خراسان ما
خراسان ما

“کاخ خورشید” کلات در مرحله مقدماتی ثبت جهانی قرار گرفت

“کاخ خورشید” کلات در مرحله مقدماتی ثبت جهانی قرار گرفت

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کلات گفت: کاخ خورشید از آثار تاریخی این شهرستان در مرحله مقدماتی ثبت جهانی است.

شعار سال: شعبانعلی فرهمند اظهار داشت: شهرستان کلات در صنایع دستی در رشته‌های گلیم‌بافی، ابریشم‌بافی، نواربافی فعالیت گسترده‌ای دارد و در حال حاضر ۳۰۰ نفر در این سه رشته فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: دو رشته دیگر جاجیم‌بافی و سیاه چادر بافی که در این شهرستان در حال منسوخ شدن بود دوباره احیا شده و حدود ۳۵ نفر در این دو رشته فعالیت می‌کنند.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کلات گفت: شهرستان کلات ۱۱۶ اثر باستانی دارد که از این تعداد ۳۴ اثر تا پایان سال ۹۵ ثبت ملی شده و در سال ۹۶ نیز تعداد ۲۶ اثر ثبت ملی می‌شوند وکاخ خورشید از آثار تاریخی این شهرستان در مرحله مقدماتی ثبت جهانی است.

فرهمند خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری شهرستان کلات ۳ منطقه شهر کلات، ارتوکن و قره‌سو و دو روستای آبگرم و بابا رمضان را داریم و در حال حاضر مجوزهای ۳ اقامتگاهدر روستاهای چهارراه و قره‌تیکان تا پایان امسال صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: کاخ خورشید در سال ۱۰۰ هزار نفر بازدید کننده دارد و حدود ۱۵۰ نفر از کشورهای اروپایی از این محل بازدید می‌کنند. در شهرستان کلات ۵ اثر تاریخی کاخ خورشید، مسجد کبود، کتیبه نادری، بند نادری و برج ارغونشاه از جمله آثار شاخص هستند که مرمت شده‌اند.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کلات در ارتباط با آثاری که نیاز به مرمت دارند،گفت: دو اثر رباط آب گرم و حمام قدیمی لائین کهنه در این شهرستان در حال تخریب هستند و نیاز به مرمت اضطراری دارند.

وی با بیان اینکه مردم باید در مرمت آثار به توجه ویژه‌ای به میراث فرهنگی داشته باشند، گفت: شهرهای کوچک نیازمند توجه بیشتری نسبت به توجه‌ای کهدر حال حاضر به آن‌ها می‌شود در حوزه گردشگریدارند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار ۱۸دی ۹۶، کدمطلب: ۱۶۲۲۲۹۶ ، www.tasnimnews.com

[ad_2]

Source linkدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بانک پاسارگاد