اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

۴۵ درصد از نیاز «فاکتور ۸» بازار توسط شرکت دارویی آستان قدس تامین می‌شود

۴۵ درصد از نیاز «فاکتور ۸» بازار توسط شرکت دارویی آستان قدس تامین می‌شود

– اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس به نقل از آستان نیوز،شرکت سامان داروی هشتم وابسته به آستان قدس رضوی بهعنوان یک شرکت دانشبنیان در آبان ماه ۱۳۸۷ تأسیس و پروژه تحقیقاتی تولید فاکتور هشت نوترکیب انسانی را تحت پوشش خود قرار داد.در سال ۱۳۹۴، این شرکت موفق به تولید «سافاکتوAF» بهعنوان اولین فاکتور هشت انعقادی نوترکیب ایرانی شد و نویدی خوش را به بیماران رنج دیده هموفیلی کشور داد، چرا که شرکت سامان داروی هشتم بهعنوان چهارمین شرکت دنیا به این فناوری مهم دست یافت. در دستیابی به این موفقیت ملی، واحد تحقیق و توسعه(R&D) شرکت سامان داروی هشتم نقش چشمگیری داشته است. در این مجال با گوشههایی از فعالیتهای واحد تحقیق و توسعه این شرکت آشنا میشویم.

از یک خدمت ملی تا صرفهجویی ارزی واحد تحقیق و توسعه شرکت سامان داروی هشتم از سال ۱۳۸۸ با رویکرد تولید فاکتور هشت نوترکیب بهعنوان نخستین استراتژی خود شروع به کار کرد. در سال ۱۳۹۲، سافاکتو تولید و پس از انجام مراحل کارآزمایی بالینی(Clinical trial)، در سال ۱۳۹۴ وارد بازار دارویی کشور شد. واحد تحقیق و توسعه این شرکت در گام بعدی خود، افزایش بیان فاکتور هشت نوترکیب تولید شده را در دستور کار قرار داد و در این راه توانست اقدامات بسیار ارزشمندی انجام دهد به گونهای که در حال حاضر شاهد تولید ۸ برابری این محصول نسبت به سال ۱۳۹۴ هستیم.امروزه تعداد قابل توجهی از بیماران هموفیلی کشور، مصرفکننده محصول فاکتور هشت نوترکیب شرکت سامان داروی هشتم هستند.نادر مقصودی معاون توسعه محصول شرکت سامان داروی هشتم میگوید: «این شرکت در حال حاضر، نیاز ۳۰ تا ۳۵ درصد بیماران هموفیلی نوع A کشور را تأمین میکند که با توجه به افزایش مصرف داروی فاکتور هشت توسط بیماران هموفیلی در شرایط اورژانسی مانند عمل جراحی یا تصادفات، از نظر میزان مصرفی سافاکتو، بین ۴۰ تا ۴۵ درصد بازار کشور را تحت پوشش خود قرار داده است».کشف ۲۳۰ هزار قلم داروی ضد سرطانی و نایابهمدان| صادرات خام گیاهان دارویی به ضرر تولیدکنندگان کشور استقزوین| بیش از ۹۶ درصد داروها در داخل کشور تولید می شودشرکت سامان داروی هشتم بهعنوان یکی از شرکتهای وابسته به هلدینگ سلامت و داروی آستان قدس رضوی همواره به دنبال تأمین شاخصترین نیازهای دارویی کشور بودهچنان که با تولید سافاکتو توسط این شرکت، قیمت محصولات وارداتی فاکتور هشت و همچنین میزان واردات آن بهطور چشمگیری کاهش یافت و صرفهجویی ارزی قابل توجهی برای کشور به همراه داشت. البته این امر در حالی است که پیش از تولید سافاکتو توسط شرکت سامان داروی هشتم فقط فاکتور هشت پلاسمایی در کشور وجود داشت، اما با تولید این محصول، سایر کشورهای تولیدکننده فاکتور هشت نوترکیب مانند شرکت فایزر اقدام به وارد کردن محصول خود یعنی «زینتا» به کشور کردند.

خبر جدید  نمایشگاه قرآن در نمایشگاه بین‌المللی مشهد برپا می‌شود

تولید محصولی با کیفیت درجه یک وی میگوید: فعالیتهای واحد تحقیق و توسعه شرکت سامان داروی هشتم محدود به تحقیق در محیط آزمایشگاهی نمیشود. این واحد در حوزه بازار داخلی و همچنین جهانی بررسی و مطالعه کرده و با در نظر گرفتن بُعد اقتصادی، نیاز ملی و توانمندیهای شرکت وارد یک حوزه دارویی جدید میشود.مقصودی تأکید میکند: «این شرکت در حال حاضر چند طرح پژوهشی را با محوریت مطالعه بر روی آنتیبادیهای مونوکلونالMAb)) که در ردیف داروهای انکولوژی(سرطانی) است، در دستور کار دارد. دو محصول شرکت در این حوزه نیز تا ۲-۳ سال آینده وارد بازار خواهد شد». سایت شرکت سامان داروی هشتم با بالاترین استانداردهای جهانی و مدرنترین تجهیزات با هدف ارتقاء و تثبیت کیفیت محصول ساخته شده است.وی با اشاره به جایگاه اعتقادی خاصی که مجموعه آستان قدس رضوی در بین مردم دارد، میافزاید: «عملکرد شرکت سامان داروی هشتم توسط سازمان غذا و داروی کشور و همچنین سازمان اقتصادی رضوی رصد میشود، از اینرو تمامی کارکنان این شرکت با دقت و حساسیت ویژهای کار میکنند تا محصولی درجه یک در اختیار بیماران هموفیلی قرار گیرد».

خبر جدید  ۴۵ مرکز شاهدپژوهی در آموزش و پرورش خراسان‌رضوی فعال شد‌

زمینهسازی برای صادرات سافاکتو واحد تحقیق و توسعه این شرکت(R&D) با محققان دانشگاههای داخل و خارج از کشور و همچنین مراکز تحقیقاتی سایر شرکتهای دارویی در تعامل و پیوند است و از تکنولوژیها و دانش فنی کشورهای پیشرفته دنیا برای رسیدن به چشمانداز نهایی خود استفاده میکند. در این راستا، بستر همکاری برای تمامی محققان کشور با شرکت سامان داروی هشتم چه از نظر تأمین سرمایه و چه مکان پژوهش فراهم است.مقصودی تصریح میکند: «این واحد در تلاش است تا ابتدا به یکی از سه واحد برتر R&D کشور در حوزه دارویی نوترکیب تبدیل شده و سپس واحد تحقیق و توسعه برتر جهان اسلام شود. توسعه دانش در عرصه تولید داروی زیست فناوری نیز یکی دیگر از اهداف آینده این شرکت بهشمار میرود که در این حوزه فعالیتهایی آغاز شده است. همچنین تأمین کل نیاز دارویی کشور به داروی فاکتور هشت نوترکیب، اقدام برای ثبت سافاکتو در کشورهای خارجی و فراهم کردن زیرساختهای لازم برای صادرات آن، از مهمترین برنامههای سالهای آینده شرکت سامان داروی هشتم است».انتهای پیام/ش
منبع :: https://www.tasnimnews.com

خبر جدید  ترکیب استقلال تهران مقابل پدیده شهر خودرو اعلام شد
0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *