اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

گزارش منشأ ریزگردهای خارجی خراسان رضوی آماده شده است

گزارش منشأ ریزگردهای خارجی خراسان رضوی آماده شده است

به گزارش خبرنگارمهر، تورج همتیدر پنجمین نشست کمیته فنی کارگروه آمادگی مقابله با گرد و غبار استان که در محل اداره کل محیط زیست خراسان رضوی برگزارشد اظهار کرد:اقلیم خشک و نیمه خشک استان با وزش جریانهای غالب چرخنده تابستانه و جریانات غربی زمستانه متاسفانه شرایط مطلوبی برای وقوع ریزگرد را فراهم ساخته است.

وی افزود:اثرات اقلیمی تالاب ها بر نواحی مجاور، تغذیه آب های زیرزمینی ، توسعه اکوتوریسم بواسطه کارکردهای اکولوژیک و اقلیمی تنها بخشی از جایگاه تالاب ها در حفظ محیط زیست است و این اداره کل با همراهی دیگر متولیان، حفظ و احیاء تالاب های ارزشمند استان را در صدر اولویت های اجرایی زیست محیطی خراسان رضوی قرار داده است.

خبر جدید  نمایشگاه بین المللی مبلمان در مشهد گشایش یافت

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد:همراهی نهاد های اجتماعی و جوامع محلی در موضوع احیای مراتع و تالاب های استان پتانسیل ارزشمندی در پیشبرد اهداف مورد نظر است.

وی گفت:سدسازی و در پی آن خشک شدن تالاب‌های پایین‌دست یکی از عوامل موثردر تقویت منابع ریزگردها است و بهره‌کشی بی‌رویه از منابع طبیعی و مدیریت نامناسب بر این منابع، همچنین رهاسازی زمین‌های کشاورزی وفرسایش خاک از جمله فعالیت های غیر اصولی و آسیب رسانی هستند که طوفان‌های ریزگردی را به دنبال خواهند داشت.

خبر جدید  آبگرفتگی برخی معابر مشهد/شهرداری دوباره غافلگیر شد

همتی تصریح کرد:گزارشوضعیت بادها و کانون های منشأ گرد و غبار فرامرزی جهت ارائه به نمایندگی وزارت امور خارجه درشمال شرق کشور و دفتر امور بین الملل سازمان حفاظت محیط زیست آماده شده است و در این راستااستفاده از ظرفیت نهادهای مدنی و جلب مشارکت سازمان های مردم نهاد در زمینهآموزش وپیشگیری می تواند با هوشیار سازی عمومی و افزایش آگاهی ها میزان آسیب وارده به منابع ومردم را کاهش دهد.

خبر جدید  تغییر هویت مذهبی مشهد ساخته ذهن کوچک برخی افراد است

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد:پدیده ریزگرد مختص یک منطقه جغرافیایی خاص نیست و علاوه بر فعالیت‌های انسانی، تغییرات آب‌وهوایی در سرزمین نیز بر این پدیده تاثیرگذار است.

کد خبر ۴۵۲۹۲۹۹


منبع :: https://www.mehrnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *