اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

چراغ سبز شهرداری نیشابور برای افزایش بهای حمل ونقل عمومی

چراغ سبز شهرداری نیشابور برای افزایش بهای حمل ونقل عمومی

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها؛ این روزها با نزدیک شدن به ایام پایانی سال یکی از بحث‌های مهم در حوزه مدیریت شهری تصویب بودجه سال آینده شهرداری هاست که معمولاً افزایش‌هایی را در بخش‌های مختلف ارائه خدمات شامل می‌شود.

یکی از مهترین بخش‌هایی که معمولاً همه ساله با افزایش همراه است کرایه نرخ تاکسی و اتوبوس بوده که بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است تا از این مسیر بخشی از هزینه‌های فعالان این بخش جبران شود.

حالا زمزمه‌های افزایش بلیت اتوبوس و کرایه تاکسی در نیشابور نیز به گوش می‌رسد و ساکنان این شهر باید منتظر اعلام نرخ‌های جدید حمل و نقل عمومی در این شهر باشند.

این در حالی است که شهروندان نیشابور از وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی به دلیل شلوغی اتوبوس‌ها و عدم ثبات قیمت در برخی تاکسی‌ها ناراضی هستند.

همچنین رند نبودن کرایه‌های اتوبوس و تاکسی در نیشابور طی چندین سال گذشته مشکلات زیادی را برای شهروندان به وجود آورده و همواره بر سر این موضوع اختلافاتی بین مسافران با رانندگان این وسایل نقلیه وجود داشته است.

کرایه‌ها رند نیست

یکی از شهروندان نیشابور در رابطه با نرخ کرایه‌های اتوبوس و تاکسی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: متأسفانه نرخ کرایه‌ها چه در اتوبوس‌ها و چه در تاکسی‌ها رند نبوده و ما هم اکنون حتی قبل از تصویب قانونی در این مورد، مجبور به پرداخت اضافی کرایه هستیم که شاید این مقدار کمی که به شکل اضافه پرداخت می‌شود در یک یا دو نوبت هیچ تأثیری نگذارد اما جمع این پول‌های خرد در چندین وعده مبلغ قابل توجهی می‌شود.

خبر جدید  اعزام دانشجویان معدل الف دانشگاه آزاد اسلامی به اردوی راهیان نور

این شهروند نیشابوری با بیان اینکه انتظار داریم در قبال افزایش کرایه، خدمات حمل و نقل عمومی افزایش یابد، گفت: شلوغی اتوبوس‌ها و کم بودن تعداد آنها سبب رنجش بسیاری از شهروندان شده است و در این میان اگر مقادیر کرایه‌ها افزایش می‌یابد، باید شاهد افزایش خدمات رسانی این وسایل نقلیه نیز باشیم.

این در حالی است که تاکسیرانان نیز از قیمت بالای هزینه‌های جانبی خودرو همچون وسایل یدکی گله مند بوده و خواستار افزایش هر چه سریع‌تر کرایه‌ها هستند.

حسنی در گفتگو با مهر با اشاره به افزایش هزینه‌های جانبی خودرو گفت: وسایل یدکی خودرو مانند روغن موتور، لنت ترمز، صفحه کلاج، بیمه ماشین، ضد یخ، مزد مکانیک و صافکار هر روز بدون دلیل منطقی و قانونی افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: تاکسیرانی جزو مشاغل سخت است و یک راننده تاکسی هزینه‌های زیادی برای نگهداری خودرو را پرداخت می‌کند که همه این مسائل باید در تصویب نرخ کرایه تاکسی‌ها تأثیرگذار باشد. از مسئولان مربوطه انتظار داریم با شروع سال جدید نسبت به افزایش کرایه‌ها اقدام کنند تا دیگر شاهد عمل غیرقانونی برخی تاکسیرانان نباشیم زیرا کرایه‌های فعلی کفاف هزینه‌های خودرو را نمی‌کند.

خبر جدید  آغاز مرحله اجرایی طرح غربالگری فشار خون در خراسان رضوی

امکان افزایش نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس در سال ۹۸

در همین رابطه شهردار نیشابور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در افزایش نرخ تاکسی و اتوبوس تابع دستورالعمل وزارت کشور هستیم و البته تصویب افزایش نرخ بر عهده شورای اسلامی شهر است.

علی نجفی تصریح کرد: رانندگان تاکسی و اتوبوس جزو مردم هستند و طبیعتاً هزینه‌های سوخت، لوازم یدکی و تعمیرات در سال آینده افزایش خواهد داشت و امکان افزایش نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس در سال ۹۸ وجود دارد.

وی ادامه داد: نمی‌توان انتظار داشت که رانندگان تاکسی بدون در نظر گرفتن افزایش‌ها به مردم خدمت رسانی کرد و باید نیازهای مادی رانندگان تأمین شود.بیش از ۷۵ درصد ناوگان اتوبوسرانی نیشابورنیز توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود و اگر بخش خصوصی تکاپوی هزینه‌هایش را نکند طبیعتاً نمی‌تواند ارائه سرویس دهی کند.

افزایش نرخ بهای تاکسی و اتوبوس نخواهیم داشت

در ادامه به سراغ عضو شورای شهر نیشابور رفتیم تا برنامه شورای شهر را برای افزایش نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس جویا شویم.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر نیشابور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: باتوجه به تصویب افزایش نرخ کرایه‌های درون شهری در سال ۹۷ درحال حاضر و به احتمال زیاد در ۶ ماهه اول سال ۹۸ افزایش نرخ نخواهیم داشت.

خبر جدید  تجلیل از برگزدیگان استانی جشنواره نوجوان سالم در نیشابور

احمد همت آبادی افزود: با توجه به فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی و عدم انجام تعهدات دولتی قطعاً در آینده مشکلات این حوزه دوچندان خواهد بود. شرایط اقتصادی حاکم بر زندگی شهروندان نیز باعث می‌شود که افزایش نرخ کرایه را در ۶ ماهه اول نداشته باشیم.

عضو شورای شهر نیشابور تاکید کرد: خیلی ضعیف است که نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس در ۶ ماهه اول سال ۹۸ افزایش پیدا کند.

حال باید طی روزهای آینده منتظر بود و دید شهرداری و شورای شهر نیشابور کرایه حمل و نقل عمومی در این شهر را مانند بسیاری از شهرهای کشور در سال آینده افزایش خواهند داد یا با مدیریت منابع از افزایش قیمت‌ها جلوگیری خواهند کرد.

کد خبر ۴۵۵۹۵۵۹


منبع :: https://www.mehrnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *