اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

مشهد| تصویر روشنی از گذشته افغانستان ترسیم نشده است

مشهد| تصویر روشنی از گذشته افغانستان ترسیم نشده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، محمد کاظم کاظمی عصر امروز در آئین افتتاحیه کارگاه تاریخ شفاهی جبهه مقاومت افغانستانبا بیان اینکه تاکنون به کتابهای متعددی درباره تاریخ افغانستان مراجعه کردم، اظهار داشت: در اکثر این کتابها با روایتهایی گاه ضد و نقیض و نقاط ابهام بسیاری روبهرو میشوید که به مدد روایتهای تاریخی دقیقتر میتوانست با شفافیت و بیانی درست نوشته شود.

وی افزود: در برخی از نمونههای موجود، تاریخ تحریف شده یا جهتگیرانه مطرح شدهو به همین دلیل تصویر دقیق و روشنی از گذشته افغانستان نداریم و حتی برخی مورخان و پژوهشگران معتقدند که تاریخ افغانستان را باید از نو نوشت.

خبر جدید  طرح‌های عملیاتی کاهش آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهر مشهد اجرا می‌شود

عضو گروه علمی برون مرزی فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به عدم وجود منبع موثق و جامعی درباره تاریخ معاصر افغانستان گفت: بنابراین نگارش مبارزات مردمی ما در سالهای اخیر از جهات تاریخی اهمیت بسیاری دارد، علاوه بر آن ثبت خاطرات و تاریخ شفاهی میتواند استفادههای دیگری به ویژه در عرصه هنر و ادبیات داشته باشد و زمینهساز تولید آثار هنری و ادبی نظیر فیلم، نقاشی، رمان و غیره شود.

کاظمی خاطرنشان کرد: ۴۰ سال اخیر را میتوان یک دوره تاریخ حساس برای افغانستان محسوب کرد که ثبت خاطرات آن سبب میشود که ما و نسلهای بعدی از ارزشهایی که در این دوره، خلق شد و فداکاریهایی که انجام شد مطلع شویم.

خبر جدید  مشهد|وحدت آفرینی و تقریب مذاهب مهمترین کارکرد شیخ زکزاکی است

وی با بیان اینکه ضربه زدن به سالهای جهاد و مقاومت افغانستان در مقابل کمونیست وسیلهای برای جلب توجه و برخی مقاصد سیاسی شده است، گفت: وقتی تاریخ شفاهی و روایتها وجود نداشته باشد دست ما خالی میماند و ممکن است افرادی با اهداف خاص، تاریخ را به صورت مخدوش ترسیم کنند. بنابراین توجه به این امر یکی از ضروریات مهم فرهنگی ما است و امیدوارم با برگزاری این کارگاههای آموزشی و حمایت حوزه هنری بتوانیم یک مجموعه جامع، ماندگار و کارآمد از خاطرات چهل سال اخیر افغانستان ارائه دهیم.

خبر جدید  جشن ۲۵۰۰۰ دختران بسیجی مشهد در ورزشگاه امام رضا(ع) برگزار شد

انتهای پیام/ ت


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *