اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

نخستین همایش منطقه‌ای آسیب‌های اجتماعی اعتیاد در خراسان رضوی برگزار شد

نخستین همایش منطقه‌ای آسیب‌های اجتماعی اعتیاد در خراسان رضوی برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گناباد، حامد قربانی عصر امروز در نخستینهمایش منطقهای آسیبهای اجتماعی اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی گناباد اظهار داشت: امروز جامعه ما با آسیبهای اجتماعی مختلفی روبهرو است که مهمترین آن اعتیاد استو نمیتوان آن را انکار کرد و گناباد با دانشگاههای مختلفی که دارد باید در حوزه آسیبهای اجتماعی قدمهای بزرگی بردارد.

وی ادامه داد: تشکلهای مردم نهاد میتوانند در حوزه آسیبهای اجتماعی کمک فراوانی داشته باشند که در شهرستان گناباد، ۱۱ سمن مجوز دریافت کردهاند که در بحث نابسامانیهای اعتیاد فعالیت میکنند.

فرماندار گناباد تأکید کرد: این شهرستان به دلیل همجواری با کشورهای دیگرو اینکه در مسیرهای مواصلاتی استانهای جنوبی و شرقی و مرزی قرار گرفته و وجود مسائل اجتماعی نظیر بیکاری، فقر، مهاجرت،بحث اعتیاد نیز به تبع آن وجود داشته که بایدراهکارهایی جهت پیشگیری اتخاذ شود.

قربانی خاطرنشان کرد: اگر نگاهی عینی به آسیبهای اجتماعی داشته باشیم اعتیاد در صدر آنها قرار گرفته که خود عاملی برای ایجاد آسیبهای ثانویه نیز است.رسانهها و حوزه های علمیه و دانشگاه با توجه به گستردگی و فعالیت میتوانند به عنوان یک عامل مؤثر در تبیین معضلات اعتیاد اقدام کنند.در سال ۱۳۹۶ نیز در گناباد مقدار ۹۲۲ کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف و ضبط شده و تعداد ۲۸۹ نفر نیز در این زمینه دستگیر شده اند.

خبر جدید  نخستین کاروان حجاج خراسان رضوی عازم سرزمین وحی شدند

حجت الاسلام حسن صادقینسب امام جمعه گناباد نیز در این همایش، اعتیاد را منشاء بسیاری از آسیبهای اجتماعی دانست و اظهار داشت: اطلاعرسانی درست و کافی به خانوادهها، نقش بسیاری در پاکماندن و جلوگیری از اعتیاد دارد.

وی با اشاره به ضرورت مراقبت خانوادهها و مربیان مدارس در بحث اعتیاد، عنوان کرد: آمار ۷۲ درصد زندانیانی که معتاد هستند از طریق دوستان ناباب به مواد مخدر روی آورده اند که بایدبا آگاهیبخشی لازم، نسل جوان را از آسیب اجتماعی اعتیاد محافظت کرد.

امام جمعه گناباد افزود: اعتقادات دینی نقش بسیار مهمی در پاک ماندن از اعتیاد داشته و لذا کسانی که پایبند به اعتقادات و باورهای دینی دارند کمتر به سمت اعتیاد به مواد مخدر رفتهاند.

خبر جدید  دلنوشته یک زائر برای میلاد امام هشتم(ع)؛ پرچم گنبدت راه بهشت را به زائرانت نشان می‌دهد

جواد باذلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز گفت: اعتیادآسیبسازترین آسیب اجتماعی استو در کشور ما نیز علیرغم همه کنترلها و نظارتهای دولتبهدلیل همجواری با کشورهای همسایهمیزان آن در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه بایددر زمینهآسیبهای اجتماعی، آگاهیهای لازم به مردم داده شود، تصریح کرد: وضعیت کنونی کشور مافضاهای مجازی بدون واسطه، بسیاری از مسائل عاطفی و غیره پیشدرآمدی برای انواع آسیبهای اجتماعی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد مشکل عمده را نگاه ما و جامعه به یک فرد معتاد دانست و افزود: یک فرد معتادمجرم نبوده و یک بیمار است که بایدبرگزاری اینگونه همایشها سببتغییر نگرش مان شود.

وی پیشگیری از آسیب اجتماعی اعتیاد را مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: وقتی ادارات و سازمانها اقدامات خوب و مؤثری در زمینه پیشگیری از اعتیاد انجام دهند، عواقب و هزینههای کمتری را شاهد هستیم و یقینا بحث پیشگیری در کاهش عوارض مترتب آسیب اجتماعی اعتیاد بسیار مؤثر است.

خبر جدید  امام جمعه مشهد: فضای مجازی فریاد خانواده لائیک را هم درآورده؛ سوءمدیریت بدتر از تحریم ما را مستأصل می‌کند

باذلی با اشاره به اینکه این همایش با همکاری مردم و سازمانهای مردمنهاد برگزار شدادامه داد: باید همه افرادی که در معرض آسیب اجتماعی اعتیاد قرار داشته و به نوعی همیشه در تهدید هستند را برای برگزاری اینگونه همایشها درگیر کرد.

وی به نقش رسانهها در پیشگیری از اعتیاد اشاره و افزود: رسانهها به دلیل اینکه پای ثابت و عملیاتی برای آگاهسازی مردم هستند میتوانند اطلاعات دقیق، کامل و منصفانه را به همه مردم برسانند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد خواستار فعال بودن دائمی دبیرخانه این همایش شد و تأکید کرد: معضل آسیب اجتماعی یک معضل پویا بوده که ما نیز باید همیشه برای مبارزه و بالابردن سطح آگاهی مردم پویا شویم.

انتهای پیام/ح


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *