اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

۱۰ دستگاه نسل جدید شتاب نگار زمین در مشهد رونمایی شد

۱۰ دستگاه نسل جدید شتاب نگار زمین در مشهد رونمایی شد

معاون وزیر راه و شهرسازی روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از این دستگاهها گفت: این دستگاهها که جنبش زمین و حرکتهای تکنیکی آن را رصد و اطلاعات را آنلاین در اختیار قرار می دهد برای کاهش خطرپذیری و افزایش تاب آوری شهر بزرگ مشهد که پایتخت معنوی کشور نیز هست امکان بسیار خوبی فراهم می‌کند.
محمد شکرچی افزود: کشور ژاپن که درآن زلزله های بسیار زیادی رخ می دهد در مقایسه با جمعیت و مساحت کشور ما حدود ۱۰ برابر بیشتر دستگاه شتاب نگار دارد.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی گفت: طبق تجربه تاریخی، زلزله ها بعد از ۴۰۰ تا ۴۷۰ سال یک دوره بازگشت دارند و دوباره رخ می دهند و سال ۱۰۵۰ هجری شمسی آخرین زلزله مخرب در این منطقه جغرافیایی رخ داده است که شهر مشهد را ویران کرده است اما امروز انتظار داریم با استفاده از دانش و فناوری جدید زلزله نتواند تخریب زیادی ایجاد کند.
شکرچی افزود: تا امروز در استان خراسان رضوی ۵۹ دستگاه شتاب ‌نگار وجود داشت که از این تعداد، پنج دستگاه مربوط به شهر مشهد بود اما آنلاین نبودند و اطلاعات آنها با فاصله زمانی دریافت می شد اما در فرصت پس از برجام این امکان فراهم شد تا ۱۰ دستگاه نسل جدید شتاب نگار برای شهر مشهد خریداری شود.
او ادامه داد: سه دستگاه شتاب نگار نسل جدید امروز نصب و فعال می شود و هفت دستگاه دیگر نیز تا ماه فروردین سال آینده راه اندازی می شود .
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی گفت: با همکاری مدیریت شهری و مدیریت استانی خراسان رضوی می کوشیم سایر شهرهای این استان را نیز به نسل جدید این دستگاهها مجهز کنیم.
شکرچی گفت: فراهم کردن شهر ایمن تر و زندگی بهتر برای شهروندان از وظایف ماست و امیدواریم اطلاعاتی که به واسطه نصب و راه اندازی دستگاههای شتاب‌نگار به دست می آید بتواند مورد استفاده مراکز دانشگاهی و پژوهشگران قرار گیرد تا بتوانیم هوشمندانه این موضوعات را مدیریت کنیم.

خبر جدید  ساخت تونل قطار سریع السیر مشهد به گلبهار آغاز شد

*۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای خرید ۱۰ دستگاه جدید شتاب نگار
سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد نیز در این مراسم گفت: یکی از گامهای اساسی در راه هوشمندسازی شهر مشهد نصب دستگاههای شتاب‌نگار است.
امیر عزیزی افزود: به رغم وجود تحریمها با همکاری مناسبی که بین شهرداری و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه صورت گرفت توانستیم با فرصت به وجود آمده پس از برجام ۱۰ دستگاه جدید با هزینه ۳۰ میلیارد ریال برای شهر مشهد خریداری کنیم.
وی ادامه داد: پیش از این در شهر مشهد پنج دستگاه قدیمی شتاب نگار وجود داشت که مربوط به ۴۰ سال قبل بود و اطلاعات را با تاخیر و به صورت دستی در اختیار ما قرار می داد.
سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد گفت: چند دهه است که در مشهد اطلاعات جنبش زمین ثبت و ضبط نمی شود و این در حالی بود که یکی از دغدغه‌های افرادی که در حوزه زمین لرزه فعالیت می‌کردند این بود که بتوانند رفتار گسلهای مشهد و جنبش زمین در این منطقه را رصد کنند که این شتاب‌نگارها این کار را انجام می‌دهند.
عزیزی افزود: با نصب و بهره‌برداری از شتاب نگارهای جدید، می توان با داده‌های واقعی به عنوان یکی از راههای ‌پیش‌یابی زلزله، تحلیل های لازم را انجام داد.
یک عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم گفت: آخرین زلزله‌ای که مشهد را تخریب کرد مربوط به سال ۱۰۵۲ شمسی یعنی ۳۵۰سال پیش است که طی آن بیش از دو سوم مشهد با خاک یکسان شد و چهارهزار نفر کشته شدند و حتی در آن حادثه گنبد امام رضا(ع) نیز فرو ریخت.
مسعود ریاضی افزود: زلزله در مشهد امری جدی است و این شهر با چند گسل احاطه شده که مهمترین آنها در شمال و جنوب این کلانشهر قرار دارد.
وی ادامه داد: مهندسان سازه هرقدر بتوانند شتاب ساختمان در زمان زلزله را دقیقترتخمین بزنند ساختمان در زمان زلزله محکمتر خواهد بود ودرواقع یکی از اقداماتی که زمان زلزله از آن استفاده می‌شود بهره‌گیری از پتانسیل شتاب در محل است.
۳۰ درصد مساحت کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد در پهنه هایی با درجه خطر خیلی بالا از لحاظ زلزله واقع شده است که در مواقع بحران می تواند تلفات زیادی را تحمیل کند کلانشهر مشهد با وسعت ۳۵۱ کیلومترمربع تنها ۱۵ سوله بحران دارد.
۱۹۲۲/۷۵۰۵

خبر جدید  رونق اقتصادی و گردشگری گناباد دستاورد ثبت جهانی زعفران است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *