به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، جواد اسلامی محمدی افزود: پارسال و امسال بازآفرینی ۳۱ محله از مجموع ۱۱۷ شناسایی در خراسان رضوی در دستور کار قرار گرفته است. در این چارچوب ۵۶ پروژه در قالب ساخت واحد مسکونی، آب و فاضلاب، توزیع برق، ساخت کتابخانه عمومی، پایگاه سلامت اجتماعی، مدرسه، فضای سبز و کلانتری در دست اجرا قرار دارد.

وی ادامه داد: ۲۷ محله از این تعداد مربوط به شهر مشهد بوده و بقیه محلات در شهرهای سبزوار، نیشابور، گناباد و کاشمر قرار دارند. تاکنون یک میلیارد و ۵۳۰ میلیون ریال برای اجرای پروژه های بازآفرینی در این مناطق هزینه شده است.

معاون اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: همچنین تاکنون پروژه هایی به ارزش ۲۶۰ میلیارد ریال پروژه در این چارچوب به بهره برداری رسیده و برای دهه مبارک فجر امسال ۱۰ پروژه با هزینه ۱۸۰ میلیارد ریال آماده افتتاح شده اند.

وی هدف سیاستهای بازآفرینی شهری و برنامه های تجدید حیات شهری را که از زمان فعالیت دولت یازدهم کلید خورد 'ارتقا شرایط کیفی زندگی در سکونتگاهها از طریق ایمن سازی و مقاوم سازی ساختمانها، توسعه و بهبود زیرساختهای شهری، تأمین خدمات شهری مورد نیاز، آموزش ساکنان، ایجاد فرصتهای شغلی، تقویت نهادهای مدیریت محلی و دفاتر خدمات محله ای مردم نهاد، الگوسازی و ترویج قواعد و دستورالعملهای کیفی ساخت و ساز' برشمرد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی افزود: در این چارچوب علاوه بر پروژه های تعریف شده برای این اداره کل بخشی از پروژه های بازآفرینی محلات در حوزه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در قالب 'برنامه اقدام مشترک' در دست انجام است.

وی ادامه داد: برنامه اقدام مشترک می بایست تا افق ۱۴۰۴ در قالب دو هزار و ۵۱۳ پروژه در محلات ۳۱ شهر خراسان رضوی اجرا شود که از این تعداد هزار و ۸۵۵ پروژه مربوط به هشت پهنه از محلات مشهد است.

اسلامی محمدی کل اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای 'برنامه اقدام مشترک' را ۱۶ هزار و ۱۹۰ میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: از این میزان سهم پرداختی دستگاههای اجرایی ۱۵ درصد، سهم پرداختی شرکت بازآفرینی شهری ایران ۱۵ درصد، سهم پرداختی بخش خصوصی ۴۰ درصد و سهم پرداختی شهرداریها ۳۰ درصد است.