اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

میزان بالای پرتی در آموزش و پرورش و کسری بودجه وزارتخانه

میزان بالای پرتی در آموزش و پرورش و کسری بودجه وزارتخانه

معاون توسعه و مدیریت پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: ۳۰ درصد از مدارس شهری زیر ۱۰۰ نفر دانش‌آموز دارند و این حاکی از عملکرد کم‌مقیاس در آموزش و پرورش است.

به گزارش ایسنا، علی الهیار ترکمن ظهر امروز در گردهمایی روسای امور اداری بازنشستگان کشور اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش با مشکلات عدیده ای مواجه است که بر نحوه عملکرد این وزارت خانه بسیار تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: در تئوری فعلی توسعه با توجه به این که اصلی ترین عامل توسعه، نیروی انسانی است ، آموزش و نظام تعلیم و تربیت اهمیت بسیار بالایی دارد.

الهیار با بیان این که اهمیت آموزش در فرهنگ، اجتماع و انسان سازی تاثیرگذار است عنوان کرد: نهادی می‌تواند نقش موثری در زمینه آموزش ایفا کند که دارای انعطاف و سلامت عملکرد داشته باشد.

خبر جدید  انتقاد از بی‌توجهی به‌ معرفی «دانشمندان نجوم ایران» در مطالب درسی

وی با اعلام این که برای حضور موثر در اجتماع محتوای برنامه های آموزشی بسیار مهم هستند گفت: نباید آموزش و پرورش را گذرگاهی برای تحصیل و رسیدن به مقاطع بالاتر تصور کرد.

الهیار اظهار کرد: نیاز به رویکرد تحلیلی و تغییر محتوا در آموزش و پرورش احساس می شود، بنابراین رویکرد جدید را در ابتدای سال آینده به ادارات ابلاغ می کنیم که یکی از این تغییرات ارتقاء معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی به معاونت توسعه مدیریت است.

وی با تصریح این موضوع که کلیشه‌ای ترین موضوع آموزش و پرورش کسری بودجه است یادآور شد: کسری بودجه وجود دارد اما در تحلیل های اقتصادی یک معلول قلمداد می شود.

خبر جدید  توسعه گیاهان دارویی برای اولین بار در تایباد

وی کسری بودجه را یک معادله دو طرف شامل اصل کفایت و استفاده صحیح دانست و ادامه داد: حل مشکل کسری بودجه یک مربع با چهار ضلع برنامه درسی، ساختار اداری، ساختار نیروی انسانی و تنوع منابع مالی است.

الهیار با اشاره به این که بار برنامه درسی منجر به نیازمندی منابع فیزیکی و مالی می شود در مورد ساختار اداری آموزش و پرورش بیان کرد: در کشور دارای ۷۶۰ منطقه هستیم که ۷۳۰ منطقه عملیاتی محسوب می شوند.

خبر جدید  هفته دوم ماه رمضان؛ زمان برگزاری سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد

وی خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد از مدارس شهری ما زیر ۱۰۰نفر دانش آموز دارند و این حاکی از عملکرد کم مقیاس در آموزش و پرورش است.

معاون توسعه و مدیریت پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان این که ۳۰۰ هزار پست مدیریتی در آموزش و پرورش تعریف شده است گفت: بسیاری کشورها از سهم GDP که منابع مالی خارج از دولت است برای مقابله با کسری بودجه استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: ضریب بهره‌وری در آموزش و پرورش ۴۵ درصد است که این یعنی ۵۵ درصد پرت منابع داریم و همین امر منجر به کسری بودجه می شود.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *