اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

مشهد|مسیرهای مرتبط جاده ابریشم با شاهنامه ثبت ملی و جهانی می‌شود

مشهد|مسیرهای مرتبط جاده ابریشم با شاهنامه ثبت ملی و جهانی می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدسو به نقل ازروابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر اظهار داشت: شورای شهر و شهرداری مشهد اقدامات ارزشمندی را برای احیای توس و آرامگاه فردوسی انجام داده و میدهند که این موارد میتواند در راستای احیاء هویت تاریخی و فرهنگی مشهد و خراسان باشد.

وی با بیان این که شروع جاده ابریشم از ایران به سمت شرق و غرب بودهافزود: علاوه براین که ایران یک محور ترانزیت بوده،ابریشم از ایران به کشورهای شرقی و غربی صادر میشده است.

مکرمیفر با اشاره به همایش بینالمللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم تصریح کرد: یکی از فصول مشترک شاهنامه است که اقدام ارزشمندی است که یکی از مسائل در این زمینه نه تنها در جاده ابریشم بلکه فصلهایی از شاهنامه مرتبط با شاهنامه است.

خبر جدید  پروژه ۲۰۰۰ واحدی مسکن در حاشیه شهر مشهد کلنگ‌زنی می‌شود

وی یادآور شد: در روستایی به نام زیبد گناباد که در شاهنامه از این مکان نام برده شده و نبرد ۱۱ رخ در این روستا انجام شده است، در روز فردوسی مراسم آئینی برگزار شد و به نمادی هویتی برای مردم این منطقه تبدیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که رویدادهای زیادی از این نوع وجود دارد کهمیتوانیم احیا کنیم، گفت:پیشنهاد میکنیم که مسیر و گذرگاه جاده ابریشم که با شاهنامه نیز مرتبط است در فهرست آثار ملی و جهانی به ثبت برسد.

خبر جدید  گزارش تسنیم از ‌دادگاه متهمان‌ پدیده؛ تاکید دادستان بر محافظت از منافع سهامداران / عذرخواهی متهم ردیف اول از ‌مردم‌

مکرمیفربا بیان این که ثبت ملی و جهانی جاده ابریشم میتواند پیام صلح و دوستی فرهنگ ایرانی – اسلامی و زبان و ادبیات فارسی را گسرتش دهد ادامه داد: امیدواریم با کمک و همکاری علمی دانشگاه فردوسی و پشتیبانیو حمایت شهرداری مشهد پرونده ثبت جاده ابریشم را به عنوان میراث معنوی به جریان بندازیم.

وی با اشاره به ضرورت بهرهگیری از شاهنامه گفت: اگر بسیاری از کشورها کتابی مانند شاهنامه و شخصیتی مانند فردوسی داشتند صدها فیلم و سریال مرتبط با آن میساختند.

خبر جدید  نقشه جامع محیط زیست استان خراسان‌رضوی تدوین می‌شود‌

مکرمیفر با اشاره به برگزاری همایش بینالمللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم اظهار داشت: این همایش شروعی خواهد بود که فصول دیگری از شاهنامه که مرتبط با هویت تاریخی و فرهنگی و اسطورهای ماست را احیا کنیم.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *