خراسان ما

تخلیه سرریز سد گلستان در کشف رود

تخلیه سرریز سد گلستان در کشف رود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، فرماندار بینالود (طرقبه شاندیز) گفت:هم اکنون تمام دریچه های خروجی سد تخلیه سرریز سد گلستان در کشف رودگلستان باز هستند و آب با دبی ۱و نیم مترمکعب آب در ثانیه از آنها خارج و به کال چهل بازه در طرقبه می ریزد. این جریان آب در ادامه با عبور از کانالهای شهری مشهد در وکیل آباد، قاسم آباد، منطقه امامیه و میدان معراج در محل تصفیه خانه پرکند آباد وارد کشف رود می شود.
سیدحسن حسینی افزود: حجم آب ورودی به حوضچه سد گلستان نیز حدود ۱و نیم متر مکعب بر ثانیه برآورد شده ، بنابراین مدیریت آب آن بدون هیچ مشکلی در حال انجام است.
وی گنجایش سد گلستان را ۲ و نیم میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: بخشی از آب رود جاغرق و دیگر رودخانه های منطقه شامل دهبار و ازغد در رودخانه گلستان تجمیع شده و به دریاچه پشت سد گلستان در بخش طرقبه این شهرستان می ریزد.
فرماندار بینالود به ۲ سد دیگر واقع در این شهرستان به نامهای “چالیدره و طرق” نیز اشاره و افزود: بخشی از آب رود جاغرق به سد چالیدره با یک میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره می ریزد و بقیه آن راهی سد گلستان می شود.
حسینی گفت: آب رودخانه های مغان و مج هم به سد طرق با ۳۴ میلیون مترمکعب ظرفیت وارد می شود و هم اکنون با وجود بارشهای شدید فقط نیمی از ظرفیت این سد پر شده است.
سد گلستان که از آن با عنوان “بند” نیز یاد می شود با قدمت ۵۰۰ سال در ۸ کیلومتری غرب مشهد و ۵ کیلومتری شمالشرق شهر طرقبه بر روی رودخانه گلستان و در محدوده شهرستان بینالود قرار دارد. این سد وقف مسجد گوهرشاد و آستان قدس رضوی است. ترمیم و بازسازی این بند تاریخی در سال ۱۳۹۰ موجب افزایش شش متری ارتفاع تاج و افزایش قابل توجه ظرفیت آبگیری آن شده است.
رودخانه کشف رود نیز از به هم پیوستن ۲ رود فرعی جاری شده از کوههای هزار مسجد و بینالود و دیگر مسیل های متصل به آن تشکیل می شود و از شمال شهر مشهد می گذرد.


منبع :: http://mashhad.iribnews.irدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *