اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

چهارشنبه‌ سوری شاد برای مردم خراسان رضوی ایجاد شود

چهارشنبه‌ سوری شاد برای مردم خراسان رضوی ایجاد شود

استاندار خراسان رضوی گفت:باید چهارشنبه‎سوزی با همکاری سازمان‌های مردم نهاد و تشکل‌های فرهنگی به چهارشنبه‌سوری تبدیل شود. باید با همکاری دستگاه‌های دولتی چهارشنبه‌ای شاد و مفرح به دور از حوادث برای مردم ایجاد شود.

به گزارش ایسنا، علیرضا رشیدیان در جلسه شورای اداری استان که سالن اجتماعات استانداری خراسان رضوی برگزار شد، با بیان اینکه یکی از مسائلی که خانواده‌ها را برای آخر سال نگران می‌کند چهارشنبه‌سوزی است، عنوان کرد: امیدواریم همانگونه که رئیس جمهور تاکید کردند، سال آینده سال امید، نشاط، توسعه و پیشرفت برای تمام کشور خصوصا خراسان رضوی باشد.

وی افزود: بیش از ۷۳ بانو در استان خراسان رضوی با مسئولیت‌های مختلفی چون مدیرکلی، معاونی و رئیس اداره مشغول به کار هستند.  ۸۸ دهیار بانو وجود دارد که رشد بیش از ۶۰ درصدی داشته است. بیش از ۲۱۶ عضو شورا با رشد ۲۱ درصدی وجود دارد، در این دوره مجلس شورای اسلامی یک بانو در مجلس حضور دارد. این نشان می‌دهد که بانوان در استان و کشور با شرایط روبه‌رشدی روبه‌رو هستند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۲، ۱۶۷۷ نفر بانو و در سال ۹۵، ۲۱۷۰ بانو در پست‌های مدیریت مشغول به کار شدند، عنوان کرد: با سیاستی که رئیس جمهور فرمودند، بناست این مقدار رشد جهشی داشته باشد. باید فرصت برابر جدا از نگاه‌های جنسیتی، قومیتی، مذهبی، شهری و محله‌ای برای رشد تمام افراد ایجاد شود.

وی ادامه داد: ۱۷ درصد احزاب سیاسی و شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور توسط بانوان اداره می‌شود، اداره ۷۶ درصد دهیاری‌ها برعهده بانوان است. ۲۹ درصد شرکت‌های بین‌المللی و ۱۸ درصد اعضای هیئت‌علمی را بانوان تشکیل می‌دهند.

رشیدیان با بیان تبریک روز مهندسی، اظهار کرد: طبق آخرین آمار در استان حدود ۴۰ هزار مهندس در استان وجود دارد و بر اساس آمار جهانه ایران از نظر تعداد مهندس در رتبه سوم یا چهارم جهانی قرار دارد، داشتن این ظرفیت از مهندس در کشور فرصت بسیار خوبی است. امیدواریم مهندسین در حوزه‌های مختلفی چون ساخت و طراحی، تولید، مدیریت بهره‌برداری و مدیریت‌های مختلف نقش‌آفرینی کنند.

وی افزود: مهندسین باید در حوزه مستحکم‌سازی دقت لازم را داشته باشند. با توجه به وقوع زلزله‌های متعدد در سال گذشته، مستحکم‌سازی یکی از ضرورت‌های جدی است که امیدواریم تمام مهندسین به این مهم توجه داشته باشند.

وی بیان کرد: با توجه به مشکل کمبود آب باید برای کاشت و نگهداری درختان نسبت به نیاز آن‌ها به آب و آبیاری فکرهای مناسبی صورت گیرد. البته در این چند روز بارش‌هایی صورت گرفته اما هنوز نسبت به دوره بلندمدت آبی استان فاصله بسیار زیاد و جدی وجود دارد. لازم است کلیه افراد در حوزه جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و در حوزه‌های مصارف بهداشتی، شخصی و شرب و نیز مردم دقت لازم را در مسئله صرفه‌جویی داشته باشند. مسئله بهره‌وری آب جزو ضرورت‌های جدی است که باید همواره به آن توجه شود.

خبر جدید  نرم نرمک می‌رسد اینک بهار...

رشیدیان در خصوص شرایط آخر سال و نوروز، اظهار کرد: با توجه به اینکه معمولا بارش‌ها در استان دیر صورت می‌گیرد، تمامی دستگاه‌های مربوطه باید آمادگی لازم برای برف و یخبندان را داشته باشند و غافلگیر نشوند، زیرا استان میزبان تعداد زیادی از رائرین و مسافرین است که در ایام نوروز به استان سفر می‌کنند و باید از بدو ورود تمام افراد آماده باشند تا خدمات و شرایط مناسبی را چه از لحاظ ایمنی و چه آرامش و امنیت لازم  برای آن‌ها فراهم کنند.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه یک ماهه آخر سال، یک ماهه حساسی است، عنوان کرد: این امر به دلیل پرداخت حقوق، پاداش و عیدی است. برخی سازمان‌ها چه بخش دولتی و چه خصوصی مشکلاتی را دارند که باید در این زمینه پیگیری صورت گیرد. باید مشکلات منابع مالی لازم برای پرداخت حقوق، دستمزد و عیدی رفع شود تا هیچ فردی در هیچ حوزه‌ای دغدغه برای حقوق خود در آخر سال را نداشته باشد.

وی ادامه داد: در کنار این توجه به محرومان و افراد بی‌بضاعت توسط کمیته امداد، بهزیستی و سایر سازمان‌های خیریه جزو موارد مهم است. مردم همواره در مناسبت‌های مختلف به فکر کمک به همنوعان خود بودند و امسال نیز سازمان‌های کمیته امداد و بهزیستی باید برنامه‌ای برای سازماندهی کمک‌های مردمی با حفظ کرامت و عزت برای محرومان و مددجویان خود داشته باشند.

رشیدیان با اشاره به اینکه در دهه فجر امسال ۱۵۰۸ پروژه به ارزش ۱۸۵۷ میلیارد تومان داشتیم، تصریح کرد: در این زمینه افزایش چشمگیری نسبت به سال قبل وجود داشت. برخی از پروژه‌های اقتصادی را برای یک ماهه آخر سال نگه داشتیم تا با حضور یکی از مقامات کشوری و با یک مناسبت افتتاح کنیم، در طول سال جاری ۳۴۱۶ پروژه در مناسبت‌های مختلف به ارزش ۷۵۰۰ میلیارد تومان افتتاح شده است که از لحاظ تعداد ۴۲ درصد و از لحاظ اعتبار حدود ۱۳۰ درصد رشد داشته است.

خبر جدید  دعوت شهرداری مشهد ازمشهدی ها برای مشارکت در طرح خانه تکانی شهری

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه در پاییز بر اساس آمار اعلام شده، نرخ بیکاری در استان به ۸٫۸  رسیده و تک رقمی شده است، افزود: رئیس جمهور طرح‌هایی را در سطح کلی ابلاغ کردند که باید نسبت به اجرایی شدن آن‌ها پیگیر بود، تصریح کرد: از جمله این طرح‌ها بحث بازسازی ناوگان‌های فرسوده شهری و بین شهری است که باید از این فرصت استفاده کرد. باید هم از بخش‌های خصوصی دعوت کرد، هم بانک‌ها مشارکت داشته باشند و هم دستگاه‌های دولتی همکاری لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: بحث دیگر احیای بافت‌های فرسوده است که این کار در استان و شهر مشهد شروع شده اما باید همکاری گسترده در سطح استان صورت گیرد. برای توسعه اقتصادی روستاها بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات داده و یک فرصت زمانی تا پایان ماه ۴ سال ۹۷ تعیین شده که باید سازوکارهای لازم برای بهره‌برداری از این ظرفیت برای توسعه روستاها و مناطق محروم ایجاد شود. باید از این فرصت ملی در جهت توسعه اشتغال و افزایش تولید بر اساس مزیت‌ها و ظرفیت‌ها استان استفاده کرد.

استاندار خراسان رضوی گفت: فرمانداران و شهرداران باید نسبت به بحث مناسب‌سازی محیط و معابر عمومی برای افراد معلول، جانباز و کم‌توان توجه لازم را داشته باشند. باید راجع به معابر عمومی و ادارات دولتی و حمل‌ونقل عمومی متناسب با نیازهای آن‌ها اقداماتی صورت گیرد.

رشیدیان راجع به موضوع طرح جامع و تفصیلی، اظهار کرد: داشتن یک برنامه و طرح بهتر از بی‌برنامگی و برنامه‌ای ناقص است. هر طرح و پروژه‌ای اشکالاتی دارد که باید برطرف شود. امیدواریم با همت شهردار و شورای شهر این طرح به سرانجام برسد.

وی افزود: شهرداری مشهد با حجم بالایی از مشکلات روبه‌رو است، به این دلیل که مشهد یک کلان شهر بزرگ بعد از تهران است. مشهد با شهرهای دیگر قابل قیاس نیست. نه به دلیل بزرگی و وسعت بلکه به این دلیل که در سال میزبان بیش از ۲۸ میلیون نفر است که نیاز به توجه جدی به حوزه‌های زیرساخت‌های شهری دارد.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: همه مدیران در حوزه زیربنایی و روبنایی باید همکاری لازم را با شهرداری‌ و دهداری‌ها داشته باشند، شهرداری مشکلاتی در حوزه نقدینگی دارد که دستگاه‌های دولتی مطالبات شهرداری را پرداخت کنند تا کمکی به آن باشد.

خبر جدید  رونق دوباره 151 واحد تولیدی در خراسان رضوی

رشیدیان با بیان مجاورین نیز همچون زائرین قابل احترام هستند، عنوان کرد: باید خدمات مناسب برای مجاورین نیز مهیا شود. باید شهرداری برای طرح‌های اقتصادی و منابع مالی خود برنامه‌ریزی کند. باید عدالت توزیعی نسبت به شهرها برای ایجاد هماهنگی و دسترسی مناسب و عادلانه مردم به خدمات برقرار شود. منابع شهرداری‌ و دستگاه‌های دولتی برای رسیدن به اهداف موردنظر کفایت نمی‌کند، بنابراین دنبال طرح‌های سرمایه‌گذاری هستیم. امیدواریم ظرفیت جذب سرمایه‌گذار در خراسان رضوی و مشهد را بیشتر کنیم.

وی ادامه داد: مجمع مشورتی بانوان و جوانان راه‌اندازی شده که می‌توان از ظرفیت این جوانان و بانوان استفاده کرد. میزهای گفت‌وگو نیز با کارگران، دانشجویان، جوانان و هنرمندان در حال پیگیری است. مدیران و فرمانداران باید ارتقا کیفیت و افزایش کمیت دیدارهای مردمی را برنامه‌ریزی کنند زیرا این جزو وظایف ذاتی آن‌ها است.

رشیدیان در خصوص بحث نگرانی مردم در زمینه اقلام موردنیاز پرمصرف در آخر سال، عنوان کرد: خرید میوه برای پایان سال به اتمام رسید. بیش از ۲۶۰۰ تن پرتقال و ۱۱۰۰ تن سیب خریداری شد. برنج هندی و تایلندی با قیمت ۵۶۰۰ و ۳۹۰۰ تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع می‌شود. تخم‌مرغ نیز با قیمت ۵۸۰۰ تومان در فروشگاه‌های معتبر وجود دارد. ذخیره‌سازی مناسبی نیز در حوزه گوشت و مرغ نیز صورت گرفته است.

وی افزود: نظارت در زمینه کالاها، خدمات حمل‌ونقل و اقامتی از نیمه دوم اسفند تا ۱۷ فروردین انجام می‌شود تا جلوی هر گونه سوء‌استفاده در این ایام گرفته شود. در زمینه آرد و نانوایی نیز پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است. امسال نیز مشکلی برای مجاورین و زائرین ایجاد نخواهد شد. کارهای ستاد خدمات سفر آغاز شده که در سطح استان کار خود را انجام می‌دهد. رسانه‌ها و صداوسیما باید برای این ایام توجه لازم را داشته باشند.

رشیدیان با اشاره به اینکه پیشرفت به رنگی کردن دیوارها، ساختمان‌های بلند و ماشین‌های لوکس نیست، خاطرنشان کرد: هر زمان که جوانان و مردم با کتاب و کتاب‌خوانی آموخته شود، آن زمان جامعه و کشور پیشرفته خواهد شد. باید تلاش شود که همه به سمت کتاب و کتاب‌خوانی پیش بروند تا بتوان مردمی اهل مطالعه و کتاب‌خوانی داشت.         

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *