اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

مشهد|شعر طنز به معنای مطرح کردن مسائل خارج از چارچوب‌ها نیست

مشهد|شعر طنز به معنای مطرح کردن مسائل خارج از چارچوب‌ها نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس،ناصر فیضامشب در نخستین محفل شعر طنز «نارنجک» در محل پردیس سینمایی هویزه مشهد اظهار داشت: با توجه به دیدگاههای نشئتگرفته از انقلاب، حوزه هنری به طور متوالی سعی بر ارائه بهترین مطالب داشته است، این مورد به معنای مجزا بودن جناحها و تبعیض میان آنها در انتقاد کردن نیست.

مسئول دفتر طنز حوزه هنری کشور گفت: تمایز میان افراد وجود نداشته و هرکسی با هر تصوری میتواند انتقادات خود را در قالب طنز بیان کند، زبان طنز ظرفیت بالایی داشته و تمامی افراد میتوانند از این روش استفاده کنند، نباید در مقابل مشکلات موجود سکوت کرد اما از طرفی نباید آن را خارج از چارچوب بیان کرد.

خبر جدید  ‌رئیسی: هزینه‌های تامین دارو و درمان برای بیماران خاص هنگفت است

فیض ادامه داد: حوزه هنری با قصد شکوفایی ظرفیتهای شگرف زبان و تواناییهای آن فعالیت خود را ادامه میدهد اما کسی نمیتواند اشخاص را زیر سوال ببرد مگراین که فرد مستحق این امر باشد، از بیان مسائلنیز نباید خوف داشته باشد؛ چرا که کشور بدون نقد، بیمار میشود.

وی خاطرنشان کرد: حضوردر این جلسات بسیار بهتر از حضور نداشتن و نقد نکردن است، باید هنرمندان هنر طنز خود را نشان دهند، طنز قابلیت انتقاد را دارد، سبک خراسانی یکی از بزرگترین سبکهای ایرانی بوده و شاعران در هر دورهای هنر خود را به رخ کشیدند، حق شاعران مشهدی بیش از این است.

مسئول دفتر طنز حوزه هنری ادامه داد: تعدد جلسات سبب پایین آمدن کیفیت اشعار طنز شده و برخی از سختگیریها، اشعار را کم خاصیت کرده است، ابوالفضل زرویی برای تمامی مسائل نمونه اثر داشتو بر این باور بود که موضوعات باید به روز و در برگیرنده معضلات فردی و اجتماعی باشد.

خبر جدید  ‌پیاز زعفران را برخی قاچاقی در اختیار افغانستان قرار داده‌اند

فیض بیان کرد: تاکنون کسی به اندازه زرویی قادر به سراییدن چنین اشعاری نبوده است، به طور کلی برای نوشتن شعر باید اطلاعات کافی داشت، به عنوان مثال برای ساخت شعر طنز در ارتباط با هیتلر، شاعر باید تاریخچه وی را بخواند و بداند و در صورت نوشتن شعر طنز، مخاطب باید از اطلاعات کافی شاعر اطمینان داشته باشد.

خبر جدید  آیت‌الله علم‌الهدی: باید آماده حرکت عظیم دشمن و پیروزی عظیم برای خود باشیم

وی اظهار داشت: این شاعر طنزپردازفوت کرده اما انگار هنوز در میان ما است؛ چرا که هنوز اشعار وی در اختیارمان قرار دارد، وی در حوزه داستان کوتاهبسیار قوی عمل کرده است، قالبهای طنزپرداز وی، نشان دهنده الزام داشتن قالب ویژه جهت کار در مطبوعات است، استفاده صحیح از زبان فارسی مانند زرویی، در کمتر طنزی دیده شده است.

انتهای پیام/ن


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *