اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

۴۰درصد کاهش برداشت زعفران در تربت حیدریه

۴۰درصد کاهش برداشت زعفران در تربت حیدریه

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تربت‌حیدریه گفت: نسبت به سال های گذشته حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش عملکرد در برداشت زعفران داشته ایم.

شعار سال: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تربت‌حیدریه گفت: نسبت به سال های گذشته حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش عملکرد در برداشت زعفران داشته ایم.

محمدرضا عباس‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سطح کشت زعفران در تربت‌حیدریه ۸۷۰۰ هکتار است. همچنین میانگین تولید ما بین ۴ تا ۴٫۲ کیلوگرم زعفران خشک در سال‌های قبل بوده و در حال حاضر که در اواخر فصل برداشت زعفران هستیم، حدودا نسبت به گذشته ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش عملکرد داشته‌ایم.

وی ادامه داد: دلیل این مساله هم این بوده که سال گذشته در آذر و بهمن ماه شاهد سرمای سختی بودیم و در فروردین امسال نیز بارندگی‌ها به شدت کاهش پیدا کرد.

خبر جدید  برای حل معضل آب شرب بجستان باید همه جوانب در نظر گرفته شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تربت‌حیدریه با بیان اینکه هر هکتار زعفران به صورت متوسط ۲۰۰ تا ۲۲۰ نفر روز کارگر برای کار لازم دارد، تصریح کرد: حدود ۳۰ درصد از این افراد از شهرهای مجاور برای برداشت، گل چیدن و پهن گل زعفران به شهرستان تربت‌حیدریه آمده‌اند که عمده آن‌ها از شهرستان‌های تربت‎جام، باخرز و قاین بوده‌اند.

عباس‌پور با اشاره به اینکه شهرستان زاوه بیشترین سطح زیرکشت را با ۱۲ هزار هکتار زمین زراعی زعفران در اختیار دارد، خاطرنشان کرد: همچنین این شهرستان تولید بیشتری را نسبت به سایر شهرها داشته است. به طور کلی عمده‌ زعفران کشور در اطراف منطقه تربت‌حیدریه، زاوه، مه‌ولات، رشتخوار و خواف تولید می‌شود.

خبر جدید  مراسم یادبود آیت‌الله مهمان‏‌نواز در حرم مطهر رضوی برگزار شد

وی افزود: اما از لحاظ بازرگانی که مربوط به خرید و فروش می‌شود، تمام این شهرها محصول خود را به تربت‌حیدریه می‌آورند. متاسفانه از نظر خرید نیز امسال با قیمت‌های خوبی روبه‌رو نبودیم و تاجران خرید خوبی را انجام ندادند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تربت‌حیدریه خاطرنشان کرد: به همین علت از اول آبان ماه خرید توافقی زعفران را آغاز کردیم. ما در تربت‌حیدریه مرکز تعاون روستایی و شرکت زرین زعفران مشرق زمین را داریم که این دو مباشر سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برای خرید توافقی زعفران هستند.

عباس‌پور با اشاره به اینکه تاکنون ۲۰۰۰ کیلو زعفران خشک را در شهرستان خریداری کردیم، گفت: قیمت‌های خرید توافقی برای پوشال معمولی ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، برای پوشال ممتاز ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و برای نگین نیز ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

خبر جدید  قهرمانی جودوکاران خراسان رضوی در المپیاد استعدادهای کشور

وی در خصوص میزان صادرات زعفران در سال جاری اظهار کرد: موضوع صادرات هنوز آغاز نشده، اما از ابتدای سال یکی از شرکت‌های ما در شهرستان ۱٫۵ تن در ۶ ماهه اول سال صادرات انجام داده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران ، تاریخ انتشار ۲۷ آبان ۹۶، کدمطلب:۹۶۰۸۲۷۱۵۶۸۵، www.isna.ir

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *