اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

“کاخ خورشید” کلات در مرحله مقدماتی ثبت جهانی قرار گرفت

“کاخ خورشید” کلات در مرحله مقدماتی ثبت جهانی قرار گرفت

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کلات گفت: کاخ خورشید از آثار تاریخی این شهرستان در مرحله مقدماتی ثبت جهانی است.

شعار سال: شعبانعلی فرهمند اظهار داشت: شهرستان کلات در صنایع دستی در رشته‌های گلیم‌بافی، ابریشم‌بافی، نواربافی فعالیت گسترده‌ای دارد و در حال حاضر ۳۰۰ نفر در این سه رشته فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: دو رشته دیگر جاجیم‌بافی و سیاه چادر بافی که در این شهرستان در حال منسوخ شدن بود دوباره احیا شده و حدود ۳۵ نفر در این دو رشته فعالیت می‌کنند.

خبر جدید  توسعه متوازن دستور کار ورزش استان است/در سال 98بیش از گذشته می‌درخشیم

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کلات گفت: شهرستان کلات ۱۱۶ اثر باستانی دارد که از این تعداد ۳۴ اثر تا پایان سال ۹۵ ثبت ملی شده و در سال ۹۶ نیز تعداد ۲۶ اثر ثبت ملی می‌شوند وکاخ خورشید از آثار تاریخی این شهرستان در مرحله مقدماتی ثبت جهانی است.

فرهمند خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری شهرستان کلات ۳ منطقه شهر کلات، ارتوکن و قره‌سو و دو روستای آبگرم و بابا رمضان را داریم و در حال حاضر مجوزهای ۳ اقامتگاهدر روستاهای چهارراه و قره‌تیکان تا پایان امسال صادر می‌شود.

خبر جدید  فرازی از تلاوت هادی فصیحی قاری افغانستانی

وی تصریح کرد: کاخ خورشید در سال ۱۰۰ هزار نفر بازدید کننده دارد و حدود ۱۵۰ نفر از کشورهای اروپایی از این محل بازدید می‌کنند. در شهرستان کلات ۵ اثر تاریخی کاخ خورشید، مسجد کبود، کتیبه نادری، بند نادری و برج ارغونشاه از جمله آثار شاخص هستند که مرمت شده‌اند.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کلات در ارتباط با آثاری که نیاز به مرمت دارند،گفت: دو اثر رباط آب گرم و حمام قدیمی لائین کهنه در این شهرستان در حال تخریب هستند و نیاز به مرمت اضطراری دارند.

خبر جدید  پردیس بزرگ تئاتر مشهد احداث می‌شود

وی با بیان اینکه مردم باید در مرمت آثار به توجه ویژه‌ای به میراث فرهنگی داشته باشند، گفت: شهرهای کوچک نیازمند توجه بیشتری نسبت به توجه‌ای کهدر حال حاضر به آن‌ها می‌شود در حوزه گردشگریدارند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار ۱۸دی ۹۶، کدمطلب: ۱۶۲۲۲۹۶ ، www.tasnimnews.com

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *