اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

کار پلیس باید جزو مشاغل سخت محسوب شود

کار پلیس باید جزو مشاغل سخت محسوب شود

رئیس عقیدتی‌سیاسی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: مأموریت‌ها و فشار کار بسیار زیاد است، با این وجود کار پلیس جزو مشاغل سخت محسوب نمی‌شود؛ در صورتی که نیروهای پلیس در تمام صحنه‌ها از خانوادگی گرفته تا جامعه حضور دارند. 
حجت‌الاسلام محمدرضا تقوی‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، گفت: پلیس باید اقتدار و برخورد حکیمانه داشته باشد تا وقتی افراد جامعه پلیس را دیدند، احساس امنیت کنند. خوشبختانه نیروهای بسیار خوبی هم از نظر معنوی و هم از نظر اعتقادی، در اداره پلیس داریم.
وی افزود: پلیس ماموریت‌های بسیار زیادی دارد که از آن‌جمله می‌توان به ۱۲۴ نوع ماموریت آشکار و بیش از ۲۵۰ نوع ماموریت پنهان اشاره کرد. 
تقوی‌مقدم با بیان اینکه «سروکار مردم با پلیس در صحنه‌های اجتماعی بسیار زیاد است و اگر پلیس بنیه معنوی بالایی نداشته باشد، ممکن است دچار انحراف شود»، افزود: آنچه پلیس را در برابر این ماموریت‌ها حفظ می‌کند، معنویت و اعتقاد است. گاهی تا ۱۶ هزار تماس با ۱۱۰ گرفته و بخش زیادی از آن‌ها نیز عملیاتی می‌شود، اگر پلیس معنویت و اعتقاد نداشته باشد، نمی‌تواند خدمتگزار خوبی برای مردم باشد.  
وی راهکار حفظ این اعتقاد را پناه‌بردن به معنویات، قرآن و اهل بیت برشمرد و افزود: نیروی انتتظامی فلسفه وجودیش حفظ امنیت برای جامعه است و فلسفه وجودی سازمان عقیدتی سیاسی حراست و حفاظت از این پرسنل است. بیش از صد نفر روحانی در نیروی انتظامی استان مشغول خدمت هستند. 
تقوی‌مقدم در تشریح اقدامات بخش عقیدتی‌سیاسی نیروی انتظامی استان بیان کرد: این روحانیون از ساعت هفت تا هشت صبح برای همکاران جلسات قرآن دارند و روزهای پنج‌شنبه معمولاً جلسات و محافل انس با قرآن با وجود قاریان بین‌المللی برگزار می‌شود. در بقیه روزها جزءخوانی و کلاس‌های آموزشی داریم.
وی با اشاره به اینکه «آشنایی با قرآن آثار معنوی خود را خواهد داشت و تلاش است برای حفاظت از انقلاب و دستاوردهای آن و امنیت اخلاقی اجتماعی، تزکیه نفس نیروهای خدوم نیروی انتظامی ادامه داشته باشد»، بیان کرد: با توجه به اینکه نظام ما یک نظام اسلامی است و برگرفته شده از بعثت انبیا و هدف‌دار و دارای هدف مشخصی است -و آن هدف لقای کلمه الله است- نیروهای ما  در حال سربازی و خدمت به جامعه‌ و کشوری‌ست که متعلق به صاحب‌الزمان (عج) است.
رئیس عقیدتی‌سیاسی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی ادامه داد: ما اگر خواسته باشیم نیروی ما سالم باشد، باید معرفت داشته باشند و هرچه میزان معرفت به ذات الهی بالاتر رود و بداند این خدمت بدون اجر نیست در پای خدمت محکم‌تر و استوارتر خواهد بود. این باور و اعتقاد در سایر کشورها نیست و این اعتقادات مخصوص کسانی است که به خدا و پیامبران اعتقاد دارد و ما معتقدیم و سربازان ولی عصر هستیم.
وی یکی از چالش‌های نیروی انتظامی استان که مسئولان باید بیشتر به آن توجه داشته باشند را ماموریت‌های بیش از حد نیروها برشمرد و افزود: نیروهای انتظامی باید در خیلی از صحنه‌هاباید حضور داشته باشند. این درحالی‌ست که تعداد نیروها، معدود شده و سرباز نیز نسبت‌به سال گذشته کمتر داریم. 
تقوی‌مقدم با بیان اینکه «حدود ۱۵۰۰سرباز نسبت‌به سال‌های قبل کمتر داریم»، تصریح کرد: این مسئله فشار زیادی به ما وارد می‌کند. مأموریت‌ها بسیار زیاد است و نیروهای ما اصلاً فرصت استراحت ندارد. با این وجود کار پلیس جزو مشاغل سخت محسوب نمی‌شود؛ در صورتی که آن‌ها در تمام صحنه‌ها از خانوادگی گرفته تا جامعه حضور دارند. 
رئیس عقیدتی‌سیاسی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی ادامه داد: نیروهای گشت که در اطراف حرم مشغول به کار هستند، شیفت‌های دوازده‌ساعته دارند و سربازانی در ایام نوروز داشتیم که به هیچ عنوان مرخصی نداشتند. فرماندهان ما نیز فشارهای زیادی به دلیل کمبود نیرو تحمل می‌کنند. 
وی از جمله دلایل کمبود نیرو را کاهش زاد و ولد برشمرد و افزود: فروش سربازی یکی از کارهای اشتباهی بود که صورت گرت. نظام باید یک فکر اساسی در این خصوص انجام دهد؛ اگر سربازی حرفه‌ای شود، علاوه‌بر ایجاد شغل، فشار کار نیز بر روی نیروی انتظامی کم خواهد شد. اگر سربازی ما حرفه‌ای شود، بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.  
تقوی‌مقدم با بیان اینکه «در نیروی انتظامی از کارهای خوبی که بنیانگذاری شد، برگزاری کلاس‌های اخلاقی، سیاسی و معرفتی برای خانواده‌های نیروی انتظامی است که سابقه نداشته»، اظهار کرد: در همین ۶ هفته‌ای که از تشکیل کلاس‌ها گذشته، حدود ۵۰ هزار نفر از سراسر کشور با خانواده به مدت چهار روز و با هزینه کامل به مشهد آمدند و آموزش دیدند و موفقیت‌های زیادی با برگزاری این کلاس‌ها کسب کردیم.
وی در پاسخ به این سوال که «چه مکانیزمی برای ارزیابی سلامت روان سربازان و کارکنان وجود دارد و تا چه حد در این زمینه با نهادهای دانشگاهی همکاری می‌کنید؟»، گفت: تا کنون در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای امضا نشده، و لی جلسات مختلفی با حوزه علمیه و بعضی از اساتید دانشگاهی انجام شده است.
انتهای پیام
منبع :: کار پلیس باید جزو مشاغل سخت محسوب شود

خبر جدید  ماندگاری گردشگر در مشهد؛ فرصت یا تهدید؟
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *