اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

۹۵ درصد خون اهدایی در خراسان رضوی به فرآورده‌های خونی تبدیل می‌شود

۹۵ درصد خون اهدایی در خراسان رضوی به فرآورده‌های خونی تبدیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، حمیدرضا اسلامی ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبههای نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: ۵۹بیمارستان استان و ۶ دانشگاه علوم پزشکی از خدمات انتقال خون خراسان رضوی بهره میبرند؛ عزیزانی نسبت به اهدای خون به صورت فعال مشارکت دارند و اکنون ۶ پایگاه در مشهد و ۵ پایگاه نیز در شهرستانها فعال است و اخیرا در تربت جام نیز پایگاه جدید احداث شد.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی بیان کرد: شرایط اهدای خون ساده است و باید حداقل ۵۰ کیلوگرم وزن و میانگین سنی نیز از ۱۸ تا ۶۰ سال است؛ سال گذشته بیش از ۱۸۰ هزار نفر برای اهدای خون در استان مراجعه داشتند که ۱۴۰ هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند.

اسلامی عنوان کرد: قطعا برای ما دو مسئله حائز اهمیت است؛ یکی اینکه فرد مراجعه کننده برای سلامتی خودش اهدای خودش مشکلی ایجاد نکند و دوم اینکه خون وی برای فردی که نیاز دارد نیز مشکلی ایجاد نکند و بر این اساس، شرایط دقیق و وسواسی را برای اهدای خون داریم و در چند مرحله خون مورد بررسی قرار میگیرد.

خبر جدید  جشنواره فیلم کودک در مشهد؛ باز هم خبری از تبلیغات محیطی نبود

وی با اشاره به اینکه اکنون فقط ۵ درصد خون به صورت خون به بیمارستان اهدا میشود گفت: ۹۵ درصد باقیمانده تبدیل به فرآورده میشود و بعضا داروهای مهمی از این طریق و از طریق پلاسمای خون تولید میشود.

اسلامی خاطرنشان کرد: ۳۵۲ هزار کیسه خون و فرآورده سال گذشته در اختیار بیمارستانها قرار گرفته و همواره در شرایط حساس و ضروری، تراکم مراجعه کننده را خوشبختانه داشتهایم؛ توصیه ما این است که در زمان انتظار نوبت، پمفلتها و جزوات آموزشی را مطالعه کنند تا اطلاعات آنها نسبت به شرایط اهدای خون افزایش پیدا کند.

خبر جدید  حاشیه شهر مشهد یک بیماری وخیم و مزمن است

وی با بیان اینکه اهدای خون فواید بسیار زیادی دارد تصریح کرد: کسانی که اهدای خون صورت میدهند، سیستم خونسازشان فعال میشود و کمتر دچار مسائل پزشکی و سکته میشوند و افرادی را داریم که ۱۲۰ تا ۱۳۰ بار در استان خون اهدا کردهاند و با اهدای خون مکرر، سیستم خونساز آنها بسیار فعال است.

اسلامی ادامه داد: این ۳۵۲ هزار کیسه خون به ۵۹ بیمارستان استان ارسال شده است؛ ۵۹ بیمارستان و گاهی برخی استانها نیاز ضروری به خون استان دارد و خیلی از موارد نیز پیشبینی نشده است.

وی عنوان کرد: با همت مردم و شهروندان همیشه این آمادگی را داریم که برای چند روز آینده خون را در ذخایر استراتژیک خود داشته باشیم و باید در فصول سرد سال میزان مراجعات بیشتر شود زیرا استان ما یک قطب درمانی کشوری و جهانی است. عملهای جراحی و به ویژه قلب و زنان و زایمان نیاز به خون و فرآوردههای خونی زیادی دارد. فقط بیمارستان امام رضا(ع) در سال گذشته چیزی حدود ۵۴ هزار کیسه خون استفاده کرد و یا بیمارستان رضوی ۲۲ هزار کیسه خون استفاده کرد. برای هر عمل جراحی قلب حداقل باید ۱۰ کیسه خون رزرو داشته باشیم.

خبر جدید  افزایش ۲ برابری روزهای هوای پاک در مشهد

اسلامی تصریح کرد: نوبت عمل جراحی قلب در همین استان ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال قبل، حدود یک سال نیاز به انتظار داشت اما امروز نوبت به چند روز رسیده و این یکی از افتخارات کشور ما است.

انتهای پیام/ ت


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *