اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

«گارنت» سنگی با ویژگی تغییر رنگ

«گارنت» سنگی با ویژگی تغییر رنگ

 سنگ «گارنت» یکی از مهم‌ترین‌ها در تجارت سنگ بوده و بسیار نادر است؛ این اهمیت از خاصیت تغییر رنگ این سنگ نشات می‌گیرد که در تعداد انگشت‌شماری از جواهرات رخ می‌دهد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، تغییر رنگ سنگ «گارنت» بسته به نوع منبع  نوری که به آن می‌تابد متفاوت است؛ رنگ‌های این سنگ شامل سبز، زرد روشن، نارنجی آتشین، خاکی، آبی، بنفش، صورتی و بیشتر قرمز است.
سنگ «گارنت» به دلیل خاصیت تغییر رنگی که در خود دارد بسیار چشم‌گیر است و اغلب از بهترین نوع «الکساندریت» برتر است. شایع‌ترین تغییر رنگ سنگ «گارنت» از قرمز به سبز است.
بیشتر گرانت‌‎های رنگی زمانی که در نور طبیعی قرار می‌گیرند رنگ برنزی یا سبز مایل به قهوه‍‌ای را نشان می‌دهند، این سنگ هم‌چنین زمانی که زیر نور خورشید قرار می‌گیرد به رنگ صورتی دیده می‌شود.
منبع اصلی سنگ «گارنت» در شرق آفریقا به ویژه دره اومبا در تانزانیا است، از دیگر منابع این سنگ می‌توان به سریلانکا، ماداگاسکار، نروز، توندرا و ایالات متحده آمریکا اشاره کرد.
ویژگی تغییر رنگ در سنگ‌هایی که دو موج نور (به جای یک موج) و تقریبا همان اندازه را جذب نمی‌کنند، ایجاد می‌شود، به این شکل که یک سنگ قرمز رنگ، قرمز دیده می‌شود زیرا تمام فرکانس‌های نور را به جز قرمز جذب می‌کند.
سنگ «گارنت» انواع مختلفی از جمله آلماندیت، آندرادیت، گارنت سبز، توپازولیت، ملانیت، گراسولار، گارنت صورتی، ساوریت، گارنت قرمز و هسونیت می‌شود که آلماندیت، رایج‌ترین نوع «گارنیت» است که در جواهر سازی بسیار استفاده می‌شود.
آندرادیت یکی دیگر از انواع «گارنت» است که در خود تیتانیوم و منیزیوم دارد، رنگ گارنت سبز(دمانتویید) به دلیل وجود کلسیم و کروم بوده که یکی از باارزش‎ترین نوع این سنگ است.
نوع توپازولیت، زرد رنگ است و فقط در کریستال‌های کوچک «گارنت» دید می‎‌‎شود، گراسولا یکی دیگر از انواع خالص «گارنت» است که بی‌رنگ دیده می‌شود، گارنت صورتی از دیگر انواع این سنگ است که به دلیلوجود آهن به رنگ صورتی درآمده که کم‌یاب است و در مکزیک آن را «روزولیت» می‌نامند، هسونیت نیز به دلیل وجود ترکیبات منگنز و آهن قهوه‌ای مایل به نارنجی است .
بر اساس افسانه‌ها سنگ «گارنیت» در قرون وسطی برای درمان افسردگی استفاده می‌شده است، هم‌چنین نویسندگان عبری این سنگ را یکی از ۱۲ سنگ قیمتی در قلمرو هارون می‌داستند و عده‌ای معتقدند که «گارنت قرمز» در سنت مسیح به عنوان نماد فداکاری مورد توجه بوده است.
عده‌ای بر این باورند که «گارنت» برای تقویت نیوری جسمانی، استقامت و قدرت انسان موثر بوده و هم‌چنین برای کاهش بیماری‌های پوست، تنظیم فشار خون نیز به کار می‌رفته است. بر اسا باورهایی که در گذشته وجود داشته است افرادی از این سنگ استفاده می‌کردند که قصد داشتند کاربردی دیده شوند.
برخی معتقد بودند که این سنگ برای درمان بیماری‌های ریه، بیماری‌های خون، سیستم گردش خون، افزایش تولید هموگلوبین و برای درمان بیماری‌های ستون فقرات موثر است؛ هم‌چنین «گارنت» می‌تواند خونی که در قلب و ریه‌ها جریان دارد تمیز، DNA را احیا و به جذب مواد معدنی و ویتامین‌‎ها کمک کند.
منبع: دایره‌المعارف سنگ‌های قیمتی
انتهای پیام
منبع :: «گارنت» سنگی با ویژگی تغییر رنگ

خبر جدید  خراسان رضوی میزبان دور دوم مسابقات کشوری اسنوکر و پاکت
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *