اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

نگاهی به گذشته داشته باشیم/ تعارضات را حل کنیم

نگاهی به گذشته داشته باشیم/ تعارضات را حل کنیم
بدون ارائه الگو و طراحی مدل در اداره کشور، دچار ضعف خواهیم بودبه گزارش ایکنا از خراسان رضوی، محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیروز، ۱۱ بهمنماه در نخستین اجلاسیه سراسری مسئولین کانونهای بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در مرکز امامت مشهد گفت: ۴۰ سال از انقلاب اسلامی را پشت سر گذاشتهایم و ۴۰ سالگی در فرهنگ الهی نقطه اوج حوزههای جسمانی و مادی با ترکیب مسائل عقلی و روحی است. در همین ۴۰ سالگی انقلاب این فرصت را پیدا کنیم که یک نگاهی به گذشته خودمان داشته باشیم.
وی با اشاره به اعمال انواع توطئههای دشمن علیه نظام جمهوری اسلامی ایران افزود: اگر یک درصد این توطئهها علیه کشوری دیگر اعمال می شد، قطعاً فروپاشی را در پی داشت ولی وضعیت ما در استقلال، آزادی، جمهوریت و اسلامیت به سمت عالی در پیش است و ما در این حوزه در میان کشورهای دیگر بینظیر هستیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: البته ما ضعفهایی هم داریم و این ضعفها در گرایشات و اعتقادات نیست بلکه در حوزه ساختاری است. اینجاست که در چهلمین سالگرد انقلاب باید به آن بپردازیم و متاسفانه یکی از اشکالات جدی ما این است که برای دولتسازی و اداره کشور مدلی را طراحی نکردیم.
وی اظهار کرد: هر کشوری با هر مبانی فکری و باوری که دارد، اداره میشود و در اداره کار و در محیط اجرایی الزاماتی وجود دارد که باید اجرا شود. در جایی این الزامات با آرمانهای ما تعارض پیدا میکند که یا باید این تعارضات را حل کرد و یا آن را کنار گذاشت که اگر کنار گذاشته شود، نسبت به باورهای مردم خلل ایجاد خواهد شد. اگر هم بخواهیم آن را حل کنیم، چگونگی حل آن مهم است. اینکه تعارض را با روشهای مبتنی بر ارزشها حل کنیم یا بر اساس فرهنگ سرمایه داری و لیبرالیسمی؟
قالیباف ادامه داد: ما در مباحث اجرایی در خصوص الزامات اجتماعی هیچوقت به صورت دقیق و روشن ننشستهایم آن را حل و فصل کنیم؛ مثلاً در بحث فیلترینگ به جای حل و فصل، این موضوع آن را سیاسی کرده‎ایم وگرنه فیلترینگ در همه کشورها وجود دارد.
وی تصریح کرد: هنوز معلوم نیست پارادیم اقتصادی ما چیست و هنوز روی این موضوع به بحث ننشستهایم. در ۴۰۳ میلیون حساب سپرده بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد سود سپرده است. اینها مال چه کسانی است؟ همه این افراد بر اساس قانون از مالیات معاف هستند. بیش از ۸۵ درصد این سودها به کمتر از ۲ درصد صاحبان سهام تعلق می گیرد و این سیستم بانکداری و نقدینگی ماست!
قالیباف ادامه داد: ما ۱۲ هزار قانون داریم که در تضاد هم هستند که قانونمندان قانونشکن از همه این قانونها استفاده کرده و از وامهای کلان بهرهمند میشوند ولی کسی که ۵ میلیون وام درخواست دارد نوبت به او نمیرسد.
وی خاطرنشان کرد: مشکل ما نداشتن منابع انسانی و مالی نیست بلکه ناکارآمدی است و امروز دانشگاه محل حل مشکلات جامعه، حکومت و مشکلات بین جامعه و حکومت است.
قالیباف افزود: امروز بیتوجهی به نخبگان و جوانان و عدم استفاده از ظرفیت آنان سبب شده ما نتوانیم مشکلات پیش رو را حل کنیم. سیستم مدیریت ما در کشور یک سیستم خسته و بسته و منفعل است و اگر کاری نکنیم باید زیر ذلت دشمن برویم.
وی با اشاره به مساله FATF گفت: هدف FATF که در رأس آن امریکا و انگلیس است، این است که میخواهد هر کشوری که در برابر خواستههای سرمایه داری بایستد آن را از چرخه اقتصاد جهانی حذف کند. امریکا وقتی نتوانست سیطره خود را با شورای امنیت، سازمان ملل، بانک جهانی و قدرت سخت در ایران پیاده کند، رویکرد خود را به قدرت نرم و هوشمند تغییر داد و بحث FATF را مطرح کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: ما نظامی داریم که در مقابل استکبار ایستاد و باید موضوع FATF را دقیق دنبال کند. ما از FATF نباید عبور کنیم بلکه باید نسبت به آن تصمیم گیری کنیم. اساس مذاکره با امریکا را نظام تصمیم گرفت ولی در چگونگی برای اجرا مذاکره را به روش مبارزه انجام ندادند.
انتهای پیام


منبع :: http://khorasan.iqna.ir

خبر جدید  تولید ۳۵۲ تُن قارچ خوراکی در سبزوار
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *