اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

پای خاطرات رزمندگان والفجر۸ در تحریریه ایکنا

پای خاطرات رزمندگان والفجر۸ در تحریریه ایکنا

گروه فرهنگی: رزمندگان عملیات والفجر ۸، صبح امروز، ۱۵ بهمن‌ماه، در دفتر تحریریه خبرگزاری ایکنا خراسان رضوی حضور یافتند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، رزمندگان عملیات والفجر ۸، صبح امروز، ۱۵ بهمن‌ماه، در دفتر تحریریه خبرگزاری ایکنا خراسان رضوی حضور یافتند.

در ابتدای نشست، قاسم وجدانی، فرمانده لشگر ۲۱ امام رضا(ع) در عملیات والفجر ۸، اظهار کرد: سال ۶۳ عملیات بدر آغاز شد و بعد از آن عملیات خیبر صورت گرفت.

وی ادامه داد: سال اول جنگ مرحله تهاجم بود و بعد از عملیات بیت‌المقدس دشمن در لاک دفاعی خود فرور رفت و ۶ سال این جنگ ادامه داشت.

پای خاطرات رزمندگان والفجر8 در تحریریه ایکنا

وجدانی تصریح کرد: ما اول عملیات خیبر را در دو منطقه آب و خاکی و در منطقه هور که محل تردد قاچاقچیان بود و به لحاظ نظامی سخت بود انجام دادیم.

فرمانده لشگر ۲۱ امام رضا(ع) در عملیات والفجر ۸ تصریح کرد:  اگر عملیات را به غیر از این چند موضوع انجام می‌دادیم، قطعا شکست می‌خورد همانند دید و تیر، اخفاءپوشش، عوارض حساس همانند کوه و دریا، موانع مصنوعی و طبیعی، معابر وصولی، دام امن.

در ادامه، حمید جهانگیر فیض‌آبادی، رزمنده لشگر ۲۱ امام رضا(ع)، واحد تخریب با اشاره به منطقه عملیات والفجر۸، بیان کرد: بصره که محل عملیات بود و پایتخت اقتصادی و نفتی عراق است، شاید از بغداد مهم‌تر باشد چراکه صادرات و واردات عراق از بصره انجام می‌شود و اهمیت این منطقه تا حدی بود که صدام گفته بود اگر بصره را بگیرند عراق را تحویل داده‌ایم.

خبر جدید  به همت موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی

وی در همین مورد اضافه کرد: ازآنجاکه بندر خرمشهر در مسیر اروند قرار دارد، این رودخانه به ‌اندازه عراق برای ایران مهم بود، گرچه رضاخان آن را بخشیده بود و عراق آن را حق خودش می‌دانست.

فیض‌آبادی با اظهار اینکه عملیات والفجر۸ غافلگیرانه‌ترین عملیات ما بوده است، اظهار کرد: حفاظت در این عملیات خیلی رعایت می‌شد و به همین دلیل، روز ۲۰ بهمن روز اطلاعات عملیات نامگذاری شده است.

شرایط خاص منطقه عملیاتی اروند

رزمنده لشگر ۲۱ امام رضا(ع)، واحد تخریب عملیات والفجر۸ با اشاره به منطقه عملیات والفجر۸، تصریح کرد: دشمن با توجه به اطمینانی که از اروپا، آمریکا و اسرائیل گرفته بود، اصلاً احتمال نمی‌داد که از این منطقه مورد حمله قرار بگیرد، علاوه بر اینکه شرایط اروند که منطقه عملیات بود اجازه حمله نظامی نمی‌داد.

پای خاطرات رزمندگان والفجر8 در تحریریه ایکنا

وی در ادامه اضافه کرد: منطقه اروند موانع بسیاری دارد، ۲۰۰ کیلومتر طول و ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ متر عرض دارد، جزر و مد بسیاری، با اختلاف یک‌ و نیم متر دارد و عمق آن ۱۲ تا ۱۹ متر است؛ این رودخانه تنها رودخانه وحشی دنیا است و اسرائیلی‌ها می‌گویند کسی نمی‌تواند در این منطقه شنای غواصی داشته باشد.

فیض‌آبادی با اشاره به ثبت رکورد دقیق‌ترین عملیات شناسایی برای عملیات والفجر۸ در گینس، ادامه داد: این منطقه ۷۰۰ بار شناسایی شد و پس از بررسی‌های دانشجویان دانشگاه امیرکبیر برای یافتن بهترین زمان عملیات در اروند، ساعت ۱۰ و ۲۲ دقیقه بهمن‌ماه برای عملیات تعیین شد.

خبر جدید  ممنوع شدن ثبت ازدواج بدون ارائه گواهی مشاوره ژنتیک زوجین در مشهد

رزمنده لشگر ۲۱ امام رضا(ع)، واحد تخریب عملیات والفجر۸ با توضیح این مطلب که برای عبور از اروند، هر لشکر باید چهار پل داشته باشد، افزود: با این وضعیت ۱۵ تیپ و لشکر ما، تعداد دو هزار و پانصد نفر با قایق رد شدند؛ پس از آنکه از آب عبور می‌کردند با موانعی مانند سیم‌خاردار، بشکه‌های حاوی مواد مذاب، موانع ضدکشتی و … مواجه و گرفتار می‌شدند و فقط انفجار همین بشکه‌های مواد مذاب باعث می‌شد رزمندگان تا شعاع ۵۰ متری شهید شوند؛ همه این‌ها نشان‌دهنده پیچیدگی عملیات بود.

اصل غافلگیری در والفجر۸

سیدهاشم میربمانی، غواص واحد اطلاعات عملیات لشگر ۵ نصر عملیات والفجر ۸ نیز اصل غافلگیری دشمن را مهم‌ترین ویژگی این عملیات برشمرد و بیان کرد: با توجه به جزر و مد آب، گردابی شدن رودخانه و تلاطم این رودخانه وحشی باعث شده بود که دشمن نتواند حتی تصور کند که نیروی نظامی از این منطقه عبور کند.

پای خاطرات رزمندگان والفجر8 در تحریریه ایکنا

میربمانی در توضیح بیشتر به بیان خاطره‌ای از سردار کوثری  پرداخت و افزود: سردار کوثری برای حضور در یک رزمایش نظامی، برای عبور از رودخانه به خارج کشور دعوت شده بود؛ در آن رزمایش هر لشکر با سه پل عمد از رودخانه عبور کردند؛ در همان جلسه یکی از کارشناسان خارجی از ایشان پرسیده بودند شما هم عملیاتی شبیه این داشته‌اید؛ وقتی شرح عملیات را از سردار کوثری شنید، گفت آنچه باعث موفقیت شما در عملیات شد قوانین نظامی نبود و عامل دیگری رمز موفقیت شما بوده که به ما نمی‌گویید؛ این عامل همان ایمان و شهادت‌طلبی بچه‌های رزمنده بود که در محاسبات نظامی عراقی‌ها نمی‌گنجید.

خبر جدید  تشییع پیکر ۲ شهید دفاع مقدس درسالروز شهادت امام صادق(ع) درمشهد

آموزش‌های پیش از عملیات

میربمانی در بخش دیگری از سخنانش در رابطه با آموزش‌هایی که پیش از عملیات والفجر۸ به رزمندگان داده شد، عنوان کرد: آموزش‌ها در سه، چهار مرحله انجام شد؛ در مرحله اول چهار نفر در دریای مازندران در شمال توسط نیروی دریایی آموزش دیده بودند، در مرحله دوم، ۱۲ نفر و در مرحله سوم که ما حضور داشتیم، ۵۰ نفر شدیم.

وی در همین راستا اضافه کرد: دوره‌های آموزشی ما در کارون برگزار شد و ما جلیقه می‌پوشیدیم و در آن سنگ می‌ریختیم تا تمرین کنیم و بتوانیم وزن مواد منفجره و سلاح‌ها را حمل کنیم، بعدش هم می‌رفتیم زیر آب؛ ما  یک ماه به این صورت آموزش دیدیم.

میربمانی به بیان خاطره‌ای از شهید امین حکمت‌پور در جریان دوره‌های آموزشی پرداخت و ادامه داد: ما در دوره آموزشی از شهید حکمت‌پور که در جریان عملیات دست چپش قطع شد، خواستیم امام جماعت شود اما اکراه داشت و قبول نمی‌کرد و می‌گفت ما لیاقت نداریم؛ به اصرار ما امام جماعت شد اما با مکبر هماهنگ کرده بود و وقتی رفت سجده، پا شد و رفت، ما بعداز اینکه چند دقیقه گذشت و دیدم امام جماعت از سجده بلند نمی‌شود، متوجه شدیم که فرار کرده است.

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *