده عبدل آباد شهرستان جغتای با هم به رقابت پرداختند.
علی یزدی افزود: این مسابقات در پنج وزن ۶۶ کیلو گرم، ۷۴ کیلو گرم، ۸۴ کیلو گرم، ۹۶ کیلو گرم و به اضافه ۹۶ کیلو گرم برگزار شد.
وی اظهار داشت: در وزن ۶۶ کیلو گرم حسن موسی زاده و مجتبی اسکندری از قوچان و سعید رامشک از اسفراین و در وزن ۷۴ کیلو گرم علی مردانی از جوین، علی عباسی از اسفراین و احمد حسنلو از قوچان به ترتیب مقام های اول تا سوم را کسب کردند.
وی گفت: در وزن ۸۴ کیلو گرم نیز امید تیزتک از قوچان، حسین دامن افشان از فریمان و مسعود قوی بازو از درگز و در وزن ۹۶ کیلو گرم محمد تیموری از تربت جام، مهران حسن زاده از مرزبانی و علی اکبر محمود آبادی از نیشابور به ترتیب اول تا سوم شدند.
یزدی افزود: در وزن به اضافه ۹۶ کیلو گرم نیز امین جعفر زاده از چناران، احمد میرزاپور از تیم ریواده جغتای و سعید حسینی از مشهد به ترتیب مقام های اول تا سوم را به دست آوردند.
وی اظهار داشت: به نفرات اول هر وزن ۳۰ میلیون ریال، به نفرات دوم ۲۰ میلیون ریال و به نفرات سوم ۱۰ میلیون ریال اهدا شد.
کشتی سنتی باچوخه از ورزش های پرطرفدار در استان های خراسان است که به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار ملی ناملموس کشور ثبت شده است.
چوخه واژه ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می کنند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفید رنگ محکم می کنند تشکیل شده و از آنجا که این کشتی از قدیم بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.
هم اکنون بیش از هزار ورزشکار در قالب ۲۵ هیات ورزشی در حوزه ورزشهای حرفه ای، قهرمانی، بومی، محلی و همگانی در شهرستان جغتای فعالیت دارند.
شهرستان ۵۰ هزار نفری جغتای در ۳۵۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.
۸۱۴۵/ ۶۰۵۳

خبر جدید  مسابقات کشوری قویترین مردان در سبزوار برگزار شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *