اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

«پتانک»؛ رشته نوپا اما پرطرفدار ورزشی ‌خراسان‌رضوی؛ ورزشی که در انتظار حمایت است

«پتانک»؛ رشته نوپا اما پرطرفدار ورزشی ‌خراسان‌رضوی؛ ورزشی که در انتظار حمایت است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، «پتانک» ورزشی زیبا اما نوپا? است و تعداد محدودی ورزشکار در این زمینه فعالیت دارند، البته تاکنون افراد پس از آشنایی با این ورزش، دیگر حاضر به کنار گذاشتن آن نشدند، پتانک در بخش بیماران خاص نیز طرفداران بسیاری دارد.

پتانک ورزشی است که? در روش‌های مختلف انفرادی تیمی دونفره و سه نفره و میکس برگزار می‌شود که تعداد پرتاب‌ها در هریک این روش‌ها متغیر است. بازیکنان باید این کار را در حالی انجام دهند که دو پایشان داخل “دایره? شروع” (رینگ) قرار دارد. این ورزش معمولاً در خاک یا شن و ماسهٔ سخت صورت می‌گیرد اما می‌توان آن را در داخل چمن نیز برگزار کرد.

به دلیل نوپا بودن پتانک هنوز اسپانسری از ورزشکاران این رشته حمایت نمی‌کند و پتانک‌ کاران به صورت شخصی هزینه‌های این ورزش را پرداخت می‌کنند، آنها با این وجود هنوز در این عرصه فعالیت دارند و قصد پیشرفت و مقام‌آوری بیشتری را دارند.

علی‌‎اکبر توفیقی؛ قهرمان کشوری پتانک، با حضور در تحریریه تسنیم در مشهدمقدس، در ارتباط با رشته ورزشی پتانک مطالبی را بیان کرد، همچنین در مورد استعداد بالای ورزشکاران پتانک خراسان رضوی توضیحاتی را ارائه کرد که مشروح آن را در متن زیر می‌خوانید:

تسنیم: چگونه با هیئت و ورزش‌های بیماران خاص آشنا شدید؟

توفیقی: پیش از اطلاعم از بیماری ام اس، متوجه وجود اختلال عصبی در یکی از چشمانم شدم اما به دلیل کار با سنگ فلز، این اختلال را مربوط به حرفه‌ام می‌دانستم تا این که پس از مدتی به بیمارستان خاتم‌الانبیاء رفتم و کورتون تزریق کردم، پس از این اتفاق متوجه این بیماری شدم.

پس از آن زیر نظر هیئت بیماران خاص خراسان رضوی با با ریاست حجت اسدی فعالیت خود را در «پتانک» آغاز کردم، ماه گذشته مقام نخست را در مسابقات کشوری کسب کردم، همچنین در مسابقات کارگری نیز با عنوان سرپرست فنی شرکت کردم، به طور کلی از خراسان رضوی چهار نفر از ورزشکاران به همراه یک اسپانسر مسابقات عمومی مذکور حضور داشتند.

خبر جدید  پروازهای فرودگاه مشهد تا بهبود شرایط جوی انجام نمی‌شود

مسابقات در سطح بسیار بالایی برگزار شد و استان‌هایی مانند فارس، تهران، همدان، یزد و نظایر آنها با قدرت تمام رقابت کردند، مسابقات عمومی با رقابت‌های ورزشکاران بیماران خاص به ویژه افراد دچار بیماری ام اس مغایرت دارد، این مسابقات در سطح بسیار بالایی برگزار می‌شود و بیماران خاص عضلات و تمرکز آن چنانی ندارند.

تسنیم: آیا در این مسابقات نیز توانستید مقام کسب کنید؟

توفیقی: خیر؛ تنها برای آزمایش سطحم در این نوع رقابت‌ها حضور یافتم، ورزشکاران منتخب به مسابقات جهانی در اسپانیا اعزام می‌شوند، مسابقات جهانی در بخش بیماران خاص وجود ندارد و آنها تنها می‌توانند به مسابقات آسیایی اعزام شوند، بنابراین تمایل به شرکت مجدد در مسابقات کشوری عمومی را دارم.

در مرحله نخست رقابت مقابل کهگیلویه و بویراحمد پیروز شدم و در مرحله دوم و سوم در مقابل تهران و بوشهر باختم، سایر افراد عادی نیز از خراسان رضوی نتوانستند با دو مرتبه برد و یک مرتبه باخت به مسابقات آسیایی اعزام شوند، تجربه بسیار خوبی برای مسابقات بعدی بود.

تسنیم: آیا هیئت ورزش‌های بیماران خاص خراسان رضوی از ورزشکاران حمایت می‌کند؟

توفیقی: هیئت ورزش‌های بیماران خاص خراسان رضوی از ورزشکاران حمایت می‌کنند، البته به دلیل نوپا بودن این رشته ورزشی در خراسان رضوی هنوز انتظاراتی وجود دارد که مسئولان در تلاش برای مرتفع شدن آن هستند، ورزشکاران زیر نظر هیئت بیماران خاص استان به حمایت‌های مسئولان احتیاج دارند.

تسنیم: آیا در خراسان رضوی زمین ویژه پتانک وجود دارد؟

توفیقی: در خراسان رضوی زمین ویژه پتانک وجود ندارد و ورزشکاران تنها در کوهستان پارک خورشید تمرینات خود را اجرا می‌کنند، باید حتما زمین استانداردی در اختیار ورزشکاران قرار داشته باشد، زمین کارگران برای این ورزش مستعد بوده و متولیان به دنبال راه اندازی زمین پتانک در این منطقه هستند.

خبر جدید  شهرداری به عنوان معین اقتصادی زمینه ارتقای اقتصادی مشهد را فراهم می‌کند

در صورت وجود سالن ورزشی پتانک در مرکز شهر، این ورزش بیش از گذشته دیده می‌شود و افراد زیادی به این ورزش می‌پیوندند، در پارک خورشید هیچ یک از شهروندان فعالیت ورزشکاران را نمی‌بیند، همچنین این فضا برای ورزشکاران بسیار دور است.

تسنیم: ورزشکاران پتانک خراسان رضوی چه مشکلاتی دارند؟

توفیقی: سازمان تأمین اجتماعی بیماران هموفیلی، تالاسمی و پیوند اعضا را به به عنوان بیماری خاص قبول دارد اما هنوز بیماران ام‌اس از سوی این سازمان به عنوان بیماری خاص شناخته نشده است و به همین دلیل دفترچه تأمین اجتماعی به این دسته از افراد تعلق نمی‌گیرد، شخصاً به دنبال مرتفع سازی این موضوع بودم اما جوابی نگرفتم.

ماهیانه باید یک مرتبه برای تهیه قرص و دارو اقدام کنم، همچنین در طول سال دچار بیماری می‌شوم و تمامی برگ‌های دفترچه‌ام در یک سال به اتمام می‌رسد، این بیماری را نمی‌‌توان درمان کرد و تنها می‌شود از آن جلوگیری به عمل آید، خانواده می‌تواند نقش اساسی در شدت مهار بیماری ام‌اس داشته باشد، نحوه برخورد اطرافیان در پیشروی و یا توقف این بیماری موثر است.

تسنیم: به عنوان مقام‌آور کشوری پتانک، چه درخواستی از مسئولان دارید؟

توفیقی: انتظار می‌رود پس از گذشت پنج ماه فعالیت در هیئت دست کم یک پک توپ به همراه حلقه در اختیارم قرار گیرد، در حالی که توپ‌های در دسترس ورزشکاران هر هفته دست یکی از ورزشکاران است، باید در این زمینه تدابیری صورت پذیرد، یک ست توپ حدود ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

خبر جدید  رونق بازار کتاب‌های دست دوم در مشهد؛ وقتی کتاب هم «لاکچری» می‌شود

زمین پتانک در اختیار ورزشکاران قرار ندارد، به همین دلیل در نزدیکی منزل تمریناتم را اجرا می‌کنم و هیچ نظمی در این باره ندارم، این موارد انتظارات زیادی نیست اما انگیزه پیشرفت در ورزشکاران ایجاد می‌شود، همچنین در رشته ورزشی شطرنج دست کم سی‌دی، جزوه و کتاب به صورت رایگان در اختیار ورزشکاران قرار گیرد.

تسنیم: در سایر ورزش‌ها تاکنون به چه میزان فعالیت داشتید؟

توفیقی: در شطرنج و دارت نیز در مدت کمی فعالیت داشتم اما پتانک بیش از سایر ورزش‌ها توجهم را جلب کرد، تمامی رده‌های سنی می‌توانند در این ورزش فعالیت کنند و برای کودکان و بانوان توپ‌های ۶۵۰ گرمی وجود دارد، آقایان نیز باید از توپ‌های ۸۰۰ گرمی استفاده کنند.

این ورزش را در هر پارکی با فضای ۴ در ۱۵ متر می‌توان راه‌اندازی کرد، تنها به یک نیسان ماسه احتیاج است، با بیماران پیوند اعضا بازی می‌کنم و افراد دچار بیماری ام‌اس در خراسان رضوی فعالیت ندارد، بیماران پیوند اعضا از شرایط جسمی بهتری برخوردارند، به همین دلیل تمریناتم بسیار سنگین بوده و برای مسابقات تقویت می‌شوم.

تسنیم: آیا می‌توان توسط این ورزش درآمدزایی کرد؟

توفیقی: خیر؛ در این ورزش نمی‌توان بر روی درآمدزایی حساب کرد، در آینده شاید چنین امری محقق شود اما در حال حاضر به دلیل تازگی نمی‌توان درآمدزایی کرد، اسپانسر حاضر در مسابقات اخیر نیز تنها لباس ورزشی در اختیار ورزشکاران قرار داد.

به دلیل پر بودن وقتم زمان چندانی را صرف ورزش و تمرین نمی‌کنم، البته در صورت وجود زمین مناسب روزانه تمریناتم را انجام می‌دهم، زمانی می‌توانم تمریناتم که زمین مطلوب در اختیار داشته باشم، برای مسابقات نیز تمام هزینه‌ها بر دوش ورزشکاران بود.

انتهای پیام/ ز


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *