خراسان ما
خراسان ما

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ: درد جامعه امروز ما، درد بیان است/مسئولان در پاسخگویی به مطالبات از ادبیاتی شایسته استفاده کنند

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ:  درد جامعه امروز ما، درد بیان است/مسئولان در پاسخگویی به مطالبات از ادبیاتی شایسته استفاده کنند

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: درد جامعه امروز ما درد بیان است؛ مسئولان در پاسخگویی به مطالبات باید از ادبیات شایسته استفاده کنند حتی اگر بنا بر عدم پاسخگویی داشته باشند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد خدادی، صبح امروز، بیستم تیرماه در نشست خبری خود که در هتل فرهنگ و هنر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: کارم را با خبرنویسی در روزنامه جمهوری اسلامی آغاز کردم. یک سال خبرنویس بودم یعنی به همراه یک خبرنگار می رفتم و خبر من در نهایت در سطل زباله بود؛ یعنی در واقع کارآموز بودم و در تمام سرویس‌ها هم کار کردم.
وی افزود: در طی این سال‌ها زندگی کردم چراکه خبرنگاری شغل خوبی است و حال خوبی هم دارد اما افرادی که به دنبال شغل درآمدزا باشند نباید به این حرفه ورود کنند  و این در همه جای دنیا است. خبرنگاری دنیای خاص خود را دارد و در صورتی که به مهارت تبدیل شود دنیای شیرینی است.  خدادی ابراز کرد: کار رسانه و خبر کار عشق، کار دل و روح است. این حرفه در واقع روح انسان را ارضا می‌کند. طبیعتا انتخاب خوبی هم هست. نه بازنشستگی دارد و نه پایان و خبرنگار با این محیط زندگی می کند در هر صورت دنیایی نیست که از آن دور شد.
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در دهه مبارک کرامت هستیم و این روزها روز کرامت است و البته همه لحظه‌ها لحظه کرامت است. امروز جهان گرفتار نامهربانی‌ها و در جستجوی مهربانی است. انسان امروز انسان غریبی است؛ چرا که انسان امروز کانون ضربه و صدمه شده است و اساسا هم نامهربانی به آن تزریق می‌کنند.
وی ضمن اشاره به این که دهه کرامت دهه مهربانی است، عنوان کرد: مهربانی آموزه اهل بیت(ع) است و خوشحالم که کشور ما و به ویژه شهر مشهد یکی از کانون‌های ترویج معرفت و مهربانی است و شما به عنوان یک خبرنگار باید این را تبیین، نهادینه و ساده‌سازی کنید.
خدادی تصریح کرد: باید اثبات کنیم که هر ثانیه اگر ثانیه کرامت نباشد ضرر می‌کنیم. ترویج این امر یک کار انسانی است. کار رسانه تنها سیاست نیست؛ بلکه سیاست آمده تا اساسا جامعه را انسانی کند. اقتصاد، بازرگانی، تجارت و … باید انسان را به نقطه‌ای برساند تا بتوانند در کنار هم زندگی کنند و این که چطور انسان‌ها با هم زندگی کنند، باید مختصات انسانی داشته باشد.
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بیان این که نگاهمان به کرامت محدود به ایام دهه کرامت نشود، خاطرنشان کرد: شما به عنوان خبرنگاران که در پایتخت فرهنگی جهان اسلام هستید در کنار مضجع شریف امام رضا(ع) که منشأ و منبع حال خوب است، همه روز از سال یک خبر در مورد مهربانی کار کنید. یک خبر از آموزه‌های اهل بیت(ع) در مورد مهربانی و نیز آسیب‌های نامهربانی را بیان کنید.
وی ادامه داد: در جریان صحبت‌های معاون فرهنگی شهردار مشهد هستم و معتقدم که مسئولان در پاسخگویی به مطالبات مردمی باید از ادبیات مناسب استفاده کنند. انتظار جامعه هم از افراد در جایگاه‌های فرهنگی بیشتر است. مأموریت آن‌ها حفظ حرمت و رعایت آداب است؛ مخصوصا فرد مسئولی که در مشهد ارائه خدمت می‌کند، مسئولیتش در این خصوص بیشتر بوده و این امر نیز در دهه کرامت مضاعف می‌شود.
خدادی اظهار کرد: البته در خبرها دیدم در برابر این توهین عذرخواهی شده، لذا بهتر است با کرامت برخورد شود. در گذشت لذتی است که در انتقام نیست. اگر چیزی را بد می‌دانیم، ما ادامه ندهیم و اصرار بر خوب بودن کنیم. این خطاها ممکن است از هر کسی سر بزند؛ البته که انسان جایزالخطا نیست؛ ولی ممکن الخطا است.
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به این که درد جامعه ما بیان ماست، ادامه داد: حرف مخالف، نقد و هر حرفی را با ادبیات خوب بزنیم، قطعا همه دوست دارند اشکالاتشان با ادبیات منصفانه و خوب نقد شود قطعا کار هیچ کس بی‌اشکال و خطا نیست. هر فرد در هر منصبی باید بداند پاسخگوی مطالبات با ادبیات شایسته مسئولیتی خود باشد و این لازمه هر تصدی است.
وی بیان کرد: مسئولان اگر نمی خواهند پاسخ بدهند باید از ادبیات مناسب در عدم پاسخگویی استفاده کنند. در مقابل نامهربانی سکوت نکنیم؛ اما نامهربان هم برخورد نکنیم. بلکه برخوردمان عرفی باشد و بهتر است تا ادبیات خوب از بین خود خبرنگاران تبیین شود. چرا که در مواجهه با موضوعات جریان رسانه باید الگوی معرفتی همراه با مطالبه منطقی با ادبیات متناسب با شأن مردم ایران باشد. چرا که رسانه صدای مردم است.
خدادی گفت: امروز در دنیا قدرت اصلی قدرت تولید، جمع‌آوری، پردازش و انتشار اطلاعات است. خبرنگار با حضور در همه عرصه‌ها از جنگ، حادثه طبیعی و … حضور دارد و بیشترین خدمت را به همه مردم و دستگاه‌ها می‌کند.
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به سوالات خبرنگاران در خصوص مشکلات صنفی این حرفه در خصوص بیمه ، تأمین مسکن و عدم امنیت شغلی افراد در این حرفه  پاسخ داد.
انتهای پیام
منبع :: معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ: درد جامعه امروز ما، درد بیان است/مسئولان در پاسخگویی به مطالبات از ادبیاتی شایسته استفاده کننددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد