اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

نقش دانشگاه در گسترش اخلاق در جامعه

نقش دانشگاه در گسترش اخلاق در جامعه

گروه معارف: رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی، گسترش و توسعه اخلاق در جامعه را یکی از وظایف دانشگاه برشمرد و گفت: افزایش اعتماد به نفس که در سایه آن عزت نفس و خودباوری به وجود می‌آید از جمله وظایف دانشگاه است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)‌ از خراسان رضوی، دکتر محمدجواد سلجوقی، رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی در گردهمایی اساتید، کارمندان و دانشجویان بسیجی دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی که در محل تالار فردوسی مجتمع دکتر علی شریعتی جهاددانشگاهی مشهد برگزار شد، گفت: سرمایه فرهنگی، افزایش آگاهی‌های تاریخی، اخلاق، اعتماد به نفس و تأثیر متقابل دانشگاه و جامعه نیز از جمله وظایف دانشگاه است.
وی با اشاره به اینکه سرمایه فرهنگی بر ویژگی اجتماعی جامعه نیز تاثیرگذار است، ادامه داد: سرمایه فرهنگی دانش عینی و مهارت است که منجر به توانمندسازی جوامع می‌شود.
سلجوقی به نقش دانشگاه در خصوص افزایش آگاهی‌های تاریخی اشاره و تصریح کرد: این موضوع باعث می‌شود که جوامع با نگاه به گذشته خود، آینده‌شان را بسازند.
وی گسترش و توسعه اخلاق در جامعه را یکی دیگر از وظایف دانشگاه برشمرد و بیان کرد: افزایش اعتماد به نفس که در سایه آن عزت نفس و خودباوری به وجود می‌آید نیز از دیگر وظایف دانشگاه است.
وی به نقش دانشگاه در خصوص تاثیر متقابل بر جامعه اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر میان دانشگاه و جامعه فاصله وجود دارد چرا که منابع انتزاعی و ذهنی در داخل دانشگاه وجود دارد.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با اشاره به اینکه نهاد بسیج نیز وظایف یک دانشگاه را در جامعه بر عهده دارد به نقش فرهنگی بسیج اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از کارکردهای بسیج، نقش سیاسی و علمی آن در جامعه است، به‌طوری که می‌توان گفت بسیج نقش کمک کننده‌ای برای دانشگاه دارد.
در ادامه این مراسم، علی رجبی، مسئول بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی به دو ماموریت جدید بسیج مبنی بر اعتلای بسیج و تحول درونی و اثربخشی بیرونی اشاره کرد.
وی بر بازسازی و آماده‌سازی اقشار مختلف در بسیج تاکید کرد و افزود: در راستای این موضوع، دفاتر بسیج اساتید را در تمام مراکز علمی کاربردی استان راه‌اندازی کرده‌ایم.
وی به تشکیل حلقه‌های صالحین و سازماندهی افراد در این حلقه‌ها در جهت اعتلای بسیج اشاره و تصریح کرد: بحث نگهداشت و ساختار و نظامات نیز از دیگر فعالیت‌هایی است که باید برای اعتلای بسیج انجام داد.
وی به اثر بخشی بسیج در عرصه‌های مختلف اشاره و تصریح کرد: باید بسیج در عرصه‌های مختلف نظیر علم و فناوری، فرهنگی و اجتماعی، فضای مجازی، خدمات‌رسانی و محرومیت زدایی، اقتصاد مقاومتی، دفاعی و امنیتی تاثیرگذار باشد.
در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام‌ یادگاری، سخنران مذهبی گفت: بسیج، یک فضای گفتمانی است و اگر می‌خواهیم بسیج آن طور که در جامعه است دیده شود باید به آرمان‌های خود برگردیم.
وی با اشاره به اینکه بسیج در زمان‌های متفاوت، رسالت‌های مختلفی داشته است، تاکید کرد: در حال حاضر، رسالت بسیج برای مقابله با کشورهای غربی تهاجم و نه دفاع است.
این سخنران مذهبی در ادامه یادآور شد: در حال حاضر در راستای جامعه اسلامی، گام‌هایی را برداشته‌ایم ولی باید با تفکر بسیجی جامعه را به یک جامعه ایمانی تبدیل کنیم.
وی با تاکید بر اینکه یکی از نقش‌های بسیج جلوگیری از تفکر نفاق‌گونه در جامعه است، بیان کرد: بسیج باید در حوزه اخلاق با یک نگاه تخصصی و فقاهتی پیش برود.
به گفته وی، یکی دیگر از رسالت‌های بسیج داشتن جهاد علمی و حضور در جنگ گفتمان است.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *