اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

نگین گردشگری شرق کشور؛ فاز سوم سال ۹۸ تکمیل می‌شود

نگین گردشگری شرق کشور؛ فاز سوم سال ۹۸ تکمیل می‌شود

شعارسال:قنات قصبه تنها اثر ثبت شده جهانی خراسان رضوی را می‌توان نگین گردشگری شرق کشور دانست و این روزها این اثر جهانی خود را آماده بازدید گردشگران داخلی و خارجی می‌کند.

قصبه نام رشته اصلی قنات و طول رشته‌ی اصلی ۳۳ کیلومتر است و چهار رشته‌دیگر از آن منشعب می‌شوند که عبارتند از رشته‌فرعی اول و رشته‌فرعی دوم و دولاب نو و کهنه. عمق ۳۰۰ متری قنات قصبه گناباد هم با توجه به تکنولوژی و امکانات ساخت‌وسازی که از آن دوران سراغ داریم، عجیب و غریب و باورنکردنی است.

قنات گناباد یکی از پرآب‌ترین قنات‌های ایران بوده و دبی آب آن در تمام سال تقریبا به میران ثابتی است. ناصرخسرو قبادیانی هم در سفرنامه‌اش به این کاریز اشاره کرده و درباره‌آن نوشته است.

بی‌شک بازدید از قنات قصبه گناباد یکی از مقاصد گردشگران در ایام نوروز است؛در همین زمینهیکی از اهالی شهر گناباد به خبرنگار تسنیم گفت: قنات قصبه امروز برای ما تبدیل به یک ارزش شده و از آن مانند خانواده خود نگهداری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: باغ‌های شخصی ما نیز برای پذیرایی از گردشگران آماده است و مردم منطقه کویری گناباد از دیرباز به مهمان نوازی مشهور بوده‌اند.

مقیمی از افراد قدیمی منطقه شهر گناباد که در زمینه حضور گردشگران در ایام نوروز در قنات قصبه نیز در گناباد اظهار داشت: سال به سال شاهد افزایش گردشگران برای بازدید قنات هستیم و خوشبختانه شهرستان گناباد نیز بر محوریت گردشگری اقدامات زیادی را انجام داده است.

وی افزود: باید در حوزه فرهنگی نیز در بحث قنات کارهایی انجام شود که اقداماتی شروع شده ولی افراد محلی نیز باید آموزش‌هایی برای برخورد با گردشگران ببینند تا در سال‌های آینده شاهد جهشی در این حوزه‌ها باشیم.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری در نشست کمیته ویژه گردشگری گناباد با محوریت قنات قصبه با بیان اینکه اصالت میراث جهانی قنات قصبه گناباد نباید از بین برود، گفت: نحوه مدیریت آب، سازه‌های واقع در حریم قنات قصبه، کشاورزی باید به همان سبک سنتی باشد، چراکه برای گردشگران خارجی که به دنبال مشاهده حقایق هستند، اصالت یک اثر بسیار مهم است

وی افزود: انتظار می‌رود از سال ۲۰۱۹ جمعیت عظیمی از گردشگران خارجی برای بازدید از این قنات به گناباد سفر کنند؛ برهمین اساس، باید علاوه بر آماده‌‌سازی قنات قصبه، سایر پتانسیل‌های گردشگری گناباد برای بازدید گردشگران آماده شود و مردم و مسئولان با همگرایی یکدیگر را کمک کنند.

رسول صنوبری مدیر پایگاه جهانی قنات قصبه نیزاظهار داشت: در حال آماده شدن برای پذیرایی از گردشگران هستیم و با توجه به این که در ایام نوروز اعیاد مذهبی نیز داریم برنامه‌های ویژه‌ای در محوطه قنات برگزار خواهیم کرد.ورودی شماره دو قنات در حال استحکام‌بخشی استو در قسمتی از مسیر نیز نورپردازی و پخش فیلم خواهیم داشت.

مدیر پایگاه جهانی قنات قصبه تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه و راه‌اندازی غرفه صنایع دستی از دیگر برنامه‌ها در محوطه قنات قصبه خواهد بود.برای استحکام بخشی ۱۴۰ میلیون تومان هزینه شده و فاز سه استحکام‌بخشی نیز در سال ۹۸ تکمیل خواهد شد.

حمید بنایی، نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این زمینهاظهار داشت: ثبت قنات قصبه گناباد در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو نتیجه مشارکت، کار جمعی، وفاق، همدلی و پیگیری مسئولان و دست‌اندرکاران ذیربط و این قنات نیز تجلی سخت‌کوشی مردم این منطقه در بهره‌گیری مناسب از منابع آبی است.

وی افزود: اعتباری برای قنات قصبه اختصاص یافته اما این مبلغ جوابگوی نیاز نبوده و خواستار توجه بیشتر مسئولان به افزایش این اعتبار هستیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار۴اسفند۹۷،کدخبر: ۱۹۵۳۶۹۹ ، www.tasnimnews.com


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  کاشت۱/۵ میلیون اصله درخت در کمربند سبز جنوبی مشهد
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *