اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

وضعیت ۳۴ دشت خراسان‌رضوی "ممنوعه و بحرانی" است‌

وضعیت ۳۴ دشت خراسان‌رضوی "ممنوعه و بحرانی" است‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، تورج همتی عصر امروزدرهمایش تخصصی مدیریت منابع آن و نقش آموزش عالی در آن که با مشارکت بخشهای دولتی، دانشگاهی، صنعت، کشاورزی در سالن همایشهای تحصیلات تکمیلی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: چالش منابع آبی و مدیریت آناستان خراسان رضوی را نیز دربرگرفتهو اکنونبا رشد شدید تقاضا که خود متأثر از رشد جمعیت و توسعه بخش کشاورزی است از یک سو و کاهش سطح منابع از سوی دیگر روبرو هستیم، بحران آب میتواند زمینه ساز بحرانهای دیگر باشد و به عبارتی آب که خود تمدنسازاست با آلوده شدن به معضلات زیست محیطی به عنصری تمدنسوز مبدل شده است.

وی با اشاره به وجود ۳۴ دشت ممنوعه و بحرانی از ۳۷ دشت استان خاطرنشان کرد: هیدروگراف ۱۰ساله این دشتها برحسب سطح آب و میزان بارش، سیر نزولی داشته و فرونشست دشتهابه عنوان یکی از تبعات ناشی از مدیریت ناصحیح سفرههای آب زیرزمینی، خود مهاجرتهای اکولوژیک به عنوان تهدیدی جدی را بدنبال داشته است.

خبر جدید  فهرست گونه‌های جانوری در معرض انقراض خراسان رضوی؛ از اردک سفید تا کرکس مصری

همتیادامه داد: نقش آب در فرایند توسعه پایدار بسیار مهم، اساسی و تعیین کننده است و این در حالی است که مدتهاست علائم حیاتی را در منابع آبی نداریم.توسعه به معنای استفاده بهینه از منابع و تغییر به سمت الگوهای مطلوب و اصولی و به عنوان فرایندی جامع و چندوجهی مطرح است و این مهم زمانی تحقق خواهد یافت که به ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، نهادی و قضایی آن توجه شود.

وی توسعه پایدار را حرکت به سمت تولید و استفاده بهینه از منابع دانست و افزود: گرچه صنعتی شدن یک کشور ضرورت است اما افزایش سهم مصرف آب باید در بستری از اصول و ضوابط صورت پذیرد وپیادهسازی استراتژیهای سازگاری با کم آبی و مدیریت یکپارچه منابع آب حوزههای آبریز باید در دستور کار قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی تصریح کرد: لازم است آموزشها به سمت تغییر رفتار هدایت شود و پیش نیاز آن آموزشهای کارشناسی و دانش بنیانی است که فارغ التحصیلان از آن بهره مند هستند و توانایی تولید دانشهای نوین و ارائه نظریه های موثر برای حکمرانی آب و کمک به بهبود مدیریت منابع آبی را به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی شان دارند.

خبر جدید  ۱۰۰۰۰ واحد مسکونی جدید در خراسان‌رضوی به بهره‌برداری می‌رسد

همتی بر فعال شدن کارآفرینان در حوزه آب تاکیدو افزود: تمامی اکوسیستمها باید تحت مراقبت قرار گیرند و این موضوع با رفتار اصولی کاربریها رابطهای تنگاتنگ دارد.

وی استفاده از ظرفیت بینظیر فارغ التحصیلان دانشگاهها را بسیار مفید دانست و افزود: آموزش عالی پیشانی دانش هر جامعه است و اندیشمندان و فارغ التحصیلان مراکز دانش محور نقشی بیبدیل در افزایش سواد زیست محیطی جامعه و فهم اکولوژیک آن خواهند داشت.

خبر جدید  مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی شهر گناباد پیشرفت فیزیکی خوبی ندارد

همتی در این زمینهبه راهکارهایی همچون استفاده از تکنولوژیهای نوین تصفیه و حصول استانداردهای مصوب، استفاده از پساب تصفیه شده در برخی فرایندهای تولید و یا در فضای سبز و نیز روشهای نوین برای افزایش بهرهوری اقتصادی آب اشارهو افزود: به سطوح آبگیر باران برای مدیریت نزولات آسمانی باید بیشتر توجه شود و از مشارکت عمومی درطرح های توسعه منابع آب نباید غافل شد.

انتهای پیام/ز


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *