خراسان ما
خراسان ما

چهاردهمین جشنواره بازیهای آئینی در تربت جام برگزار شد

چهاردهمین جشنواره بازیهای آئینی در تربت جام برگزار شد

دبیر جشنواره بازیهای آئینی تربت جام پنج شنبه شب درحاشیه برگزاری این جشنواره در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این جشنواره به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همراهی انجمن بازیهای آئینی و اداره ورزش و جوانان این شهرستان به مدت یک روز در تربت جام برگزار شد.
حبیب حبیبی افزود: شناسایی فرهنگ مردم، احیاء و معرفی و آموزش بازیهای آئینی و ساز‌های محلی مانند سرنا و دهل به نسل جوان، ایجاد تفاهم و همدلی بیشتر بین هنرمندان بازیهای آئینی از جمله اهداف جشنواره بود.
وی ادامه داد: یکی از بخشهای جذاب و مخاطب پسند این جشنواره ها، اجرای بازی چوب بازی است که یک بازی ترکیبی از ملودیهای موسیقی تربت جام و حرکات نمایشی برگرفته از آئینهای بومی و محلی است که در گروه زندگی این خطه طراحی شده است.
دبیر جشنواره بازیهای آئینی تربت جام گفت: برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری که در آن ورزش و آداب و رسوم اقوام مختلف کشور به نمایش در بیاید نشاط واقعی را به جامعه تزریق خواهد کرد.
حبیبی افزود: بازیهای آئینی محلی در گذشته بخش از زندگی مردم بوده اند و امروز نیز برگزاری آنان حس خاص و خوبی در مردم ایجاد می کند که به صورت خودجوش به نشاط اجتماعی منتهی می شود.
شهرستان تربت جام در فاصله ۱۶۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
۱۹۲۲/۷۴۹۴


منبع :: http://www.irna.irدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد