خراسان ما
خراسان ما

مشهد| تراز تجاری ایران و افغانستان بسیار ناموزون است

مشهد| تراز تجاری ایران و افغانستان بسیار ناموزون است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس،سعد خطیبی بعد از ظهر امروز در نشست خبری فعالان حوزه حمل و نقل در مرز دوغارون که در اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: واردات کالا از ایران به افغانستان در حدود ۲ میلیارد دلار و صادرات این کشور به ایران بسیار ناچیز است و توقع افغانستان این است که بتواند کالاهای بیشتری را به ایران صادر کند.

وی بیان کرد: هم اکنون نیز برخی از کالاها از افغانستان به ایران به صورت قاچاق وارد میشود و خواسته افغانستان این است که ایران این امکان را فراهم کند تا این کالاها به صورت مجاز وارد ایران شوند.

رئیس اتاق تجارت هرات افغانستان تأکید کرد: باید این را گفت که همه مشکلات موجود در اسلام قلعه به نبود باسکول ختم نمیشود و با توجه به اینکه هم اکنونباسکولهای این مرز به سیستم کامپیوتری وصل هستند دیگر نمیتوان برگههای گمرک دوغارون را از رانندگان قبول کرد.

خطیبی ادامه داد:سابق بر این برای تسهیل روند امور گمرکی برگ گمرک دوغارون به عنوان سند از رانندگان پذیرفته میشد اما در این بین برخی از سواستفادهها و مشکلات به وجود آمد و دیگر این روند قابل ادامه نبود اما مسئولان دولت افغانستان این قول را دادهاند که به سرعت به مشکلات موجود در مرز اسلام قلعه رسیدگی کنند.

وی بیان کرد: ما این را میدانیم که در زیرساختهای مرزی دچار مشکل هستیم به همین علت تمام مشکلات پیدا و نقشههای توجیه اقتصادی برای رفع آنها با سرمایهگذاری بخش خصوصی نیز آماده شده است.

رئیس اتاق تجارت هرات افغانستان با اشاره به سرمایهگذاری تجار افغانستانی در صنایع تولیدی در ایران و به ویژه خراسان رضوی عنوان کرد: در افغانستان نیز زمینههای زیادی برای سرمایهگذاری وجود دارد که تجار ایرانی میتوانند در آنها مشارکت داشته باشند.

انتهای پیام/ ت


منبع :: https://www.tasnimnews.comدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد