اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

وقتی تعهد پزشکی بر منفعت‌طلبی پیشی می‌گیرد/ پزشکان کاسب مأبانه برخورد نکنند

وقتی تعهد پزشکی بر منفعت‌طلبی پیشی می‌گیرد/ پزشکان کاسب مأبانه برخورد نکنند

گروه اجتماعی – دکتر موسویان با اشاره به اینکه رفع مشکل بیمار باید بر منفعت اقتصادی پیشی گیرد، گفت: رفتار متعهدانه پزشک نسبت به بیمار، رفتاری است که باید در سیستم آموزشی به همه دانشجویان آموزش داده شود تا تعهد به انجام وظیفه بر کسب منفعت مالی اولویت شود.

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، از هر کودکی که بپرسید در آینده می‌خواهد چه شغلی را برگزیند، بدون شک پزشکی را یکی از انتخاب‌های شغلی آینده خود می‌داند، اما این حرفه مقدس با سختی و دشواری‌های زیادی همراه است که گاهی از چشم همگان مغفول می‌ماند، یک پزشک تمام عمر کاری خود را باید با مخاطبان بیمار و ضعیفی بگذراند که تحمل برداشتن حتی قدمی کوتاه برایشان سخت ودشوار است و دیدن این همه درد و رنج دیگران، هرگز کار آسانی نیست.
درمان درد و رنج بیمار اما همراه لذتی وصف ناپذیر است و ثوابی بی نهایت برای پزشک دارد، تا جایی که امام صادق (ع) درباره ضرورت داشتن پزشکان حاذق در جامعه اسلامی، فرمودند: « مردم هر شهرى به سه چيز نيازمندند كه در امور دنيا و آخرت خود به آنها رجوع كنند و اگر آن سه را نداشته باشند، گرفتار سرگردانى مى‌شوند که دين شناسِ دانا و پرهيزكار، حاكم نيكوكارى كه مردم از او اطاعت كنند و پزشك داناى مورد اعتماد این افراد هستند».
از همین رو خبرنگار خبرگزاری ایکنا به منظور معرفی پزشکان خوبی که به بهترین نحو به قسم‌نامه خود عمل می‌کنند به سراغ پزشک حاذقی رفت که با مهربانی و حساسیت خاصی به شرح حال بیمار توجه کرده و بدون مطالبه هزینه اضافی بیمار را درمان می‌کند و حتی تا پاسی از شب پاسخگوی بیماران خود است، بدون اینکه از این همه پاسخگویی چهره در هم کشد، دکتر علیرضا موسویان، متولد ۱۳۵۹ که مدرک پزشکی و تخصص خود را از دانشگاه فردوسی و فلوشیپ مچ و ساق پا را از دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا دریافت کرده است، از این حرفه و تکریم بیمارانش می‌گوید: باید بین بیمار و پزشک اعتماد وجود داشته باشد، چرا که بخشی از درمان به اعتماد بین بیمار و پزشک مربوط می شود.
پزشک صرفاً به تسکین آلام بیمار باید توجه کند
وی با بیان اینکه از نحوه معاینه بیمار و حساسیتی که پزشک در درمان بیمار دارد، می‌توان برداشت کرد که تا چه حد دغدغه پزشک، سلامتی بیمار است، ابراز کرد: هنگامی‌که یک فرد وارد حرفه پزشکی می‌شود، باید بداند که هیچگاه نمی‌توان مسائل اقتصادی را با انجام رسالت طبابت مخلوط کرد بلکه صرفاً باید به تسکین آلام بیمار فکر کند.
مدرس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه تفاوت نگاه دو پزشک که یکی مسائل اقتصادی را در کار وارد می‌کند با پزشکی که به حقوق تعریف شده خود اکتفا می‌کند یک مسأله آموزشی است، عنوان کرد: این آموزش در دو محیط دانشگاه و جامعه شکل می‌گیرد، در مورد نقش دانشگاه، سناریوهای مختلف از مسايل و مشکلاتی که قبلا پیش آمده و نحوه صحیح برخورد با چنین مشکلاتی باید بصورت عینی و دقیق آموزش داده شود و از نظر نقش جامعه باید تصویر درستی از بیمار و درمانگر و نوع تعامل این دو آموزش داده شود، چراکه  نارضایتی هر یک از این دو تأثیر مستقیم در روند درمان بیماران خواهد داشت.

خبر جدید  بدهی 100 هزار میلیارد ریالی سازمانهای بیمه به بیمارستانها

وقتی تعهد پزشکی بر منفعت‌طلبی پیشی می‌گیرد/ پزشکان کاسب مأبانه برخورد نکنند

نقش بی بدیل اساتید دانشگاهی در آموزش تکریم بیماران
وی تصریح کرد:هنگامی که اساتید دانشگاهی نحوه برخورد کریمانه و با احترام با بیمار را به صورت عملی به دانشجویان آموزش دهند، مسلماً نسل بعدی پزشکی هم می‌آموزد که بیشتر از جذب منافع اقتصادی بالاتر، به انجام رسالت اصلی خود توجه کند، علاوه براین یکی از نکات مهم در مورد تکریم بیمار این است که پزشک از همان برخورد اولیه با بیمار، خود را مقدس و بدور از اشتباه نداند؛ این مساله باعث می‌شود بهتر به صحبت‌های بیمار گوش کند، بیشتر برای بیمار، شرایطش را توضیح دهد، بهتر معاینه کند و بیشتر مشاوره بگیرد و در نهایت اعتماد بیمار را به سیستم درمانی بیشتر کند.
دکتر موسویان با تأکید براینکه حسن خلق پزشک با بیمار و پاسخگو بودن به سوالات وی یکی از موضوعات مهم در عرصه حرفه پزشکی است، ابراز کرد: احترام به بیمار و داشتن حسن خلق، هنگام پاسخگویی به بیمار باید در سیستم آموزشی نه تنها به پزشک بلکه به همه دست اندرکاران بهداشتی و درمانی آموزش داده شود، زیرا پاسخگو بودن تنها راه کسب اعتماد لازم بین بیمار و درمانگر است.
وی ادامه داد: با وجود سیستم پایش داخلی در خصوص کیفیت خدمات ارائه شده به بیمار در سیستم درمانی، نیاز است این پایش با دقت بیشتری انجام شود؛ در نهایت امیدوارم که ما هر روز شاهد خوش اخلاقی‌های بیشتر در ارتباط بین پزشک و بیمار در جامعه باشیم و شاید نشان دادن الگوهای واقعی و مثبت بیشترین تأثیر را در این زمینه داشته باشد.

خبر جدید  ملی پوش سنگنوردی خراسان رضوی در راه مسابقات جهانی

این مدرس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حوزه درمان بیماری‌های ارتوپدی در سطح سایر کشورهای پیشرفته هستیم اما در حوزه امکانات در دسترس کمی با آن‌ها فاصله داریم، اظهار کرد: منابع و سیستم آموزشی ما همانند سایر کشورهای پیشرفته است، اما اگر امکانات لازم هر چه بیشتر در دسترس باشد، فشار بر روی پزشکان کمتر خواهد شدکه این مستلزم شناخت واقعی بار اقتصادی درمان است.

وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت نیز توانسته از هزینه‌های بیماران بکاهد، عنوان کرد: امیدوارم مدیریت هر چه بهتر هزینه و درآمد بتواند فشارها و سختی‌های سیستم سلامت را برای بیماران و درمانگران کمتر کند.

وقتی تعهد پزشکی بر منفعت‌طلبی پیشی می‌گیرد/ پزشکان کاسب مأبانه برخورد نکنند

سختی‌های کار پزشکی

موسویان با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از سختی کار پزشکی به ایجاد ارتباط بین پزشک و بیمار مربوط است، ابراز کرد: این ارتباط بین پزشک وبیمار باید به نقطه‌ای برسد که دقیقا تصور ذهنی پزشک با خواست بیمار یکی باشد و همان نگرانی که بیمار دارد به پزشک منتقل شود.
وی با بیان اینکه بیمار باید بداند در مقابل چیزی که به دست می‌آورد چه چیزهایی را از دست می‌دهد، عنوان کرد: پزشک تا مرحله‌ای که مطمئن نشود، بیمار توجیح شده نمی‌تواند کاری انجام دهد، علاوه براین یکی شدن بیمار و پزشک، روند درمان را آسان‌تر می‌کند.
این پزشک متعهد با بیان اینکه پزشک احساس ناراحتی بیشتری نسبت به درد بیمار دارد، اظهار کرد: پزشک برای هر بیمار همراه دردهایش می‌‎شود وبعد از درمان یک بیمار، بیمار بعدی و همین فرآیند ادامه پیدا می‌کند، از همین درک آلام وسختی‌های بیماران یکی از سختی‌های کار پزشکی است تا حدی که آن چنان ارتباط روحی پزشک و بیمار زیاد می‌شود که گاهی از اوقات هنگامی که چند هفته بیمار را ندیده‌ام بعد از مدتی که به شرایطش فکر می‌کنم به صورت کاملاً اتفاقی بیمار را می‌بینم و نگرانیم برای بیمار از بین می‌رود.
وی با اشاره به اینکه عملاً بدون وجود چنین ارتباطی بین بیمار و پزشک، کار به نتیجه نمی‌رسد، اظهار کرد: سختی‌های فیزیکی کار در همه مشاغل است، اما در پزشکی به دلیل اینکه ذهن جراح درگیر درمان بیمار است، ایستادن طولانی مدت او را اذیت نمی‌کند ولی بعد از پایان جراحی متوجه می‌شود که فشار زیادی را به خاطر عمل جراحی تحمل کرده است.
این جراح ارتوپد با اشاره به اینکه در درمان‌های غیردارویی کار برای پزشک سخت‌تر است زیرا مرحله به مرحله تمام عکس‌ها و آزمایشات را باید برای بیمار توضیح دهد، عنوان کرد: در نهایت برای هر بیمار یک تا دو عمل جراحی بیشتر نمی‌توان انجام داد، از همین رو توضیح شرایط برای بیمار و آمادگی وی برای عمل جراحی یکی دیگر از سختی‌های کار پزشکی است که در عمل‌های جراحی اورژانسی این دغدغه کمتر است.

خبر جدید  اهدا 3 هزار و 496 واحد خون در خراسان رضوی

موسویان با اشاره به اینکه بیشتر درمان بیمار در عمل‌های جراحی ارتوپدی به خود بیمار باز می‌گردد، گفت: وضعیت زندگی از نظر فرهنگی و اقتصادی، تغذیه بیمار و مشکلات اعصاب وروان و همه اینها در میزان درد و بهبودی زخم‌ها و بافت نرم و استخوان‌ها تأثیر دارد؛ این که بعد از یک عملی توانسته استراحت کند یا نه، تغذیه بیمار به چه صورتی بوده در بهبود و یا وخامت اوضاع بیمار موثر است.

نوع سبک زندگی موجب ابتلا به بیماری می‌شود

این پزشک متعهد به اخلاقی به پزشکی در خصوص اینکه چقدر فقرمالی در ابتلا به بیماری‌های ارتوپدی نقش دارد، می‌گوید: گاهی یک نفر از نظر اقتصادی وضعیت خوبی ندارد اما به تغذیه و سلامتی خود اهمیت می‌دهد ودر مقابل شاید کسی که وضعیت اقتصادی خوبی دارد به خاطر تغذیه نامناسب وبهره نبردن از نور آفتاب مبتلا به بیماری می شود، بنابراین نمی‌توان گفت فقرمالی موجب ابتلا به بیماری‌های ارتوپدی می‌شود بلکه بیشتر سبک زندگی افراد بر روی سلامتی آن‌ها موثر است.

 

گفتنی است، خبرگزاری ایکنا به معرفی پزشکان حاذقی که از دل و جان برای درمان بیمار همت می‌گمارند، خواهد پرداخت تا نا زیبایی‌هایی که گاهی از سوی این حرفه مقدس دیده می‌شود، جای خود را به بیان زیبایی دهد، چراکه بنا بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب، وظیفه رسانه ارائه اخبار دقیق و مفید و روحیه بخش به مردم است، به امید روزی که شاهد هیچگونه کم‌کاری در ارائه خدمات به بیماران نباشیم.

نجمه ابراهیمی

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *