اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

مفسدین اقتصادی نتیجه قوانین ناکارآمد هستند

مفسدین اقتصادی نتیجه قوانین ناکارآمد هستند

رضا شیران خراسانی روز پنجشنبه در نشست خبری با عنوان تشریح طرح مشارکت مستقیم شهروندان در امور قوه مقننه افزود: این مفاسد بواسطه قوانین و بویژه ساختار ناکارآمد اداره کشور روی داده است و معتقدم ۷۰ درصد ناکارآمدی و مشکلات کنونی به دلیل ساختارهای ناکارآمد و ۳۰ درصد بقیه نیز به دلیل ضعف افراد و مسئولان است لذا باید اصلاح ساختار و قوانین در دستور کار قرار گیرد.
وی اظهار داشت: در ۴۰ سال گذشته عملکرد قوه مقننه با مشکلاتی همراه بوده است، تورم قوانین متناقض و وضع قوانین ناهماهنگ برای هر دستگاه و ایجاد میلیونها کارمند موجب شده امروز دولت گران اداره شود.

* تاسیس دو مجلس در کشور
این نماینده مجلس با پیشنهاد تشکیل دو مجلس برای قانونگذاری در کشور گفت: نمایندگان شهرستانها باید نیازهای محلی را تامین کنند، راه سازی و ساخت خانه بهداشت و مسائلی از این قبیل را انجام دهند.
وی افزود: مجلس محلی می تواند در قالب شورای اسلامی شهر و روستا و استان مطابق قانون به نیازهای محلی بپردازد.
شیران خراسانی با بیان اینکه استانی شدن انتخابات به نفع اداره کشور است اظهار داشت: با ساختار فعلی مجلس، نماینده نمی تواند نقش یک ناظر با اقتدار را در کشور ایفا کند چرا که نماینده گروگان نیازهای محلی حوزه انتخابیه است.
وی گفت: نماینده مجبور، محتاج و ملتمس انبوهی از نیازهای محلی چگونه می تواند وزیر استیضاح کند؟ این چنین است که ۸۰ امضا برای یک استیضاح در مجلس جمع می شود اما بعد از چند روز این امضاها به کمتر از ۱۰مورد می رسد.

* گوشت برزیلی کیلویی ۳۰۰ هزار ریال
وی در توصیف ناکارآمدی های موجود کشور افزود: برزیل گوشت گوساله را در بندر عباس کیلویی ۳٫۵ دلار با ارز ۴۲ هزار ریالی به ایران تحویل می دهد و در نهایت باید حداکثر کیلویی ۳۰۰ هزار ریال به دست مصرف کننده برسد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت امسال تاکنون ۱۸ میلیارد دلار با نرخ ۴۲ هزار ریالی برای تامین کالاهای اساسی هزینه کرده است پس چرا گوشت قرمز با این قیمتهای گزاف به دست مصرف کننده می رسد؟ این امر نشان می دهد در توزیع مشکل داریم.
وی اظهار داشت: چرا از کلمه کالابرگ می ترسید؟ اگر دولت برای سال بعد برنامه ریزی نکند همه قیمتها افزایش خواهد یافت.

خبر جدید  150 نانوایی کشیک نوروز در مشهد و شهرهای اطراف فعال هستند

* نیازمند توزیع کالابرگ هستیم
این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: کشور در شرایط جنگ اقتصادی است ، چرا کالا برگ نمی دهند؟ بانکها و سازمان هدفمندی یارانه ها اطلاعات همه اقشار مردم را دارند و زیر ساختهای لازم برای سهمیه بندی و توزیع کالا برگها موجود است، در شرایط کنونی نیازمند توزیع کالابرگ هستیم.
وی افزود: ارز لازم برای تامین کالای اساسی کشور ۱۰ میلیارد دلار است که البته دولت معتقد است این رقم ۱۴میلیارد دلار می باشد، سرانه و سهمیه خانوار از کالای اساسی معلوم است چرا این کالا از طریق کالابرگ توزیع نشود؟
وی اظهار داشت: سهم دستمزد در قیمت تمام شده کالا به طور متوسط ۵٫۶ درصد است و اگر دستمزدها واقعی شود سهم آن ۱۰ درصد به قیمتها خواهد افزود.

*مصارف جاری بودجه عمرانی را می بلعد
شیران خراسانی گفت: به دلیل مصرف بودجه های عمرانی در بخش مصارف جاری نتوانستیم در بخش توسعه نیروگاه برق سرمایه گذاری کنیم ، لذا امسال با توجه به افزایش سالانه مصرف و شمار مشترکان برق، دچار کمبود برق بودیم.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: ارتباط مستقیم مردم با قانونگذاری موجب می شود نیازهای اجتماعی دارای اولویت در راس امور مجلس قرار گیرد و مشارکت مردم نیز بیشتر شود.
وی اظهار داشت: مشارکت مردم در قانون اساسی به صورت مستقیم و غیر مستقیم پیش بینی شده است اما در حال حاضر حضور مردم در حوزه ارتباط مستقیم با قانونگذاری حضور کمرنگ است ، این درحالی است این نوع مشارکت در قوانین بسیاری از کشورها وجود دارد و به اجرا در می آید.

خبر جدید  چهاردهمین جشنواره بازیهای آئینی در تربت جام برگزار شد

*طرح مشارکت مستقیم مردم در قانونگذاری تقدیم هیات رئیسه شد
عضو کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر این اساس طرح مشارکت مستقیم شهروندان در امور قوه مقننه آماده و تقدیم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی شده است.
وی افزود: بر این اساس اگر ۵۰۰ هزار نفر از شهروندان با رعایت شرایط سنی همانند قوانین حق رای طرحی را به مجلس ارائه دهند هیات رئیسه این درخواست را به صورت طرح در مجلس ارائه می کند و این طرح همانند دیگر طرح های مجلس که با ۱۵ امضا رسمیت می یابد تقدیم هیات رئیسه می شود.
شیران خراسانی در تشریح شیوه عملکرد این طرح قانونگذاری گفت: درخواست و امضای این طرح توسط گروه های مرجع مانند احزاب ، سازمان های مردم نهاد ، رسانه ها و انجمن های صنفی و علمی دارای مجوز در سامانه ای که هم اکنون توسط قوه مقننه طراحی و مورد استفاده نظر سنجی قرار دارد انجام خواهد شد.
وی افزود: وقتی امضاها به حد نصاب ۵۰۰ هزار نفر رسید طرح در اختیار نمایندگان قرار می گیرد و روند تعیین فوریت و مراحل بعدی کار در مجلس پیگیری می شود.
عضو کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ادامه داد : اگر برخی طرح های مردمی در سامانه مزبور قرار بگیرد ممکن است میلیونها امضا جلب کند که به نوعی همراهی ملی بیشماری نیز با خود همراه خواهد داشت. کشور برزیل با ۲۰۸ میلیون جمعیت و مساحتی پنج برابر ایران از این شکل قانونگذاری استفاده می کند.
شیران خراسانی تاکید کرد: ابزار احزاب مورد نیاز جمهوریت نظام است لذا باید مردم را با احزاب آشتی داد و مهمترین اقدام در این راستا طرح مشارکت مستقیم شهروندان در قانونگذاری است.

خبر جدید  حجت الاسلام سعیدی: باید مراقب تکرار فتنه باشیم

* ۳۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای کشور
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در بودجه سال ۹۸ ، ۳۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای شامل حقوق ، مزایا و استهلاک های سرمایه ای دستگاههای دولتی است.
شیران خراسانی افزود: در سالهای آینده و با تداوم روند بزرگ شدن دولت هرچقدر نفت بفروشیم ، مالیات و عوارض گمرگی بگیریم و اموال دولتی را بفروشیم نمی توان اعتبارات هزینه ای دولت را پرداخت کرد.

* افزایش ۲۰ درصد حقوق ، بدترین قانون مجلس
وی همچنین افزایش ۲۰ درصدی حقوق همه کارکنان دولت را مغایر عدالت دانست و گفت: بدترین قانونی که در مجلس تصویب شد افزایش ۲۰ درصدی حقوق در سال آینده بود، که همه حقوقها را شامل می شود، این در حالی است که حقوق چهار پنجم کارکنان دولت با حقوق یک پنجم دیگر برابری می کند و تصویب این افزایش حقوقها در سال آینده شکاف و نابرابری حقوقها را افزایش می دهد.
۳۲۲۱ / ۶۰۵۳


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *