اخبار مشهد خراسان ما
خراسان ما

آقای دکتر ولایتی، تهران شمال گویا نیاز به بررسی ویژه تر دارد

آقای دکتر ولایتی، تهران شمال گویا نیاز به بررسی ویژه تر دارد

خلاصه داستان درگیری مامور حراست با دانشجوی دانشگاه آزاد 

عصر چهارشنبه گذشته(۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷)، شاهد پخش کلیپی نگران کننده و تاسف بار(به تعبیر جناب آقای دکتر ولایتی) از برخورد ماموران حراست یکی از ساختمان های دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با دانشجویی از همان دانشگاه بودیم. تصاویر تاسف باری که به راحتی می توانست مورد استفاده معاندین ابن الوقت نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار گرفته و یا در کمترین حالت، برهم زننده جو آرام دانشگاه ازاد اسلامی باشد.

واکنش مدیریتی دکتر ولایتی :

علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیات‌موسس و هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی خواستار رسیدگی به اتفاقات واحد تهران شمال شد. او در صفحه اینستاگرام منتسب به خود با انتشار مطلبی نوشت: «از روز گذشته شاهد تصاویر نگران‌کننده و تاسف‌باری که در فضای مجازی منتشر شده است، بودم. عنوان می‌گردد که درگیری بین تعدادی از پرسنل حراست دانشگاه آزاد اسلامی با یکی از دانشجویان آن دانشگاه است. محتوای تصاویر بسیار تکان‌دهنده و دور از ذهن می‌باشد. لذا ریاست محترم دانشگاه و مسئولان بازرسی موظف هستند به‌سرعت به موضوع رسیدگی و نتیجه را به اینجانب گزارش دهند.

یکی از مسئولان این واحد(گویا مسئول روابط عمومی واحد تهران شمال) در گفت‌وگو با «فرهیختگان» اعلام کرده است به‌زودی اطلاعیه‌ای درباره این فیلم منتشر خواهد شد(روزنامه فرهیختگان،شماره ۲۴۹۰ مورخ ۲۲ اردیبهشت ، ص۲).

توضیحات مرکز حراست دانشگاه در خبرگزاری آنا :

 

شمس رئیس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی،توضیحات نسبتا جامع و کاملی را برای خبرگزاری آنا در خصوص این حادثه ارسال نموده و این خبر حوالی ساعت ۱۱ و نیم صبح ۲۲ اردیبهشت، روی سایت خبرگزاری قرار می گیرد.

اما متاسفانه بنظر می رسد که خبر ارسالی واحد حراست(آنا مورخ ۲۲ اردیبهشت ۹۷/ کد خبر: ۳۸۸۳۰۳)، همراه با نوعی سوگیری می باشد. برخی از عبارات قابل تفسیر بشرح زیر است(منتظر جوابیه احتمالی حراست محترم دانشگاه آزاد اسلامی و انعکاس شایسته آن در پایگاه تحلیلی خبری شعار سال هستیم). لازم به توضیح است که نقل قول های مرکز حراست در گیومه قرار دارد:

– اگر دانشجویان مقابل دانشگاه و خارج از محیط مسقف اداری و آموزشی (محوطه باز)، در حال کشیدن سیگار بودند، چه نیازی به تذکر مامور دانشگاه به آنهاست(مگر محوطه باز در محیط دانشگاه قرار داشته و طبق مقررات دانشگاهی، استعمال دخانیات در آن ممنوع باشد).

– ” در این زمان یکی از دانشجویان که در فیلم لباسی بر تن ندارد، جمله بسیار نامناسبی را به مامور انتظامات دانشگاه می‌گوید و به او حمله می‌کند و ضرب و شتم آغاز می‌شود” ، …. .کدام عقل سلیم می تواند این جمله را بپذیرد؟ مگر دانشجوی مربوطه یاغی است که ناسزا بگوید و حمله کننده هم باشد؟

عکس انعکاس یافته توسط خبرگزاری دانشجو از درگیری مامور حراست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با دانشجوی همان واحد(خبرگزاری دانشجو، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷: کد خبر ۶۸۴۳۰۷)

خبر جدید  چرایی نیاز نظام‌های انتخابات مدیریت شهری به ائتلاف زنان

– ” دانشجویان و یکی از نیرو‌های دانشگاه برای جدا کردن آن دو نفر وارد عمل می‌شوند و در همین حین است که پیراهن دانشجو از تنش خارج می شود” و …… . با عرض معذرت، به این حالت جر خوردن می گویند نه خارج شدن پیراهن از تن یک فرد. آنهم در مدت زمانی کوتاه، از مامور حراستی که به نقل از مرکز حراست دانشگاه، کتک هم خورده است.

– ” ادعای خانمی که به‌ صورت هدفمند در حال فیلم برداری است و اظهار می‌کند که چرا دانشجوی مملکت را کتک می‌زنید“. معنای این جمله و برچسب زدن های کلیشه ای یعنی چه؟(در صورت احساس ضرورت،این متن برای پیگیری مدعی العموم می تواند به دستگاه قضایی با هدف مقابله با برچسب زدن های احتمالی ارسال شود). اگر اسنادی مبنی بر فیلم برداری هدفمند دانشجوی دختر آن واحد دانشگاهی نیز وجود دارد،خواهشمندیم بخش حراست یا هر بخش دیگری از دانشگاه آزاد که متولی موضوع است،برای تنویر افکار عمومی ارایه دهند.

– در بخشی از متن ارسالی حراست به خبرگزاری آتا ، بشکل جهت داری،درگیری مامور با دانشجو با عباراتی نظیر دفاع و کتک خوردن آورده شده و برخورد دانشجو با مامور بصورت گلاویز شدن و کتک زدن، متجلی گردیده است. سوال قابل طرح این است که واقعا چرا؟

عکس انعکاس یافته توسط سایت نمناک از درگیری مامور حراست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با دانشجوی همان واحد(نمناک، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷: کد خبر p49604)

– ” پس از آنکه دعوا خاتمه یافت، دانشجوی خاطی از مامور حراست عذرخواهی می‌کند و حتی دست این مامور را هم می‌بوسد” . قضاوت با خود خوانندگان عزیز.

– ” قطعا چه با دانشجویی که ضرب و شتم را آغاز کرده و چه با دانشجویی که به صورت هدفمند فیلم گرفته، اقدام مقتضی را انجام می دهیم، زیرا فرد تصویربردار صحنه سازی‌های اشتباه داشته است” . ضمن احترام به مقررات دانشگاهی و آرزوی محیطی آرام برای آن نهاد  آموزشی – فرهنگی، قویا اعلام می کنیم که در صورت نیاز و بعنوان رسانه ، پیگیر حقوق احتمالی ضایع شده از دانشجویان تا تحقق عدالت کامل خواهیم بود. پیشنهاد می دهیم که حراست محترم دانشگاه، سعی در شفاف سازی و آرام سازی محیط کنند(عباراتی نظیر ” تلاش برای حفظ کرامت سه رکن استاد، دانشجو و کارکنان در دانشگاه آزاد اسلامی ” / ” التزام دانشگاهیان به قانون مداری، در کنار کرامت محوری در فضای روابط دانشگاهی” و …)، نه استفاده از عبارات تحریک کننده و قابل تفسیر ، نظیر ” اقدام مقتضی” برای دو دانشجو . چرا اقدام مقتضی برای مامور حراست فراموش شده است؟ یعنی از همین ابتدا حکم برائت و حق به جانب بودن ایشان صادر شد؟

– ….. 

حاشیه پر رنگ تر از متن در فرآیند پیگیری خبر ضرب و شتم ، در واحد تهران شمال : 

خبر فوق الذکر در ابتدای روز کاری شنبه(۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷)، در دستور کاری پایگاه تحلیلی خبری شعار سال جهت راست آزمایی،کسب اطلاعات تکمیلی و انعکاس در پایگاه خبری،قرار گرفت.بر این اساس با بخش روابط عمومی واحد تهران شمال دانشگاه آزاد اسلامی تماس برقرار شد. ده ها بار زنگ و تماس و عدم پاسخگویی بخش روابط عمومی . با دفتر ریاست دانشگاه تماس برقرار شد و دوستان دفتر ریاست توضیح دادند که همکاران روابط عمومی در جشنواره (جشنواره نماز به میزبانی واحد تهران شمال) حضور داشته و قادر به پاسخگویی نیستند . 

پیگیری های مکرر خبرنگار ما داستان جالب توجه و حاشیه هایی پررنگ تر از متن  حادثه در دست بررسی را در این واحد دانشگاهی، مستند ساخته که خواندن آن خالی از لطف نیست.

– طی تماس های مکرر برقرار شده با واحد تهران شمال(حتی تا سرحد دفتر ریاست این واحد دانشگاهی)، هیچ کس نبود که بگوید برنامه روابط عمومی حدودا تا چه ساعتی به اتمام می رسد و ارباب رجوع تا کی باید منتظر بماند؟

– در این واحد دانشگاهی، هیچ کس نتوانست جواب دهد که بنا بر هر دلیلی ، چرا احدی از کارکنان روابط عمومی در دفتر حضور نداشته و پاسخگو به مراجعین نیستند (بخوانید تعطیل بودن روابط عمومی برای برگزاری یک برنامه مناسبتی . آیا این رخداد یک رویه دائمی در این واحد دانشگاهی است یا واقعا یک رخداد موردی بوده است؟).

– حوالی ساعت دو و ربع موفق به برقراری تماس با یکی از کارشناسان روابط عمومی این واحد دانشگاهی شدیم. خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری شعار سال ضمن توضیح ماوقع و تشریح روند برقراری تماس های بی پاسخ مکرر با بخش روابط عمومی، به کارشناس محترم روابط عمومی واحد تهران شمال می گوید که اگر کسی آتش بگیرد و با شما کار ضروری داشته باشد، چکار باید بکند و نامبرده جواب می دهد که به آتش نشانی باید زنگ بزند؟؟؟؟(نمونه ای از تکریم ارباب رجوع/ منشور اخلاقی سازمان/ تعهد سازمانی/ پاسخگویی کارکنان/ به قول واحد حراست دانشگاه، قانون مداری و کرامت محوری…… ) . نکته جالب توجه اینکه ،کارمند مربوطه بعد از چند جمله رد و بدل شده و بدون حداقل تعهد سازمانی، اقدام به قطع تماس تلفنی روی خبرنگار می کند(تمنا داریم، بحث خستگی نیرو از یک روز کاری سخت ، قطع شدن غیرعامدانه و ناشی از اختلال در خطوط تلفن و یا کم تجربگی و …..، بعنوان توجیه مطرح نگردد. لحن گفتار این کارمند عزیز به گونه ای بوده است که به راحتی، بحث توجیه نبودگی ایشان در مقابل رسانه و حداقل مهارت برقراری ارتباط موثر متقابل، در خصوص نامبرده قابل قضاوت است).

– برقراری ارتباط با مسئول روابط عمومی واحد تهران شمال نیز، صرفا همراه با تعارفات معمول بود. بدون ارایه کمترین اطلاعاتی در خصوص رویداد. همه چیز به حراست کل و روابط عمومی کل ارجاع می شد. انگار نه انگار که این رخداد نامبارک ، در آن واحد دانشگاهی به وقوع پیوسته است.

درخواست از جناب دکتر ولایتی

ضمن تشکر از جناب دکتر ولایتی به جهت ارایه دستور بررسی موضوع توسط بخش های تخصصی در آن دانشگاه معظم و همچنین به جهت استاندارد کردن رویه های بررسی و حل مشکلات احتمالی متشابه در آینده، خواهشمندیم :

– کارگروهی برای طراحی رویه ها و فرآیندهای بررسی استاندارد و غیر جهت دار چنین مشکلاتی تشکیل شده و خروجی آن بعنوان نوعی آئین نامه به واحدهای دانشگاهی ابلاغ گردد(بنظر ما، نامه منتشر شده توسط مرکز محترم حراست دانشگاه ، دارای سوگیری است. چنانچه برداشت ما درست بوده باشد و چنین قضاوت های جهت داری در برخوردهای احتمالی آتی، تکرار شود، سنگ بنای نوعی جریان ناسالم درون دانشگاهی شکل خواهد پذیرفت که مقابله با پیامدهای معنادار برون دانشگاهی آن، بسیار پر هزینه است).

– کارکنان بخش های مختلف، خصوصا کارکنان محترم روابط عمومی واحدهای دانشگاهی، در خصوص برقراری تعاملات سازنده با رسانه  ها ،آموزش دیده و از حداقل حساسیت ها و توانمندی های لازم برخوردار باشند. 

–  مجموعه معظم دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه دیروز و امروز نبوده، بلکه مسیری پرزحمت برای رسیدن به دانشگاه نسل سوم و ان شاالله دانشگاهی تمدنی، در پیش دارد. رسیدگی منصفانه به رخدادهایی از این دست، مسلما از نشانگان در مسیر بودگی این نهاد آموزشی- فرهنگی است. با توجه به سوابق مدیریتی و گذشته عملکردی قابل دفاع حضرتعالی، تقاضای بررسی ویژه تر موضوع با هدف سد کردن راه سو استفاده کنندگان احتمالی از یک تعارض موردی را داریم.

اختصاصی پایگاه تحلیلی خبری شعار سال 

برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *