اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

منطقه مرزی دوغارون و قاچاق گازوئیل

منطقه مرزی دوغارون و قاچاق گازوئیل

چندی پیش اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی از کشف ۲۰۰ گالن خالی در تایباد جهت قاچاق سوخت خبر داد و افزود: این گالنهای خالی در منحولها و اطراف اتاق پمپاژخانه فاضلاب و دریچه های منابع فاضلاب دوغارون جاسازی شده بودند. افراد ناشناس قصد داشتند با جاسازی گالنها در محوطه و اطراف تأسیسات پایانه، شرایط و زمینه قاچاق سوخت را فراهم کنند که ضمن عدم موفقیت، به زیرساختها و تأسیسات این پایانه مرزی بارها خسارت وارد کرده اند.
پایانه مرزی دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد در شرق خراسان رضوی قرار دارد.

* مخفی سازی سوخت در تاسیسات مرزی
مدیر پایانه مرزی دوغارون به خبرنگار ایرنا گفت: چندی پیش قاچاقچیان شب هنگام پس از شکستن قفل یکی از اتاقهای تاسیسات پایانه مرزی گالنهای حاوی سوخت قاچاق را در آن مخفی و سپس قفل را عوض کرده بودند تا در زمان مناسب نسبت به فروش سوختها به رانندگان افغانستانی اقدام کنند.
کریم نوایی نظامی افزود: محوطه پایانه مرزی دوغارون ۳۳ هکتار، منطقه ویژه اقتصادی دوغارون حدود ۱۰۰هکتار و بازارچه مرزی۱۰ هکتار وسعت دارند و البته منطقه ویژه با دیواره های ۳٫۵ متری و دو محوطه دیگر با دیوارهای سه متری محصور شده اند.

* سرقت شبانه گازوئیل از باک کامیونها
وی ادامه داد: شب هنگام قاچاقچیان گالنهای سوخت را از روی دیوارهای این مناطق به داخل منتقل و در نقاط مختلف پایانه و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون مخفی می کنند. همچنین در مواردی شبها اقدام به سرقت گازوئیل از مخازن سوخت ناوگان متوقف در پارکینگ پایانه و شهرداری تایباد کرده و سپس این سوخت را در محل دیگر مخفی می کنند.
مدیر پایانه مرزی دوغارون گفت: صبح هنگام این سوختها در گالنهای جاساز شده زیر بار و یا باکهای مخفی و جاساز شده در ناوگان افغانستانی منتقل در طول روز بطور قاچاق از مرز خارج می شوند. روزانه ۴۰ کامیون از بازارچه مرزی دوغارون خارج می شوند و از آنجایی که این محدوده کوچک و تردد در آن مختصر و نظارت بیشتر است پدیده قاچاق سوخت در آن زیاد نیست.
وی افزود: هم اینک روزانه ۱۴۰ دستگاه کامیون از پایانه مرزی دوغارون خارج می شوند که پیشتر این رقم به ۲۱۰ دستگاه در روز می رسید. معمولا هر دستگاه کامیون حدود ۲۰۰ لیتر سوخت اضافه را از همین افراد سودجو می خرد لذا می توان گفت در مجموع روزانه لیتراژ بالایی از پایانه دوغارون به افغانستان خارج می شود.
نوایی نظامی جا به جایی سوخت را در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون بسیار بالا ذکر و بیان کرد: روزانه ۱۷۰ دستگاه کامیون از این منطقه وارد افغانستان می شوند. هریک از کامیونهای متوقف در پارکینگ و یا منطقه ویژه دوغارون حداقل ۲۰۰ لیتر و در موارد متعدد با ایجاد باکهای مخفی و جاسازی گالنهای سوخت در بار تا هزاران لیتر سوخت اضافه ذخیره سازی می کنند و سپس در آن سوی مرز به فروش می رسانند.
وی ادامه داد: منتقل کنندگان سوخت به سه این محدوده، گازوئیل را لیتری ۲۵ هزار ریال می خرند و به مالکان ناوگان خروجی از کشور به قیمت ۴۵ هزار ریال می فروشند. رانندگان ناوگان خارجی نیز سوخت قاچاق را به قیمت ۷۰ هزار تا ۸۰ هزار ریال به خریداران گازوئیل در اسلام قلعه افغانستان تحویل می دهند.
مدیر پایانه مرزی دوغارون رفت و آمد افراد محلی و فروشندگان سوخت در محدوده تاسیسات مرزی را آزادانه و پرتعداد اعلام و تاکید کرد: پدیده قاچاق سوخت به عنوان معضلی برای این پایانه و منطقه می باشد لذا با همکاری و هماهنگی ادارات مستقر در پایانه مرزی دوغارون در حال برنامه ریزی جدی برای حذف پدیده قاچاق سوخت هستیم.

خبر جدید  اسنوکربازان برتر خراسان رضوی معرفی شدند

* قاچاق سوخت در پایانه های مرزی ترکمنستان وجود ندارد
معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در میان چهار پایانه مرزی استان پدیده قاچاق و فروش سوخت غیررسمی به ناوگان افغانستانی تنها در پایانه مرزی دوغارون رخ می دهد و نمی توان این پدیده را منکر شد.
جواد وحدتی فرد افزود: از آنجا که قیمت سوخت در جمهوری ترکمنستان تقریبا با ایران برابر است لذا در پایانه های مرزی لطف آباد، باجگیران و سرخس با آن کشور قاچاق سوخت رخ نمی دهد.

خبر جدید  نمایشگاه 40 اثر موزه هنرهای معاصر کشور در مشهد افتتاح شد

* قاچاق گازوئیل معلول تفاوت قیمت
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز گفت: تفاوت زیاد نرخ سوخت در دو سوی مرز ایران و افغانستان باعث افزایش قاچاق آن شده است.
علی رسولیان افزود: هنگامی که قیمت هر لیتر گازوئیل در افغانستان هزار و ۱۰۰ تومان بود و با قیمت هر لیتر آن در مرزهای خراسان رضوی تفاوت چندانی نداشت تمایل برای قاچاق سوخت نیز اندک بود.
وی بر افزایش نظارت در این زمینه تاکید و بیان کرد: اکنون قیمت هر لیتر گازوئیل در افغانستان به هفت هزار تومان و در مرزهای خراسان رضوی به سه هزار تا سه هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

* سرقت گازوئیل از باک خودروها
فرماندار تایباد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: امنیت تیرپارک شهرداری تایباد در مرز دوغارون بر عهده مرزبانی است و از یک ماه پیش تاکنون نیز یک شرکت حفاظتی تامین امنیت کامیونهای پارک شده در منطقه ویژه اقتصادی را برعهده گرفته لذا موردی از سرقت گازوئیل از باک کامیونهای متوقف شده در این دو پارکینگ گزارش نشده است.
حسین شرافتی راد افزود: پدیده خرید و فروش گازوئیل در این مناطق وجود دارد اما با تشدید نظارتها و عرضه سوخت با قیمت مصوب در جایگاههای سوخت ۱۷ شهریور و منطقه ویژه اقتصادی به ناوگان افغانستانی، از شدت آن کاسته شده است.

خبر جدید  65 میلیارد ریال برای تکمیل فرودگاه گناباد اختصاص یافت

* فروش رسمی قاچاق سوخت را کنترل کرد
وی قیمت سوخت در جایگاههای رسمی منطقه را متغییر و تابع نرخ این فرآورده در افغانستان اعلام و بیان کرد: هم اینک سوخت در این جایگاهها به قیمت ۴۶ هزار و ۵۰۰ ریال به ناوگان خروجی از کشور عرضه و سندی مبنی بر خرید این میزان سوخت تحویل راننده می شود.
فرماندار تایباد به قیمت سه هزار ریالی گازوئیل در ایران اشاره و بیان کرد: از ابتدای آذر ماه گذشته ناوگان خارجی هنگام خروج در نقطه صفر مرزی مورد بازرسی قرار می گیرند و اگر سندی برای سوخت موجود خود ارائه ندهند جریمه می شوند لذا رانندگان ترجیح می دهند از جایگاهها اعلام شده سوختگیری کنند تا عوامل فروش سوخت در منطقه ویژه و یا تیرپاک شهراری تایباد.
بر اساس اعلام مرزبانی خراسان رضوی تا پایان دی ماه امسال افزون بر یک میلیون لیتر انواع فرآورده های نفتی قاچاق در طول مرز مشترک ایران و افغانستان در شرق خراسان رضوی کشف و حجم کشفیات ظرف شش ماه نخست امسال در این مرز نسبت به مدت مشابه پارسال سه برابر شده است.
خراسان رضوی ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد که ۹۰ کیلومتر آن در محدوده شهرستان تایباد واقع است.
پایانه مرزی دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد. مرکز شهرستان ۱۱۸ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.
۳۲۲۱/۱۸۵۸


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *