خراسان ما
خراسان ما

هیچ کاروان‌ زیارت اولی بدون روحانی به مشهد اعزام نخواهد شد

هیچ کاروان‌ زیارت اولی بدون روحانی به مشهد اعزام نخواهد شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدسو به نقل از آستان نیوز، مصطفی خاکسار قهرودی اظهار داشت: در راستای خدمت به زائران نیازمندان و محروم بارگاه منور رضوی و در راستای استفاده از ظرفیت عظیم فرهنگی این آستان مقدس، از این پس هیچ کاروان زیارت اولی بدون روحانی همراه به مشهد اعزام نخواهد شد.

وی با بیان اینکه از اردیبهشت ماه سال ۹۵ تاکنون حدود یک میلیون زائر زیارت اولی به همت آستان قدس رضوی به مشهد مقدس مشرف شدهاند، ابراز کرد: به طور متوسط روزانه هزار زائر زیارت اولی محروم از سراسر کشور توسط آستان قدس رضوی وارد مشهد میشوند، در راستای استفاده از این ظرفیت کم نظیر برای ترویج معارف قرآنی و مکتب اهل بیت(ع) از این پس همراه تمام کاروانهای زیارت اولی یک روحانی نیز خواهد بود.

خاکسار با تأکید بر اینکه زائر محوری اصل حاکم بر تمام امور آستان قدس رضوی است، به اهداف اجرای این طرح اشاره و عنوان کرد: این طرح در راستای تبلیغ، ترویج و تبیین سبک زندگی رضوی، تقویت بنیه اخلاقی، اعتقادی، ایمان و ایجاد روحیه امید و نشاط، ارائه مفهوم صحیح از زیارت و توسل، زمینهسازی برای ارتباط مستمر زائران با آستان قدس رضوی و تسهیل ارائه خدمات فرهنگی به زائران زیارت اولی و محروم اجرا میشود.

معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی افزود: دفاتر نمایندگی آستان قدس در سراسر کشور به عنوان مبدأ این سفر معنوی میبایست با بهرهگیری از ظرفیت خادمیاران رضوی به ویژه کانونهای خادمیاری مبلغین، زائر و زیارت و کانون مداحان، برای چهار مرحله اساسی این سفر که شامل مبدا، مسیر رفت، مقصد و برگشت میشود، برنامهریزی فرهنگی داشته باشند.

وی در زمینهشیوه انتخاب روحانیون برای کاروان‎ها بیان کرد: روحانیون کاروان‎ها با استفاده از ظرفیت کانون‎های خادمیاری مبلغین و بر اساس شاخصهای ابلاغی و پس از گذراندن دوره آموزشی و جلسات توجیهی انتخاب میشوند.

خاکسار همچنین در زمینهوظایف روحانیون در کاروانهای زیارت اولی ابراز کرد: آشنایی زائران با زندگانی امام هشتم(ع) و عظمت زیارت ایشان، برگزاری نمازهای جماعت، بیان مطالب تبلیغی مشتمل بر احکام سفر، زیارت و روایت، پاسخگوئی به مسائل شرعی، برگزاری حلقههای معرفت، تبیین سیره و سبک زندگی رضوی، اجرای برنامههای معنوی همچون قرائت قرآن و ادعیه و اقدام در راستای تأسیس هیأت مذهبی زوار الرضا(ع) در مبدأ، از جمله اقدامات روحانیون کاروانهای زیارت اولی مهر درخشان رضوی خواهد بود.

معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی نظارت بر شیوه صحیح این طرح را برعهده معاونت امداد مستضعفان و سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی دانست و تصریح کرد: شیوه نامه اجرای این طرح به مدیریتهای دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در سراسر کشور ابلاغ شده است.

انتهای پیام/ ع


منبع :: https://www.tasnimnews.comدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد