اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

وزیر نیرو: ۷۵ درصد جمعیت روستائی زیرپوشش شبکه‌های آب سالم و بهداشتی هستند‌

وزیر نیرو: ۷۵ درصد جمعیت روستائی زیرپوشش شبکه‌های آب سالم و بهداشتی هستند‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم در گناباد، رضا اردکانیان عصر امروزدر جلسه با مدیران شهرستان گناباد اظهار داشت: از حدود ۷ هزار مگابایت ظرفیت نصب شده نیروگاهی برق به بیش از ۸۰ هزار مگابایت یعنی بیش از ۱۱ برابر رسیدهایم، این افزایش به این معناست که کشور گامهای بلندی برای توسعه و رونق اقتصادی برداشته است.

وی افزود: نقش برق در این عرصهها نقش غیر قابل انکاری بوده و در بخش جمعیت روستائی، تعداد روستاهای برقدار در ۴ دهه قبل کمتر از ۴۴۰۰ روستا بوده که الان به بیش از ۵۷ هزار روستا رسیده و هم اکنون روستای بالای ۱۰ خانوار در کشور نداریم که از نعمت برق برخوردار نباشد.

وزیر نیرو با اشاره به انرژیهای تجدیدپذیر گفت: امروز به نزدیک یک هزار مگابایت ظرفیت نصب شده نیروگاههای تجدیدپذیر ما بوده که بنا داریم تا پایان این دولت به ۴ هزار مگابایت و تا پایان برنامه ششم به ۵ هزار برسانیم.

اردکانیان بیان داشت: در بخش تونلهای بادی در کشور بر اساس مطالعات انجام شده ظرفیت تا ۳۰ هزار مگابایت نیروگاه بادی داریم در صورتی که پیک اوج بار ما کمتر از ۶۰ هزار مگابایت بوده و لذا اگر بتوانیم به نحو مناسبی مصرف را مدیریت کنیم تا ۵۰ درصد اوج بار فعلی را فقط میتوانیم از انرژی باد در کشور استفاده کنیم.

خبر جدید  خراسان رضوی| ظرفیت‌هایی که مغفول واقع شد؛ طرح گردشگری «ژئوپارک» گناباد کلید می‌خورد

وی به تأمین آب در کشور اشاره و افزود: سدهای بزرگی در کشور ساخته شده که در کنترل سیلاب نقش ارزندهای دارندکه با برنامهریزیهای انجام شده خروجی آنها مدیریت و کنترل شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: در بخش آب و فاضلاب شهری و روستائی هم اکنون نزدیک به ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۵ درصد جمعیت روستائی ما زیرپوشش شبکههای آب سالم و بهداشتی هستند، تعداد روستاهای بهرهمند از آب سالم و بهداشتی نزدیک به ۹ هزار روستا با جمعیت نزدیک به ۶ میلیون نفر بوده که در ابتدای انقلاب این آمار کمتر از ۲ میلیون نفر بوده است.

خبر جدید  بارش برف حرم منور رضوی را سپیدپوش کرد+عکس

اردکانیان در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر ۵۰ درصد جمعیت کشور ما زیرپوشش شبکههای فاضلاب بوده و تعداد تصفیه خانههای مجهز ما از ۴ به ۲۱۶ تصفیه خانه افزایش پیدا کرده که تنها امسال ۴۰ پروژه بزرگ آب و فاضلاب به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: طرحهایی وزارت نیرو به مدد تلاش انجام شده در خراسان رضوی افتتاح یا کلنگزنی شده بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان بوده و علاوه بر آن نیز ۴ هزار میلیارد تومان طرحهای در دست اجرا در این استان داریم.

خبر جدید  تولیت آستان قدس رضوی درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی را تسلیت گفت

اردکانیان خاطرنشان کرد: دو عرصه مهم تامین آب و برق با زندگی و امنیت خاطر همه هموطنان در همه نقاط کشور سر و کار داشته و در این ایام نتیجه پایمردیها و صبوری و تلاشهای همه دورههای گذشته را در قالب دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی به مردم یادآور میشویم.

وزیر نیرو تاکید کرد: جمعیت کشور ما نسبت به ۴۰ سال گذشته حدودا دو و سه دهم برابر شده و خدمتی که در همه بخشها به ویژه آب و برق ارائه شده فوقالعاده چشمگیر و افتخارآمیز است.

انتهای پیام/ش


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *