خراسان ما

سرریز شدن ۳ سد دیگر در خراسان رضوی

سرریز شدن ۳ سد دیگر در خراسان رضوی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای خراسان سرریز شدن 3 سد دیگر در خراسان رضویرضوی گفت:هم اکنون سدهای “استای” در تایباد واقع در شرق خراسان رضوی، بند تغذیه “گلستان” متعلق به آستان قدس ضوی در شمال غرب مشهد و سد خاکی “چشمه سبز” گلمکان شهرستان چناران در شمال مشهد سرریز شده اند.

رضا نوروز زاده افزود: تعداد سدهایی که امروز در این استان سرریز شده است با افزوده شدن این ۳ سد به ۷ سد افزایش یافت.

وی ادامه داد: پیش از این سدهای “یام و کمایستان” در سبزوار واقع در غرب خراسان رضوی، سد “سده” در خواف واقع در جنوب شرق استان و سد “دولت آباد” چناران سرریز شده بودند.

نوروز زاده گفت: همچنین سدهای “چالیدره” در شمال غرب مشهد، “چهچه و قره تیکان” کلات در شمال شرق و سد “فریمان” در مرکز خراسان رضوی در آستانه سرریز شدن هستند.
مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: بطور موکد از عموم مردم خواسته می شود با توجه به سرریز شدن سدها از توقف و اتراق در پایین دست سدها، مسیر و حریم رودخانه ها بطور جد پرهیز کنند.
وی حجم کنونی آب جمع شده پشت سدهای خراسان رضوی را ۵۵۷ میلیون مترمکعب اعلامکرد و افزود: ۲۴۷ میلیون مترمکعب از این حجم آب در فروردین جاری تاکنون وارد دریاچه پشت سدهای استان شده است.

نوروز زاده مجموع حجم ذخیره سازی سدهای بزرگ و در حال بهره برداری این استان را یک میلیارد و ۵۱۲ میلیون مترمکعب اعلام و بیان کرد: یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب از این حجم مربوط به سد دوستی می باشد که بین ایران و جمهوری ترکمنستان مشترک است.
خراسان رضوی دارای ۲۹ سد در حال بهره برداری در شهرستان های تربت حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت جام، چناران، کلات و فریمان است.


منبع :: http://mashhad.iribnews.irدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *