اخبار مشهد خراسان ما
سایر خبرگزاری ها

چهار اثر تاریخی خراسان‌رضوی در انتظار ثبت جهانی

چهار اثر تاریخی خراسان‌رضوی در انتظار ثبت جهانی

چهار اثر تاریخی استان خراسان رضوی در انتظار ثبت جهانی هستند.

به گزارش ایلنا، معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ثبت جهانی چهار اثر تاریخی این استان در فهرست یونسکو در دست پیگیری است.

مرجان اکبری افزود: این چهار اثر شامل منطقه تاریخی توس و آرامگاه فردوسی، آسبادهای نشتیفان در شهرستان خواف، سایت موزه بندیان درگز و رباط شرف در شهرستان سرخس است.

خبر جدید  اعتبار مسئولیت‌های اجتماعی نفت‌وگاز در جنوب استان بوشهر هزینه شود

وی افزود: از چهار اثر مزبور، پرونده ۲ اثر توس و آرامگاه فردوسی و نیز آسبادهای نشتیفان تکمیل شده و یک قدم تا ثبت جهانی فاصله دارد.

وی گفت: پرونده آسبادهای نشتیفان خواف در پرونده‌ای تجمیعی با آسبادهای استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی برای ثبت در فهرست آثار جهانی ارسال می شود.

اکبری افزود: قنات قصبه گناباد نیز با ثبت در فهرست آثار جهانی، نخستین اثر جهانی خراسان رضوی محسوب می شود.

خبر جدید  برپایی آیینهای عزاداری در بردسکن

وی در باره وجود دکل‌های فشار قوی برق در منظر آرامگاه فردوسی اظهار کرد: در صورت قطعی شدن ثبت شهر تاریخی توس و آرامگاه فردوسی در فهرست جهانی، تعامل لازم برای جابجایی این دکل ها انجام می شود و وجود دکل های مزبور مانعی برای ثبت جهانی نخواهد بود.

معاون میراث فرهنگی استان با بیان اینکه استان خراسان رضوی قدمت تاریخی بسیار دارد، گفت: شمار آثار تاریخی با قابلیت ثبت جهانی در این استان فراوان است اما تلاش شده تعداد انگشت شمار و برجسته ای برای ثبت جهانی انتخاب شود.

خبر جدید  مساجد وظیفه انتقال فرهنگ را بر عهده دارند

استان خراسان رضوی هم اکنون یک هزار و ۵۰۷ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد.

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *